Спецможливості
Новини

Ситуація з мінеральними добривами в Україні досить критична, — Олексій Голубов

02.02.2022
878
Ситуація з мінеральними добривами в Україні досить критична, — Олексій Голубов  фото, ілюстрація

З вересня 2021 року через падіння конкурентоспроможності продукції простоює Одеський припортовий завод. У листопаді з тієї ж причини зупинилося найбільше підприємство на сході країни — «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот». Щоправда, у грудні це підприємство почало виробляти аміачну селітру на привізному аміаку.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на glavcom.ua.

Але якщо з перебоями працюватимуть і решта підприємств, є ризик, що на весняну посівну аграрії можуть отримати в середньому лише третину необхідної кількості добрив.

Найзатребуваніші мінеральні добрива, не лише в Україні, а й у всьому світі — азотні. Головні з них — селітра, карбамід та карбамідно-аміачна суміш. У нашій країні азотні мінеральні добрива нині виробляють п'ять підприємств: «Рівнеазот», «Азот» (Черкаси), «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот», «ДніпроАзот» (Кам'янське) та Одеський припортовий завод.

Ще два заводи виробляють фосфорні добрива — «Сумихімпром» та «Дніпровський завод мінеральних добрив» (Кам'янське). 

«У 2021 році всіма підприємствами галузі було вироблено близько 5,6 млн тонн азотних добрив, і до 400 тис. — фосфорних. Разом — близько 6 млн тонн. Для порівняння — наприкінці 90-х вироблялося до 7,5 млн тонн азотних і близько 600 тис. тонн фосфорних добрив. Тобто за 20 років виробництво скоротилось на 2 млн тонн», — розповів Олексій Голубов, президент Союзу хіміків України.

При цьому внутрішня потреба у мінеральних добривах становить 4,5-4,8 млн тонн на рік. В принципі, ми здатні самостійно задовольнити попит на добрива, раніше ми ще близько 1,5 млн тонн експортували, основні покупці — Румунія, Угорщина, Болгарія, Італія та Аргентина. Але зараз про який експорт може йтися? Ми неконкурентоспроможні за ціною. Про що можна говорити, якщо в сусідній Білорусі природний газ за $125 за тисячу кубометрів, а в Росії нижче $80?

«Якщо у жовтні — листопаді були досить значні поставки з Росії (тільки азотних добрив по 140 тис. тонн кожен місяць), то з грудня там було прийнято урядову ухвалу обмежити експорт добрив до 31 травня. Білорусь, як правило, також забороняє імпорт добрив у період посівної — дбають про своїх аграріїв. З огляду на те, що українські підприємства працюють із перебоями, ситуація зараз досить критична», — резюмував він.

Інтерв'ю
Компанія «Нертус» активно розвиває два напрямки. Перший — насінництво гібридів соняшнику й кукурудзи сербської селекції. Другий — ЗЗР та мікродобрива. На сьогодні в портфелі компанії «Нертус» вже 70 препаратів для зернових, зернобобових,... Подробнее
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  

1
0