Спецможливості
Новини

Угоди з землею повально зриваються через неадекватні податки

26.10.2021
1748
Угоди з землею повально зриваються через неадекватні податки фото, ілюстрація

Учасники угоди або погоджуються платити податки з суми, що помітно перевищує продажну вартість, або в принципі відмовляються продавати земельні ділянки.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на zagorodna.com.

Після закінчення 100 днів з моменту запуску в Україні ринку землі почали бути помітні проблеми, з якими стикаються всі задіяні в цьому процесі сторони — покупці, продавці і навіть нотаріуси.

Продавцям нараховують непомірні податки, в регіонах не вистачає нотаріусів, а покупці відносяться до ринку з недовірою. Все це неабияк гальмує повноцінну роботу нещодавно запущеного ринку.

«Буму» на ринку поки що не спостерігається, зазначають експерти. За словами голови Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрія Піти, причин тому кілька:

  • плутанина в оцінці паїв — модуль Фонду держмайна (ФДМ) поки не справляється з функцією оцінки в багатьох сегментах ринку нерухомості, в тому числі і землі;
  • завищені очікування власників угідь, які порядком завищують свої цінники;
  • різнобій в ціновій політиці — багато протиріч і спекуляцій на тему вартості землі. Це вносить сум'яття в таборі продавців і потенційних покупців;
  • якщо говорити про фермерів як потенційних покупців, то їм потрібно держпідтримка у вигляді «нульових» позик або кредитів під мінімальні відсотки;
  • невисокі фінансові можливості фермерів. Зараз тільки великі агрохолдинги можуть дозволити собі масову скупку землі;
  • недовіру також гальмує ринок. Українці звикли, що від держави «навряд чи варто чекати чогось хорошого».

За словами Піти, про якісь зрушення на ринку землі можна буде говорити, коли будуть вирішені вищеназвані проблеми.

Зі свого боку, нотаріуси в цілому позитивно оцінили роботу ринку землі за перші три з лишком місяці.

«Ринок землі в принципі працює — непогано. Питання тільки до оцінки земель — Фонд держмайна видає дуже високі оцінки на деякі землі і паї, які зараз в обороті. Тобто, через це багато договорів зриваються, тому що ціна значно вища за ринкову», — зазначила в бесіді з UBR.ua голова київського відділення Нотаріальної палати України (НПУ) Наталія Козаєва.

Наприклад, хтось продає за $ 100 тис. (2,6 млн грн), а ФДМ виставляє оцінку в 3,5 млн грн. При цьому нотаріуси «не можуть брати податки нижче оцінки ФДМ», підкреслила вона.

В такому випадку «люди або погоджуються заплатити податки з суми, яка помітно перевищує продажну вартість». Або — що відбувається значно частіше — в принципі відмовляються продавати. У регіонах повсюдно зустрічаються такі випадки, констатувала нотаріус.

Подібна проблема зустрічається при продажу гаражів і садових ділянок. У київській області, наприклад, оцінка ФДМУ набагато вища, ніж реальна ціна, за якою власники згодні продати наділи.

Інтерв'ю
Сергій Потапов, менеджер з розвитку плодоовочевого бізнесу Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, як виявилось, давно обізнаний з горіховою тематикою. А зараз серед партнерів проекту є і одне об’єднання виробників горіхів... Подробнее
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее

1
0