Спецможливості
Новини

Призупинили роботу майже 30% українських теплиць

21.02.2022
2086
Призупинили роботу майже 30% українських теплиць фото, ілюстрація

Зупинилося 30% теплиць в Україні, в тому числі й найбільший в Україні комбінат “Тепличний” в селищі Калинівка під Києвом. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформагентство «Укрінформ».

«Комбінат припинив купувати газ з 14 жовтня минулого року. Рослини поступово вимерзли з настанням холодів, але підприємство змушене сплачувати по 25 млн грн на рік абонплати за використання газових мереж, від яких не можна від’єднатися. Вочевидь, ситуація безвихідна, й доводиться платити фактично “за повітря”. Така система оплати діє уже три роки», - розповів президент асоціації “Теплиці України” Євген Чернишенко.

Він додав, що виробництво на комбінаті призупинили на зиму частково. Адже без підтримки мінімальної температури теплиці можуть в морози зруйнуватися. Й відновити їх буде дуже складно та дорого: 1 га сучасних теплиць коштує 3 млн євро.

Як пояснив Є. Чернишенко, ціна газу для господарств галузі становить понад 43 грн/кубометр. Дорожчає й електроенергія, зокрема, ціна у листопаді становила 5,02 грн/кВт-год. Через дорожнечу електроенергії зупинилися навіть квіткові теплиці, які вимагають менше газу, але багато електроенергії на додаткове освітлення.

«Проблему можна було б розв’язати за рахунок газу власного, українського видобутку. Я надавав інформацію в міністерство, і у Федерацію роботодавців, і до Верховної ради, і в Кабмін: вся теплична галузь споживає 55-60 млн кубометрів газу на рік. Це для України практично ніщо. Є вітчизняний газ собівартістю не більше – 5-7 грн/кубометр. Нехай газовики додають собі 50-100% вартості. Але й тоді газ коштуватиме 15-16 грн/кубометр з доставкою”, – пропонує Євген Чернишенко.

Він попередив, що повноцінна робота підприємства не відновиться аж до наступної зими. “Навесні вирощувати тепличну продукцію вже нерентабельно, тому що на ринку поступово з’являтимуться овочі з відкритого ґрунту. Потрібно чекати наступного сезону. Увесь ресурс пішов на те, щоб підтримати, не втратити виробництво. А далі вже потрібно буде дивитися на економічну ситуацію в країні, на вартість енергоносіїв і т. і. Зараз на порядку денному – збереження виробництва”, – пояснив керівник тепличного господарства.

В результаті на Калинівському тепличному комбінаті із 620 працівників залишилося тільки 480. З майже 50 га загальних площ засіяно лише 38 га сучасних теплиць. І скорочення відбулося переважно в “огіркових” теплицях.

«За нинішньої вартості газу ціни на продукцію з українських теплиць можуть підскочити на 40%. Це зробить їх неконкурентоспроможними: наприклад, зелень коштуватиме 50-60 грн, коли поруч на прилавку є італійська – по 35 грн. За нашими підрахунками, зараз 40-50% тепличних господарств в режимі банкрутства”, – розповіли в УСПП.

“Імпортний огірок з Туреччини зараз коштує 60 грн (гуртова вартість розмитненої продукції). А відпускна ціна українського огірка з тепличних комбінатів – 80-100 грн, залежно від обсягів і якості. Це у півтора рази дорожче, ніж турецькі огірки. А в умовах ЗВТ вони після розмитнення коштуватимуть ще дешевше”, – каже керівник УПОА Тарас Баштанник.

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0