Спецможливості
Новини

Україна воює за сировинні "рубежі", які іншим державам нецікаві?

17.08.2017
1258
Україна воює за сировинні "рубежі", які іншим державам нецікаві? фото, ілюстрація
У владі не розуміють, що Україна воює за сировинні "рубежі", які іншим державам просто нецікаві. Експортуємо більше - заробляємо менше. Такий девіз української економіки

Починаючи з 2014 року, в урядових програмах і заявах щодо АПК була зафіксована мета - наростити виробництво зерна до 100 млн т на рік і збільшити його експорт у 2,5 рази. Тобто у владі не розуміють, що Україна воює за сировинні "рубежі", які іншим державам просто нецікаві. Експортуємо більше - заробляємо менше. Такий девіз української економіки - у той час, коли світ заробляє на переробці та створенні доданої вартості.

Навіть якщо Україні вдасться засипати весь світ своїм зерном – збільшивши пропозицію, вона сама обвалить ціни на свій головний товар. Це прості економічні закони.  Ми зараз бачимо одну з найбільших стратегічних помилок в управлінні українською державою. Таку думку висловив голова Аграрної партії України Віталій Скоцик, пише propozitsiya.com з посиланням на lb.ua.

За підсумками 2016/2017 маркетингового року Україна встановила новий абсолютний рекорд з експорту зернових - $43,9 млн т.

"Звучить круто, але не для тих, хто розуміє, що таке сучасна економіка. Ми живемо у світі, де сировина - нафта чи зерно - перестала приносити високі прибутки. І тепер економіки, зорієнтовані на сировинне виробництво, переживають падіння", - зазначає В. Скоцик.

Нагадаємо, експортувавши у 2012 році 27 млн т зернових, Україна отримала понад $7 млрд виручки. У 2015 році експорт зріс до 38 млн т, але виручка склала лише $6 млрд. Бо ціна зерна впала. У 2016 році Україна експортувала рекордний на той час обсяг зернових культур - $40,2 млн. т. А прибуток лишився практично на рівні 2015 року - близько $6,1 млрд.

На думку економіста, українській владі давно пора внести корективи в свої програмні завдання щодо АПК, перенести акцент на розвиток переробки сировини. Нразі, структурі українського експорту агропродовольчої продукції готові харчові продукти складають лише 1/6. Крім того, в останні роки обсяг проданого на експорт готового продукту лише зменшувався - з $3,57 млрд у 2013 році до $2,45 млрд у 2016 році.

"Модель економіки, підтримана урядом, – це мала тактична вигода і велика стратегічна поразка. Озирніться навколо, можновладці! Лідерами з експорту борошна є Туреччина і Казахстан. А Україна зорієнтована на торгівлю зерном, що дає лише швидкі і незначні кошти. Дійшло до того, що й наші тваринники почали експортувати худобу, а не м’ясо. Головне – вижити сьогодні і не думати про завтра?", - запитує  голова АПУ.

Найгірше, що експорт сільськогосподарської сировини, за своєю природою, несе суміжні втрати. Він є фактично й експортом гумусу, поживних речовин із ґрунтів, віртуальної води і найголовніше – робочих місць. За підрахунками вчених "Інституту аграрної економіки", експортувавши у 2015 році. 19,0 млн т кукурудзи, 13,4 млн т пшениці та 48 тис. т насіння соняшнику, Україна експортувала: 209 тис. робочих місць, 1847,9 тис. т запасів поживних речовин із ґрунтів, 22,21 млрд м3 віртуальної прісної води. У грошовому виразі такі втрати поживних речовин можна оцінити в $739 млн, води – $362 млн (у цінах 2016 року).

"Тому форсування експорту сировини мусить бути припинено. Нарощувати треба частку продукції з високою доданою вартістю. Це нові робочі місця і гідні зарплати", - констатує В. Скоцик.

Ключові слова: АПК, Виталий Скоцык

Інтерв'ю
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0