Спецможливості
Новини

Українські яблука не поступаються імпортним, але їм потрібні додаткові холодильники

31.10.2016
1066
Українські яблука не поступаються імпортним, але їм потрібні додаткові холодильники фото, ілюстрація

У 1999 році законом України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» було започатковано державну підтримку виноградарської, садівничої та хмелярської галузей з метою їх розвитку. Близько 550 млн грн було направлено із бюджету на підтримку галузі у різних пропорціях.

Інтенсифікація садів сприяє збільшенню врожаю. Так, за останні п’ять років ринок яблука в Україні зріс майже на 20%.

Про загальний стан садоводства, а також про експорт яблук propozitsiya.com  розказав Голова громадської спілки «Українська асоціація садівництва та ягідництва» Укрсадпром  Володимир Печко.

“У нас лише 2 агрохолдинги, які мають більше 50 тис га землі, і вони мають сади. Все інше – це  окремі невеликі підприємства. Даний вид діяльності  - садівництво – орієнтоване не на крупного виробника, а на підприємства  від 6 га до 2 тис.  га землі.

На сьогодні говорити про потенційність виробництва, спрогнозувати його важко. Українському садівництву треба враховувати не лише кліматичні умови, які дозволяють  вирощувати всі сорти і всі породи. Наш внутрішній ринок ми насичуємо. Але треба ще враховувати потенційний збут цієї продукції. Згідно статистики, за 2015 рік в Україні зібрали 2 млн 150 тис тон яблук. Це по всіх категоріях господарств.  Тому зараз питання збуту є головним. Цю проблему треба розглядати в аспекті експорту.

У нас насправді великі експортні  можливості. Питання в тому, що ми історично орієнтувалися на не контрольований по якості  ринок – це ще радянський і пострадянський простір.  Так, за 2013-14 рік ми експортували 21 тис тон яблук. За 2015 – біля 3 тисяч тон, з них  2800 тон – на Білорусь.  А до нас в Україну  зайшло біля 50 тис тон яблук, переважно із Польщі. Це дисбаланс.

В чому ми програємо імпорту? У нас різні умови. Імпортний виробник  починає заходити на ринок із січня місяця. Ми ж не маємо того холодильного обладнання, що дозволяє закласти врожай до січня і продати у вищій ціновій категорії . Просто  ніде зберігати. Період реалізації  яблук у нас у більшості складає від вересня і до січня – це біля 80%, бо не можемо забезпечити збереження продукції. Відповідно, пропозиції багато і ціна низька.  А іноземні підприємства працюють виключно з 1 січня. Вони мають холодильники,  тому восени некондиційні яблука відправляють на переробку, а товарні починають реалізовувати у вищий ціновий період – із січня-лютого.

За рахунок державної підтримки у нас в Україні також побудовано сучасні холодильники – десь біля 50 тисяч тон, з регульованим газовим середовищем. Фактично вони є аналогом європейських. Але на весь  об’єм врожаю цих холодильників замало.”

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до

1
0