Спецможливості
Новини

Реалізація експортного потенціалу сорго викликає сумніви

16.03.2017
1626
Реалізація експортного потенціалу сорго викликає сумніви фото, ілюстрація
За останні п'ять сезонів урожай сорго коливався в межах 188-354 тис. т, тобто менше 1% загального українського зернового виробництва

Сорго не є основною зерновою культурою для України. Швидше, це культура «другого ешелону». За останні п'ять сезонів урожай сорго коливався в межах 188-354 тис. т, тобто менше 1% загального українського зернового виробництва.

В деякі роки площі під сорго значно збільшуються. Так, наприклад, сталося в 2012 році, коли висока загибель озимих стимулювала збільшення площ під усіма яровими культурами. Однак в подальшому перезимовка проходила вдало, і необхідність в так званих «страхових» культурах відпала. Про це розповіла експерт зернового ринку «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко, пише propozitsiya.com з посиланням на ukragroconsult.com.

Більш того, інтерес фермерів до вирощування сорго стримується відносно низькою рентабельністю в порівнянні з іншими зерновими культурами, не кажучи вже про олійні. Прибутковість «вистрілює» тільки в неврожайні для кукурудзи роки, що останнім часом відбувається нечасто.

У результаті площі сорго в наступний період переважно знижувалися. Зате росла врожайність. У поточному сезоні врожайність сорго, за попередніми даними Держкомстату, збільшилася до небувалого показника 3,9 т/га, що дозволило зібрати другий за величиною врожай - 274 тис. т.

На тлі стабільного внутрішнього споживання, збільшення врожаю автоматично означає зростання експортного потенціалу. У поточному сезоні Україна теоретично може експортувати понад 200 тис. т сорго. Однак імовірність реалізації експортного потенціалу все ж викликає певні сумніви в світлі жорсткої конкуренції з боку інших зернових продуктів фуражної групи.

У липні - грудні Україна зуміла реалізувати на зовнішні ринки тільки 36 тис. т сорго, що значно відстає від торішніх темпів експорту. Основною причиною такого відставання є напруження відвантаження основних видів зерна і олійних в першій половині сезону. Однак є шанс, що після ослаблення даної напруженості в лютому - червні відвантаження дрібних культур, зокрема сорго, зростуть.

Експерт відзначає, що, як і в минулому сезоні, основним напрямком збуту сорго залишаються країни ЄС, на частку яких припадає понад 80% відвантажень. Однак в числі покупців присутні також Туреччина, Ізраїль і навіть Тайвань.

Баланс попиту та пропозиції сорго в Україні, тис. т:

Інтерв'ю
Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з... Подробнее
Люди, які в усьому шукають позитив, відзначають, що нинішньої весни на полях хоча б хвороби не дошкуляють. «І так, і ні», — коментує ситуацію менеджер з технічної підтримки напряму захисту насіння компанії «Сингента», фітопатолог, кандидат... Подробнее

1
0