Землевласники демонструють низький рівень правової обізнаності
Лише 30–40% опитаних знають важливі аспекти земельного законодавства. Про це розповіла заступник міністра юстиції Вікторія Коломієць 19 серпня в Києві під час презентації результатів опитування осіб, що звернулися за безкоштовною правовою допомогою протягом 2020–21 років, пише propozitsiya.com.
Наприклад, серед 1000 опитаних лише 39% дали правильну відповідь на запитання, що стосувалося знання про переважне право орендаря на викуп земельної ділянки. Ще 37% дали неправильну відповідь і чверть не змогли відповісти на запитання.
Про необхідність реєстрації наміру продати землю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно знали всього 40% опитаних. Ще 29% дали неправильну відповідь, а 31% не змогли відповісти на запитання. А розмір ставки на подібну реєстрацію правильно назвали лише 13% опитаних. Половина назвали її неправильно, а 36% не змогли відповісти.
Лише 31% опитаних знають, що отримання витягу про земельну ділянку з ДЗК безкоштовне. Натомість половина опитаних дала неправильну відповідь, а 20% не відповіли. «Якщо люди вважають, що послуга платна, то й не звертатимуться за нею», — коментують організатори опитування.
Щодо інших аспектів земельного законодавства респонденти продемонстрували кращу обізнаність. Так, про необхідність сплачувати за реєстрацію прав оренди знають 44% опитаних, тоді як чверть дало неправильну відповідь, а третина не відповіли. Про необхідність поновлювати договір оренди, тобто, про скасування автоматичного поновлення таких договорів, знають 46% опитаних, тоді як 31% дали неправильну відповідь, а 23% не дали її взагалі.
Про неправомірність розірвання договору оренди в односторонньому порядку без звернення до суду знають 49% опитаних, а 31% дали неправильну відповідь і 20% не дали її взагалі. Про необхідність реєструвати право оренди землі в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно знали 54% опитаних, про необхідність реєстрації зміни такого права знали 59% опитаних, а про право орендодавця вимагати дострокового розірвання договору — 74% респондентів.
Кращу обізнаність люди демонстрували в сфері оформлення документів на землю. Так, 61% опитаних знали про необхідність проходження процедури реєстрації права власності на землю після отримання її в спадщину. 69% знали про необхідність надавати технічну документацію із землеустрою співробітникам ДЗК і про потребу отримання кадастрового номера і оформлення свого права на землю, а 71% — про необхідність плати за виготовлення технічної документації з землеустрою.