Українські фермери та хіміки закликають запровадити обмеження на імпорт мінеральних добрив
На ринку мінеральних добрив головним конкурентом українських виробників є Росія. Сусідня держава має недорогий газ (це головна сировина для такої продукції) — а отже, може експортувати добрива за вартістю вдвічі дешевшою. За таких умов вітчизняні заводи ледь не зупинилися, а російські виробники, тим часом, почали нав'язувати українським аграріям завищені ціни.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на podrobnosti.
Щоб захистити внутрішній ринок, торік Україна запровадила ембарго на російські добрива. Та Федерація свою продукцію почала постачати обхідними шляхами через інші країни — приміром, Білорусь. Тож тепер представники хімічної галузі кажуть: треба вдаватися до нових обмежень. Наприклад, квоти на поставляння тих чи інших речовин.
"Ми підрахували, що, припустимо, фосфорних добрив можемо виробити біля 50% для загального ринку. 40-50% залишили за своїми підприємствами, а на залишок — квоти: пропонуємо на весь світ!", — наголосив Олексій Голубов, президент Союзу хіміків України.
Ці виклики аграрії разом із хіміками обговорили на зустрічі в Одесі. Фермери зазначили: через природні умови з кожним роком їм треба вносити щораз більше добрив у ґрунт. Водночас, імпортери погрожують високими цінами на продукцію. Тож закликають захистити вітчизняне виробництво.
"Безумовно, надзвичайно було б добре, якби була внутрішня протекціоністська політика до вітчизняного виробника, і щоб аграрій мав доступ до якісних та дешевих добрив та інших речовин", — зазначив Іван Петрів, начальник управління аграрної політики Одеської ОДА.
"Потрібно підтримувати свого товаровиробника! Чому: тому, що, купуючи — не важливо, де добрива — ми фінансуємо ту державу, звідки ми купували його. А ми повинні фінансувати свою державу!", — наголосив Валерій Горощук, фермер.
Хіміки кажуть: захисні заходи працюють. Наразі вітчизняні промисловці збільшили масштаби виробництва і змогли знизити ціни на азотні добрива на 30, а іноді — на 40%. Окрім того: хімвиробники запустили програму пільгового кредитування на закупівлю вітчизняних добрив. Передусім це зацікавить дрібних фермерів, в яких власних оборотних коштів не завжди вистачає.
На одеському зібранні підприємці зауважили: такі пільгові програми вже діють по всій країні. Раніше подібна зустріч відбулася в Черкасах. Як і того разу, її організувала Федерація роботодавців України.
"Якщо ще в цьому питанні політика держави буде не просто там така — прямо скажемо, непомітна, а буде серйозна цільова довгострокова допомога і виробникам, і допомога аграріям — це буде все те, що ми хочемо. Федерація роботодавців саме на це і націлена: щоб ці позиції відстоювати і вибудовувати на довгостроковій основі", — підкреслів Костянтин Журавель, член ради Федерации роботодавців України.
Втім, величезною проблемою для вітчизняного виробника все-таки залишається прихований російський імпорт добрив. Якщо не вжити термінових заходів, уже завтра це може вдарити по флагману економіки — аграріях. Тож уже наступного тижня питання запровадження відповідних квот розглядатиме Міністерство розвитку економіки.