Спецможливості
Новини

Продумані сівозміни - рідкість для українських господарств

14.04.2017
3168
Продумані сівозміни - рідкість для українських господарств фото, ілюстрація
Навіть ті виробники, котрі вже кілька років вирощують "органіку", дуже часто "губляться" саме у питаннях організації сівозмін

Сівозміни є дуже важливими за будь-якого способу ведення рослинництва. Проте, продумані сівозміни, чітко розплановані й раціональні, досі є рідкістю для українських господарств. Навіть ті виробники, котрі вже кілька років вирощують "органіку", дуже часто "губляться" саме у питаннях організації сівозмін. Такі висновки озвучили експерти під час конференції "Органічне рослинництво-2017", пише propozitsiya.com з посиланням на superagronom.com.

Досліди, проведені на базі Науково-дослідного інституту польових культур "Селекція" (Молдова), чітко довели, що урожайність більшості культур насамперед залежить від сівозміни. Під час проведення дослідів із мінеральним підживленням було помічено таку закономірність: що гіршим буде попередник, то більше урожайність культури залежатиме від удобрення. За вибору хороших попередників -  урожайність культури від добрив майже не залежить.

"Багаторічні трави, а особливо люцерна, здатні накопичувати у ґрунті набагато більше азоту, ніж бобові культури. За проведення польових дослідів було доведено, що люцерна накопичує приблизно у 5 разів більше азоту, ніж горох на зерно, навіть на удобреному фоні", - поділився досвідом професор, завідувач відділом систем землеробства інституту Борис Боінчан. Культури, які здатні накопичувати азот у ґрунті, за регулярного мінерального удобрення починають "лінуватися": вони майже не фіксують азот із повітря та виносять його з ріллі набагато більше.

"Продумана сівозміна дасть можливість суттєво зекономити на добривах, окрім того, вона дозволить повною мірою використовувати власний потенціал культур та відновлювати структуру ґрунту. Попередники слід обирати зокрема й за типом кореневої системи, щоб управляти структурою ґрунту та підвищувати його родючість природнім шляхом", - радить професор.

Сівозміна й продумана технологія дозволяють обійтися і без пестицидів, і без мінеральних добрив, отримуючи при цьому високі врожаї належної якості. Такі висновки із власного досвіду вирощування органічної продукції при відмові від пестицидів і мінеральних добрив розповів головний агроном ПП "Агроекологія" Сергій Козін. Господарство займається і рослинництвом, і тваринництвом: на сьогодні в ньому обробляється 7300 га землі та вирощується 7000 голів худоби.

В основі технології господарства міститься безполицевий обробіток ґрунту, який не порушує його структуру та максимально зберігає вологу. Відтворення природної родючості ґрунту проводиться шляхом внесення великої кількості органічних добрив (в середньому на гектар поля вносять близько 100 т гною). Також у "Агроекології" застосовують сидеральні добрива, сидерати обов’язково входять до сівозмін.

Пожнивні рештки  та бур’яни заорюють у ріллю, таким чином забезпечуючи додаткове надходження органіки. За планування сівозмін у них включають зернові й технічні культури, багаторічні трави. Планується сівозміна таким чином, щоб підтримати біорізноманіття, забезпечити надійний захист від шкідників та хвороб, посприяти збереженню основних властивостей ґрунту.

Як зазначив директор сертифікаційної компанії "Органік Стандарт" Сергій Галашевський, про проблему з організацією сівозмін в Україні добре знають європейські експерти. Тому протягом поточного наступного років саме на дотримання сівозмін в країні експерти звертатимуть найбільшу увагу. Це важливе уточнення для тих виробників, які планують зі своєю продукцією виходити на міжнародні ринки.

Інтерв'ю
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее
Фахівці вітчизняної молочної галузі наголошують: «У будь-якому разі ферма не може призупинити свою роботу, вона має працювати! І перше, на чому не можна економити, — на відтворенні!»
Українські молочні ферми продовжують відчайдушно працювати в умовах війни, постійно стикаючись з новими виробничими викликами і величезними фінансовими труднощами. Багатьом із них доводиться або починати все спочатку, або перебудовувати ... Подробнее

1
0