Прокуратура руйнує бізнес Risoil і витісняє компанію з України?
Швейцарська компанія RISOIL S.A. за 16 років активно інвестувала в розвиток портів чорноморського регіону, зокрема України і Грузії. Компанія забезпечує логістику масла, насипних і генеральних вантажів в портах Чорного моря, займаємося зберіганням і переробкою агропромислової продукції.
За останні три роки інвестор вклав в розвиток свого бізнесу в Україні більше $70 млн, створив тисячу робочих місць і заплатив більше $10 млн податків і зборів до бюджету. Ще $40 млн було виплачено для АМПУ і ДП «Чорноморський порт» за надані послуги.
Планувалося вкласти ще $70 млн в нову чергу терміналу в Чорноморську. Реалізація цього проекту привела би до подальшого надходження до бюджету України близько 20,5 млн грн щороку у вигляді податків і зборів, а також $15 млн а рік у вигляді оплати послуг держпідприємствам.
Але ці плани навряд чи здійсняться. Через принципову відмову компанії «вирішувати питання» з допомогою хабарів і вибудовувати відносини з органами держвлади і місцевого самоврядування виключно в рамках закону, працювати в Україні стало неможливо. Про це розповів член ради RISOIL S.A. Марк Гілерон, пише propozitsiya.com з посиланням на ports.com.uа.
За словами М. Гілерона, починаючи з січня 2016 року «Кримське управління» Генпрокуратури України здійснює планомірне руйнування бізнесу RISOIL S.A. в Україні під надуманими приводами, а саме:
1. Відкрито незаконне кримінальне провадження: компанії RISOIL S.A. (Швейцарія) і «Рісо Термінал» (українська компанія, що входить в групу) звинувачуються в дачі хабара посадовій особі Держсанепідслужби; cамовільному зайнятті земельної ділянки та самовільному будівництві; заподіянні шкоди посадовими особами RISOIL S.A.
2. В рамках даної кримінальної справи ГПУ здійснює: незаконні збройні обшуки в українських компаніях групи; незаконне вилучення документів і речей; протиправне прослуховування керівництва українських компаній, що входять в групу компаній RISOIL S.A. і її постійних представників на території України.
3. На початку року по відношенню до заступника директора української компанії, що входить до складу RISOILS.A., за рішенням Печерського районного суду застосований домашній арешт за відсутності будь-яких доказів її провини.
Також було накладено арешт на земельну ділянку, яка офіційно і законно перебуває в оренді компанії, споруди RISOIL S.A., які будуються на земельній ділянці, отриманій в оренду на 49 років, а також майно постійних представників компаній RISOIL S.A. на території України.
«Нам також погрожують зверненням до суду з позовом про визнання недійсним та розірвання договору оренди землі, наданої нам в оренду на 49 років, на якій розпочато будівництво другої черги зернового терміналу», - каже М.Гілерон.
За його словами, в рамках кримінальної справи, на RISOIL S.A. подано позов про стягнення 3 млн грн збитків, завданих самовільним захопленням землі. Причому відсутній розрахунок, що підтверджує суму збитку і документ, що фіксує факт самовільного зайняття земельної ділянки.
Без рішення суду вилучено у постійного представника компаній RISOIL S.A. на території України автомобіль.
У компанії кримінальне провадження вважають незаконним. «Розслідування справи здійснює так зване «Кримське управління» ГПУ, яке має право розслідувати злочини, вчинені тільки на тимчасово окупованій території півострова Крим і до того ж взагалі не має право здійснювати розслідування даної категорії справ. Така категорія справ належить до компетенції Національної поліції міста Чорноморська, - зазначив М.Гілерон. - Ми надали всі документи, які спростовують факти вчинення злочинів і доводять їх абсурдність, але документи були проігноровані ГПУ. Здійснюється тиск і висловлюються погрози керівникам і представникам компанії RISOIL S.A. через телефонні дзвінки і силове проникнення в лікарню, де перебувають вищевказані особи. «Кримський відділ» ГПУ намагається заарештувати керівників українських компаній Risoil, таким чином, знищуючи інвестиції і репутацію нашої компанії».
На підставі заяв представників компанії відкрито 7 кримінальних справ стосовно співробітників ГПУ, СБУ, які тероризують RISOIL S.A., а також подано безліч заяв в НАБУ і направлено безліч депутатських звернень до генпрокурора України (в задоволенні майже всіх відмовлено).
Він нагадав, що всі ці події відбуваються в той час, коли влада України закликає зарубіжних інвесторів повірити в поліпшення інвестиційного клімату в країні і просить про фінансову допомогу.
М.Гілерон не виключає згортання інвестпроектів RISOIL S.А на території України. Про ситуацію компанія повідомила посольству Швейцарії в Україні та Президенту України Петру Порошенку, має намір провести широке обговорення проблеми в міжнародних бізнес-асоціаціях і західних медіа, щоб привернути увагу до беззаконня, яке відбувається в Україні.