Спецможливості
Новини

Роль українських портів у експорті зернових

12.11.2017
2059
Роль українських портів у експорті зернових фото, ілюстрація
Українські порти за останні 10 років (з 2007 року) наростили перевалку зерна з 10 млн т до майже 40 млн т в 2015-2016 рр

Українські порти за останні 10 років (з 2007 року) наростили перевалку зерна з 10 млн т до майже 40 млн т в 2015-2016 рр. Експерти відзначають, що в контексті європейської інтеграції та системних реформ стійка тенденція збільшення обсягів експорту зернових з кожним роком стимулює розвиток портових терміналів, причому зі значним запасом потужностей, пише propozitsiya.com за матеріалами informer.od.ua.

Саме надлишок потужностей уже привів до зниження тарифів на перевалку зерна, підвищивши його конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Але нові термінали продовжують будуватися і проектуватися в більшості великих українських портах.

Перевалку зернових здійснює близько 20 терміналів. Основний потік (33,5 млн т в 2015-2016 рр.) Йде через чотири порти: Миколаївський і Одеський МТП, порти Південний і Чорноморськ.

Порт «Южний» має потужності перевалки в 17 млн ​​т, в минулому році тут було оброблено 8,2 млн т зернових. Одеський порт в минулому році перевалив 8,2 млн т зернових при максимальних потужностях розрахованих на 10,6 млн т/рік. Миколаївський порт перевалив в минулому році 9,1 млн т зерна, а потужності оцінюються в 14,1 млн т. Чорноморський порт майже повністю вичерпав резерви для розширення зернової перевалки. При потужності в 9,1 млн т в минулому році там було опрацьовано майже 8 млн т.

За останні 10 років в українські порти активно заходять іноземні компанії та компанії з іноземним капіталом, причому прихід світових гравців (наприклад, компанія Bunge) може подати сигнал про довіру або принаймні інтересу до українського ринку зернових. А участь фінансових інституцій ЄС, зокрема ЄБРР, в ряді масштабних інфраструктурних проектах (наприклад, Бруклін-Київ) підкреслює правильність обраного курсу на європейську інтеграцію і орієнтацію на ринки країн ЄС.

За останні кілька років в українських портах були введені нові потужності для перевантаження / зберігання зернових вантажів, які суттєво змінили структуру ціноутворення на ринку. Варто зазначити, що 2016 рік пройшов під знаком введенням в дію трьох великих зернових терміналів: COFCO в Миколаєві потужністю 2,5 млн т, Bunge - потужністю 1 млн т і Risoil в Чорноморську потужністю 2,2 млн т.

«Сьогодні у експортерів і трейдерів з'явилося набагато більше простору при виборі терміналу для перевалки. Навіть незважаючи на те, що експорт зернових зріс, введення в дію нових потужностей в Миколаєві і Чорноморську випередило темпи експорту, через що відбулася зміна на ринку», - говорить керівник експертного спрямування ЦТС-Консалтинг Андрій Шкляр.

Тому ставки на перевалку зерна пішли вниз. Експерт зазначає, що в середньому вартість послуг знизилася на 3-5 $/т, в залежності від акваторії. Аналітик прогнозує, що зараз все йде до того, що Україна входить до другого етапу зниження ставок, а значить перевалка стане дешевше ще на 1-2 $/т. В даний час вартість перевалки в середньому становить 12 $/т.

Розширення вже існуючих і підготовка до старту робіт на нових зернових терміналах може привести до подальшої зниження ціни на перевалку зерна. Актуальні проекти з розширення та будівництва нових зернових терміналів розвиваються в Одесі, Маріуполі, Рені та інших портах України.

Ключові слова: перевалка зерновых

Інтерв'ю
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее
Наскільки важливо дбати про якість зерна? Що таке нотифікації і чому їх варто боятися Україні? Які хвороби зернових є загрозою для іміджу української сільгосппродкції propozitsiya.com розповів 

1
0