Спецможливості
Новини

Тернопільщину може спіткати екологічне лихо

04.07.2017
3148
Тернопільщину може спіткати екологічне лихо фото, ілюстрація
В останні місяці під тиском цієї небезпечної маси була зруйнована бетонна огорожа, і частина дохлятини зрушила за межі майданчика - на площу понад 400 м2

Ситуація з накопиченням відходів тварин недалеко від Тернополя наближається до екологічного лиха. На території місцевого ветсанзаводу зараз накопичилося понад 4 тис. т відходів тварин, які підприємство переробити не в змозі. Вони зберігаються на відкритому майданчику з порушеним герметичним дном, хоча повинні були би поміщені в спеціальні забетоновані бункери.

В останні місяці під тиском цієї небезпечної маси була зруйнована бетонна огорожа, і частина дохлятини зрушила за межі майданчика - на площу понад 400 м2. Мало того, що відходи забруднили грунт, ще й виникла загроза забруднення ними поверхневих і підземних вод, а також потрапляння відходів через струмок в річку Серет, пише propozitsiya.com з посиланням на zn.ua.

Небезпека загрожує як навколишньому середовищу, так і здоров'ю жителів не тільки села Острів, де знаходиться ветсанзавод, але і довколишніх населених пунктів. Люди відчувають нестерпний сморід, а також відзначають погіршення самопочуття. Напругу підсилює літня спека, яка прискорює розкладання тварин мас.

Проблема накопичення відходів на підприємстві існує з 2009 року. В останні роки Тернопільський ветсанзавод послідовно знижував обсяги прийому сировини. Так, якщо в 2015-му діяли сто договорів на утилізацію і переробку відходів з сільгосппідприємствами, супермаркетами та іншими суб'єктами господарювання, то в 2016-му - тільки 71. З жовтня ветсанзавод не приймає відходи.

Але сільськогосподарські підприємства, які займаються вирощуванням худоби, птахофабрики, торговельні мережі, які до недавнього часу з усієї області звозили сюди відходи тваринного походження, які самостійно не можуть їх утилізувати. Вони поки знайшли вихід - вивозять їх на хмельницьку філю "Укрветсанзаводу", а також на невеликі приватні підприємства в Хмельницькій та Волинській областях.

Щоб зупинити розтікання відходів, треба обнести валом кордон витоків або зміцнити підпірну стіну огорожі - побудувати герметичні бетонні резервуари, куди для зберігання можна буде помістити до 3 тис. т відходів. Також існує технологія глибокої переробки тваринних відходів, що дозволяє перетворювати їх в органічне добриво. Для цього треба знезаразити тваринні відходи дезінфікуючими засобами, а далі під дією термофільних бактерій і з додаванням продуктів метаболізму (наприклад гною, залишків тваринної їжі) можна отримувати компост. А він послужить в сільському господарстві - для удобрення грунту і підвищення врожайності рослин.

Для цього в резервному фонді тернопільського районного та обласного бюджетів ще потрібно для втілення цих прогресивних заходів відшукати близько 1,5 млн грн. Сума цілком посильна.

Інтерв'ю
Фахівці вітчизняної молочної галузі наголошують: «У будь-якому разі ферма не може призупинити свою роботу, вона має працювати! І перше, на чому не можна економити, — на відтворенні!»
Українські молочні ферми продовжують відчайдушно працювати в умовах війни, постійно стикаючись з новими виробничими викликами і величезними фінансовими труднощами. Багатьом із них доводиться або починати все спочатку, або перебудовувати ... Подробнее
голова Української асоціації молодих фермерів Дмитро Мічурін
З розвитком агросектору України підвищуються і вимоги до фахівців аграрної галузі. Навчальні програми профільних вузів все ще часто не відповідають ні вимогам агрокомпаній, ні швидкості розвитку сучасних технологій в АПК. Тому все більший... Подробнее

1
0