Турецькі судновласники, на відміну від українських, не ризикують торгувати з Кримом
Після затримання і арешту майна українськими прикордонниками одного з іноземних суден, власники турецьких суден не ризикують заходити в порти анексованого Росією Криму. Про це розповів юрист-міжнародник, голова Української морського незалежної профспілки Борис Бабін в ефірі радіо «Крим.Реаліі», пише propozitsiya.com.
За його словами, є мінімум одне судно, яке з 2015 року затримано в Херсоні. «Там теж екзотичний прапор, але судновласник турецький і він дійсно затриманий в рамках кримінального провадження саме за захід у закритий кримський порт. Там ще остаточного вироку немає, оскільки немає обвинувачених і засуджених, судно затримано як майно рішенням судді і воно стоїть там вже два роки, очевидно, що судновласник поніс колосальні збитки. Після цього суду турецькі судновласники, які заходили до Криму, намагаються в українські порти не заходити», - розповів Б. Бабін.
У той же час юрист зауважив, що «більш-менш безкарно» в порти анексованого Криму заходять суду деяких українських олігархів. «Як правило, ті судна, які більш-менш безкарно ходять між Кримом і українськими портами, перебувають у власності українських олігархів великого бізнесу і тому не бояться. Турки не можуть дозволити собі цього, прекрасно розуміючи, що саме їх можуть затримати і заарештувати», - вважає юрист-міжнародник.
Нагадаємо, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман 15 березня заявив, що Анкара заборонила турецьким судам відвідувати анексований Росією Крим, що є свідченням дружності між Україною і Туреччиною.
З липня 2014 року уряд України офіційно припинив функціонування всіх портів анексованого Росією Криму, гавані півострова закрилися для міжнародного судноплавства.
У грудні 2014 року європейським компаніям заборонили надавати туристичні послуги в Криму, а круїзним кораблям - заходити в порти півострова. Офіційно Кабмін України виключив кримські порти з переліку відкритих для іноземних суден в травні 2015 року.
З моменту анексії Держприкордонслужба України відстежила 652 іноземних судна, які порушили українське законодавство і заходили в порти анексованого Криму. Глава відомства Віктор Назаренко повідомив про це, підбиваючи підсумки роботи минулого року.
Завдяки зміні українського законодавства, з минулого року Держприкордонслужба може затримувати такі судна і їхні вантажі. В кінці минулого року українські прикордонники заарештували перше таке судно «Sky Moon», яке перевозило соду з Севастополя в молдавський порт.
За даними фонду «Майдан закордонних справ», за січень 2017 року кримські порти зайшли 73 судна, 57 з яких ходили під російським прапором. Всі порушники вже занесені в загальну базу даних «Чорний список» суден, що заходили до Криму за останні три роки. Із загальної кількості судів активну діяльність вели 46, решта 27 суден перебували в кримських портах в ремонті або відстої.