Цукровий ринок іде донизу. Порятунок - у диверсифікації
Цього року через затяжну зиму бурякоцукровий сезон в Україні розпочався пізніше. Тож, аби вкластися в строки, наближені до оптимальних, сіяти довелося швидше, передає propozitsiya.com з посиланням на прес-службу Національної асоціації цукровиків України "Укрцукор".
Як повідомляє прес-служба, фактичні площі під цукровими буряками зменшилися на 13-15% проти 2017року і становлять 280 тис га.
Тож площа до збирання може бути дещо меншою від посіяної і становитиме близько 275 тис га. Проте це не катастрофічне зменшення для галузі.
Як повідомляла propozitsiya.com, на Півдні України (Миколаївська та Херсонська обл.) буряків взагалі не сіяли через закриття Засільського цукрового заводу.
На окремих полях урожайність становила понад 90 т/га. Значного скорочення зазнали посівні площі Харківської, Київської, Хмельницької, Львівської, Волинської областей. Дещо зменшилися площі цукристих на Вінниччині, Житомирщині, Рівненщині, Полтавщині, Черкащині, Кіровоградщині. Збільшенням посівних площ, зможуть похвалитись лише підприємства Тернопільщини.
Пізній посів компенсувався швидкістю - за два тижні було засіяно 85% площ цукрових буряків. Погодні умови стали причиною руху посівної із Заходу на Схід, тому Київська, Харківська та Чернігівська області мали незначне відставання в ході польових робіт.
На разі стан посівів на полях задовільний, головна проблема – нестача вологи, яка необхідна для вегетації рослин. Найбільше від спеки та посухи страждає центральна частина України, бо на заході та півночі все-таки пройшли невеликі дощі. Спека та відсутність вологи не лише гальмує ріст цукрових буряків, посуха послабила дію ґрунтових гербіцидів, що значно ускладнило боротьбу із бур’янами.
Неприємною несподіванкою стала поява великої кількості довгоносика на полях. Знов -таки суха та спекотна погода є ідеальною для пробудження комах і сприяє їхньому швидкому поширенню на полях.
Ще однією проблемою ринку цукрових буряків стало скоротчення частки дрібних підприємців, фермерів та господарств, що вирощували по 20-60 га цукрових буряків. Ціни на вітчизняному ринку змусили їх обирати інші прибуткові культури: ріпак, сою, кукурудзу, соняшник.
Для цукрового ринку властиві періодичні коливання, цукрові заводи задумуються про диверсифікацію виробництва. Аби зменшити ризики вони переходять на біогаз, або додавання етанолу до палива. Така диверсифікація виробництва сприяє підвищенню рентабельності цукрового заводу.
За оцінками асоціації, на світовому ринку в поточному сезоні очікується профіцит солодкого продукту, розмір якого варіюється за різними оцінками від 6 до 10 млн т. Це вже не перший рік, коли обсяг виробництва цукру в світі перевищує глобальне споживання.Та незважаючи на скорочення виробництва в країні для її потреб цукру буде достатньо. На сьогодні оптово-відпускні ціни практично рівноцінні витратам на виробництво.