Україна ризикує втратити експортні ринки цукру
Зі скасуванням квот на цукор Європейським Союзом з 1 жовтня 2017 року Україна може втратити ринки експорту. Про це заявив комерційний директор «УкрАгроКом» Павло Фесюк журналістам під час прес-туру до «Олександрійського цукрового заводу», повідомляє /propozitsiya.com.
Він зазначив, що зі скасуванням квот на цукор ЄС українських виробників чекають значні зміни. Європейські цукрові заводи зосередяться на збільшенні обсягів виробництва цукру – десь до 18-19 т/рік, – і потреба в експорті фактично відпаде. Експортери, які раніше постачали цукор до ЄС, почнуть шукати нові ринки збуту, конкуруючи з українськими виробниками. Зокрема, експортери з Азії (Ямайка), постачають на зовнішні ринки тростовий цукор, ціна якого значно нижча за український цукор з цукрового буряка.
Експерт додав, що втраті Україною експортних ринків цукру сприяють і внутрішні зміни, які відбудуться в найближчий рік-два в країні. Мова йде про зростання орендної плати на землю, потенційну відміну мораторію на продаж землі та здорожчання енергоресурсів. Крім того, собівартість вітчизняного цукру підвищиться ще й через ріст заробітних плат, заявлений урядом.
«Оскільки український цукровий ринок – профіцитний, цукор збуватимуть всередині країни, отже, ціна на нього падатиме. Зараз це 14,8 грн/т, а може знизитися, за нашими прогнозами, до 12,5 грн/т. Значить, впаде й рентабельність заводів: ті, які не мають власної сировинної бази або чиї показники витратні, будуть закриті», – додає П. Фесюк. За його словами, наразі в Україні діє 42 заводи. А в перспективі двох-трьох років може лишитися вдвічі менше. За цей період вдвічі зменшиться й кількість працівників, задіяних у цукровій галузі: зі 100 тис. робітників залишиться лише 50 тис. Адже зараз в Україні кожні 100 т буряка обробляє 8 робітників тоді, коли в ЄС – 4 людини на 100 т буряка.
Він також повідомив, що скасування квот на цукор в ЄС означає й прихід на український ринок європейських виробників, чий цукор і якісніший, і дешевший. Незважаючи на те, що ціна на сировину в Україні нижча за європейську, продуктивність вітчизняних виробників поступається: в Україні отримують 47 т цукру з га, а в ЄС – 72 т цукру з га.
«Українським виробникам доведеться, перш за все, підвищувати енергоефективність та зменшувати енергозалежність виробництва. Наразі більшість заводів використовують дорогий та нестабільний в поставках природній газ. Єдиний вихід із ситуації – перехід на альтернативні джерела енергії. Такий крок дозволить знизити й собівартість цукру», – пояснює П. Фесюк.
Нагадаємо, до кінця 2017 року «УкрАгроКом» інвестує у «Олександрійський цукровий завод» $1 млн. На заводі вже встановили твердопаливні котли, які працюють на рослинних рештках та сонячній лусці. При цьому використовуються альтернативні джерела енергії з власного виробництва. Для підвищення продуктивності планується також відкрити завод, який спеціалізуватиметься на переробці соняшникової луски. Така реконструкція виробництва дозволить заводу економити $1,5 млн/рік.
Довідка
ТОВ «Олександрійський цукровий завод» входить до складу групи компаній «УкрАгроКом». Завод є одним із п’яти найбільших виробників цукру в Україні, спеціалізується на випуску цукру-піску з цукрового буряка. Загальна потужність щоденної переробки складає 3 тис. т цукрового буряка.
У 2016 році було експортовано 8,5 тис. т цукру.
Група компаній «УкрАгроКом» та «Гермес-Трейдинг» – потужна інтегрована аграрна корпорація, діяльність якої базується на застосуванні новітніх технологій виробництва та зберігання продукції. Компанія «УкрАгроКом» входить до ТОП-22 найпотужніших агрохолдингів України, а компанія «Гермес-Трейдинг» – до ТОП-15 вітчизняних зернотрейдерів, тісно співпрацює з сільгоспвиробниками більшості регіонів України.