Спецможливості
Новини

Світові тенденції рітейлу. Онлайн-торгівля набирає обертів

09.05.2017
2704
Світові тенденції рітейлу. Онлайн-торгівля набирає обертів фото, ілюстрація

Великі супермаркети, які наразі домінують на продовольчому ринку Великобританії, можуть повторити долю динозаврів через бурхливий розвиток онлайн-торгівлі. Про це пише propozitsiya.com із посиланням на freshplaza.com.

 

«Придбання продуктів через інтернет настільки зручне для споживачів, що воно витісняє традицію великих щотижневих закупок», — стверджує Девід Джинкс, керівник відділу споживчих досліджень британської фірми ParcelHero, що спеціалізується на доставці речей, замовлених через Інтернет. Адже в його країні дуже багато можливостей робити покупки через Інтернет — як через Amazon і подібні фірми, так і через інтернет-сторінки мереж супермаркетів.

«Ми бачимо, як споживачі роблять масштабні закупки через інтернет, а потім протягом тижня докуповують потрібне в невеликих магазинах або по дорозі з роботи додому. Врешті це призведе до того, що невеликих магазинів буде більше, а великих супермаркетів менше», — продовжує Девід Джинкс.

Проте в інших європейських країнах подібна тенденція не набула особливого поширення, зокрема у Голландії. Маркетологи вважають, що це зумовлено різницею в культурі покупок. У Великобританії роздрібна торгівля представлена великими супермаркетами навколо великих міст і малими супермаркетами та звичайними магазинчиками в невеликих містах. В Голландії немає великих гіпермаркетів, де продають усе підряд: тамтешні супермаркети продають тільки продукти та побутові товари. Зате в кожному місті й селі є хоча б один чималий супермаркет. Кожне містечко й село мають традиційні базарні дні, а в великих містах працюють ринки, а по суботах — ще й базари свіжої продукції.

У Великобританії в сільській місцевості вибір місця купівлі продуктів невеликий: або через Інтернет, або в найближчому місті в великому супермаркеті, тож для тих, хто нікуди не їздить, онлайн-покупки — ідеальний варіант. Адже традиційні базари в абсолютній більшості британських міст позакривалися, а кількість фермерських ринків обмежена, хоч популярність їх зростає.

Як впевнитися, що вибрані через інтернет овочі чи фрукти стиглі? Все більше фірм, які спеціалізуються на онлайн-торгівлі, використовують це запитання для пропаганди саме цього каналу продажів, переконуючи, що вони вибирають свіжі продукти так само, як покупці вибирали б для себе особисто. «Так само, як би Ви побували в магазині особисто», — звучать рекламні слогани.

Amazon в американському Сіетлі пропонує варіант шопінгу з самовивозом: якщо замовили продукти через Інтернет, але не хочете чекати доставку або зручніше самому заїхати за замовленням по дорозі з роботи додому чи завізши дітей до школи, у магазині чекає сформоване замовлення, яке завантажать покупцеві прямо в машину.

Amazon Go має магазини без кас, де обраний продукт сканує… корзина, знімаючи відповідну суму з вашого рахунку в Amazon. Таким чином, покупець не затримується на касі для пробивання кожної позиції та оплати товару.

Amazon Prime пропонує доставку протягом години, яка розповсюджена в США і набирає популярності в Великобританії. За оперативність слід доплачувати, і доступна ця послуга лише в містах, однак у Британії така доставка, що була впроваджена лише 1,5 роки тому, зараз працює більше ніж у 20 містах.

Підтримка такої оперативної доставки вимагає великих вкладень в логістичну інфраструктуру, до того ж замовник повинен бути членом клубу Amazon Prime, за що слід платити окремо. Та, за даними Amazon Prime, члени клубу на 2/3 охочіше тратять гроші на Amazon, ніж не члени.

«Створення таких великих розподільчих центрів вимагає великих затрат, але не таких суттєвих, як заснування великих супер- і гіпермаркетів і доставка звідти», — говорить Д. Джинкс. Це також вирішує проблему відходів, позаяк на полицю кладуться тільки замовлені продукти.

«Я думаю, великі супермаркети вимруть, як динозаври, в той час як люди перейдуть на покупки в інтернеті та в невеликих магазинах. Ці великі супермаркети потребують великих обсягів продажів, аби тримати ціни на низькому рівні, але якщо ціни зростуть, то їхня популярність піде на спад і вони зникнуть», — продовжує пан Джинкс.

Дискаунтери вигравали в конкуренції з супермаркетами на британському ринку останніми роками, але як вони торгуватимуть через інтернет?

«Дискаунтери трохи спізнюються в гонитві за цим трендом, вони кинулися зараз, але за затримку в минулому році вони поплатилися популярністю. Проблема диска унтерів полягає в тому, що коли починаєш з низьких націнок, важко потім включити в них вартість доставки, та й організація служби доставки вимагає значних затрат», — пояснює Девід Джинкс.

Якщо доходить до доставки додому, Amazon отримує перевагу вже на старті завдяки масштабу і вже наявній мережі доставки. Тим більше, що компанія й далі розширює свій асортимент за рахунок продуктів із локальних магазинів тощо. Це приносить обопільну вигоду: маленькі магазини використовують дистрибуційну мережу Amazon для розширення свого ринку і щоб запропонувати клієнту додаткову цінність, а Amazon розширює свій асортимент.

Британська мережа супермаркетів Morrisons рік тому переживала проблеми, але завдяки партнерству з Amazon у сфері доставки вона стала однією з найприбутковіших, а прибутковість за рік зросла на 50%.

Зараз в Amazon можна купити майже все — від продуктів до книг і ліків. Але досвід Китаю, який у сфері торгівлі через Інтернет знаходиться попереду планети всієї, показує: деякі великі оператори інтернет-торгівлі потроху доповнюють свою діяльність магазинами «в реалі», куди люди можуть прийти і купити, що їм потрібно.

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Літо - традиційний час представницьких аграрних зібрань на базі Корпорації "Агро-Союз". VII міжнародна конференція "Самовідновлювальне ефективне землеробство на основі системного підходу" зібрала
Малі запаси вологи та відсутність опадів в період березень-квітень формують певні обмеження для вирощування даної культури. Так, на 10 квітня ц. р. залежно від типів грунтів, у південних регіонах, запаси вологи складали в метровому шарі 60... Подробнее

1
0