Спецможливості
Новини

Рівень корупції в агросекторі знижується щороку – результати дослідження

11.09.2023
542
Рівень корупції в агросекторі знижується щороку – результати дослідження фото, ілюстрація

Програма USAID з агарного та сільського розвитку (АГРО) спільно з дослідницькою агенцією InfoSapiens презентували результати Всеукраїнського дослідження «Рівень корупції в земельних питаннях, з якими стикалися мікро, малі та середні аграрні підприємства у 2023 році». Це вже восьме щорічне опитування, яке проводиться за підтримки USAID з метою визначення тенденцій та рівня  корупційних проявів  у земельних питаннях.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз USAID.

Цього року дослідницька агенція InfoSapiens опитала понад 1000 респондентів, сільськогосподарських мікро, малих та середніх підприємств (ММСП) в усіх регіонах, що контролюються Урядом України. 

Головні висновки

Рівень проявів корупції поступово знижується

Якщо у 2016 році, коли дослідження проводилося вперше, 64% респондентів зазначили, що стикалися з корупцією, то у 2021 таких було 24%, у 2022 – 20%, а в 2023 – 16%. 

Найчастіше з корупцією у земельних відносинах стикалися ММСП у сферах м’ясомолочного виробництва (19%), зернових, бобових та олійних (17%) та плодоовочевого виробництва (13%). Агровиробники у сфері риби та аквакультури стикалися з корупцією у земельних відносинах на тому ж рівні, що й у секторі м’ясомолочки (19%). Рідше, аніж інші, стикалися з проявами корупції ММСП таких напрямків сільськогосподарської діяльності як виготовлення кондитерської продукції (7%) та птахівництво і яйця птиці (4%).

При тому в усіх сферах, крім виробництва кондитерської та крафтової продукції, рівень корупційних проявів третій рік підряд йде на спад. Водночас, кількість опитаних у сферах риби та аквакультури, виготовлення кондитерської та крафтової продукції, птахівництва і яєць птиці є замалою для надійного порівняння з іншими сферами виробництва.

Суб'єктивність сприйняття

Понад половина опитаних ММСП (59%) вважають, що корупція у земельних відносинах всеохоплююча або досить поширена. Водночас, на власному досвіді зіштовхувалися з проявами корупції  протягом року значно менше респондентів – 16%. 

Із усіх пов’язаних із земельними відносинами процедур найчастіше протягом останнього року респонденти стикалися із необхідністю отримати витяг із кадастру про земельну ділянку або про її нормативно-грошову оцінку (35%), незмінно у порівнянні з 2022 роком. А орган, який відповідає за цю роботу – Держгеокадастр – ММСП вважають найбільш корумпованим (37%). На другому місці (23%) – сільради, міські ради і ради ОТГ, на третьому – місцеві державні адміністрації (11%).

Проте респонденти, які зіштовхувалися з проявами корупції, зазначили, що більшість таких ситуацій виникала під час звернень щодо приватизації земельних ділянок (42%) або оренди ділянок державної чи комунальної власності (38%). Ця діяльність входить до сфери відповідальності органів місцевої влади, а не Держгеокадастру. 

Затягування процедур у часі та створення штучних перешкод – найбільш поширені прояви корупції

Майже половина респондентів (48%) вважають створення штучних проблем і перешкод та затягування процедур у часі одним із найбільш поширених проявів корупції за останній рік.

Іншими найпоширенішими видами корупції ММСП називають:

  • отримання неправомірної вигоди через службові повноваження та участь чиновників у бізнесі через довірених осіб (40%)
  • участь чиновників у бізнесі через родичів чи довірених осіб (40%)
  • хабарництво (35%).

Майже вдвічі зросла частка ММСП, що заявили про факти корупції

У 2022 році 8% ММСП, що стикалися з проявами корупції, заявляли про це. У 2023 таких було 15%. Водночас, серед тих, хто не заявляв у 2023 році, найбільш поширеними причинами були недовіра до влади (61%) та впевненість у тому, що від їх заяви нічого не залежить (75%).

Інтерв'ю
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.

1
0