Спецможливості
Новини

Україна планує експортувати 40 тис. т свіжих та заморожених ягід

10.05.2018
1680
Україна планує експортувати 40 тис. т свіжих та заморожених ягід фото, ілюстрація

Україна стала одним з найважливіших партнерів на ринку свіжих і заморожених ягід в Європейському Союзі. Так,українське яблоко набирає популярності на світовому ринку, пише propozitsiya.com посиланням на прес-службу Української Аграрної Конфедерації. Серед пріоритетних та великих напрямів збуту сьогодні виділяється ринок Швеції. Про це розповів комерційний директор “АУСП Фрут”, Володимир Гуржій. Він зазначив, що це - ринок номер один серед цивілізованого і респектабельного експорту.

Також цікавими ринками для збуту українського яблука, де знають нашу продукцію, є ринок Великобританії, Голландії, Німеччини. Німецький покупець, як правило, споживає продукцію сам. Покупці з Голандії, Франції потім перепродають наші яблука.

Як розповідає представник компанії, для успішного збуту плодів недостатньо вирощувати їх у великих обсягах. Головну роль грає якісний логістичний ланцюг: післязбиральне зберігання, пакування, транспортування тощо. Подібна інфраструктура в сегменті збуту яблук більш-менш налагоджена. Особливо у порівнянні з ягодами.

Наприклад, окрім яблук, перспективними для експорту є українські черешні, лохина. Але період їх збуту вітчизняними виробниками обмежений приблизно двома тижнями, адже для цих ягід практично немає професійних сховищ.

“Це дуже гальмує ефективні продажі. Наприклад, професійні оператори на світових ринках проводять доставку своєї черешні протягом 50, а інколи і 70 діб”, – говорить практик.

Відзначимо, що попереднього року Україна експортувала приблизно 35 тис. тонн свіжих та заморожених ягід. Цьогоріч очікувані обсяги — 40 тис. тонн.

Ключові слова: ягоди, яблука, експорт

Інтерв'ю
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0