Система ХАССП не є необхідною для малих підприємств, - досвід Румунії
З 2019 року в Україні стане обов'язковим впровадження системи ХАССП - аналіз ризиків і критичні контрольні точки. Досвід її застосування має сусідня Румунія. Про нього розповіла на AgroPortal.ua представник факультету аграрного менеджменту Університету сільськогосподарських наук та ветеринарної медицини King Michael I of Romania, доцент, кандидат наук Іоанна Міхаела Балан, пише propozitsiya.com.
Систему ХАССП розробила компанія «Пілсбурі» для NASA. Життєво важливо було гарантувати безпеку їжі для американських астронавтів, а ця система повинна була забезпечувати високу якість продуктів харчування.
За її словами, більшість компаній в Румунії використовують ХАССП. Однако, після прийняття закону про те, що всі компанії повинні слідувати ХАССП, в країні з часом зрозуміли, що це не є необхідним для малих підприємств.
Наприклад, якщо мова йде про пекарні, це не потрібно, а от хлібозавод повинен мати сертифікацію ХАССП.
Якщо ж виробництво невеликих розмірів, то в основному застосовується система GMP, належна виробнича практика - система норм, правил і вказівок щодо виробництва.
У Європейському союзі забруднювачі за походженням підрозділяють на три класи: хімічні продукти, фізичні та біологічні організми. Всі вони досить небезпечні, але головною проблемою на думку експерта для Європи і України є хімічне забруднення. Пестициди, нітрати залишаються у воді і дуже легко потрапляють в їжу.
Сьогодні, якщо румунські споживачі отримують продукцію низької якості, відповідальність лежить на виробнику. Це є головною метою системи ХАССП. Контроль з боку держави за допомогою різних законів і агентств також присутній, але у випадках, коли продукти небезпечні, штраф виплачує саме виробник.
"У нас існує багато державних організацій, наприклад, Національна організація захисту споживачів. Але також є чимало громадських асоціацій, які також захищають права споживачів. На мою думку, всі вони дуже важливі, оскільки забезпечують зв'язок між виробником і споживачем, завдяки чому виробник завжди знає , чого хоче споживач", - вважає І.М.Балан.
Вона підкреслила, що в Україні сьогодні дуже низький ступінь захисту від хімічного забруднення. "Я розумію, що впровадити цю систему дуже складно, так було і в Румунії. Близько 20 років тому ми лише чули про систему ХАССП. Тоді ЄС надав нам 20 експертів в області безпеки продуктів харчування, які допомагали нам. На початку нашого шляху було важко: ми не мали повного уявлення про всю систему. А якщо ти не бачив, як це працює, тобі важко зрозуміти всю суть, лише теоретичних знань недостатньо. Головне - бажання і правильно обгрунтована мета", - резюмувала вона.