Спецможливості
Новини

Призупинили роботу майже 30% українських теплиць

21.02.2022
1891
Призупинили роботу майже 30% українських теплиць фото, ілюстрація

Зупинилося 30% теплиць в Україні, в тому числі й найбільший в Україні комбінат “Тепличний” в селищі Калинівка під Києвом. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформагентство «Укрінформ».

«Комбінат припинив купувати газ з 14 жовтня минулого року. Рослини поступово вимерзли з настанням холодів, але підприємство змушене сплачувати по 25 млн грн на рік абонплати за використання газових мереж, від яких не можна від’єднатися. Вочевидь, ситуація безвихідна, й доводиться платити фактично “за повітря”. Така система оплати діє уже три роки», - розповів президент асоціації “Теплиці України” Євген Чернишенко.

Він додав, що виробництво на комбінаті призупинили на зиму частково. Адже без підтримки мінімальної температури теплиці можуть в морози зруйнуватися. Й відновити їх буде дуже складно та дорого: 1 га сучасних теплиць коштує 3 млн євро.

Як пояснив Є. Чернишенко, ціна газу для господарств галузі становить понад 43 грн/кубометр. Дорожчає й електроенергія, зокрема, ціна у листопаді становила 5,02 грн/кВт-год. Через дорожнечу електроенергії зупинилися навіть квіткові теплиці, які вимагають менше газу, але багато електроенергії на додаткове освітлення.

«Проблему можна було б розв’язати за рахунок газу власного, українського видобутку. Я надавав інформацію в міністерство, і у Федерацію роботодавців, і до Верховної ради, і в Кабмін: вся теплична галузь споживає 55-60 млн кубометрів газу на рік. Це для України практично ніщо. Є вітчизняний газ собівартістю не більше – 5-7 грн/кубометр. Нехай газовики додають собі 50-100% вартості. Але й тоді газ коштуватиме 15-16 грн/кубометр з доставкою”, – пропонує Євген Чернишенко.

Він попередив, що повноцінна робота підприємства не відновиться аж до наступної зими. “Навесні вирощувати тепличну продукцію вже нерентабельно, тому що на ринку поступово з’являтимуться овочі з відкритого ґрунту. Потрібно чекати наступного сезону. Увесь ресурс пішов на те, щоб підтримати, не втратити виробництво. А далі вже потрібно буде дивитися на економічну ситуацію в країні, на вартість енергоносіїв і т. і. Зараз на порядку денному – збереження виробництва”, – пояснив керівник тепличного господарства.

В результаті на Калинівському тепличному комбінаті із 620 працівників залишилося тільки 480. З майже 50 га загальних площ засіяно лише 38 га сучасних теплиць. І скорочення відбулося переважно в “огіркових” теплицях.

«За нинішньої вартості газу ціни на продукцію з українських теплиць можуть підскочити на 40%. Це зробить їх неконкурентоспроможними: наприклад, зелень коштуватиме 50-60 грн, коли поруч на прилавку є італійська – по 35 грн. За нашими підрахунками, зараз 40-50% тепличних господарств в режимі банкрутства”, – розповіли в УСПП.

“Імпортний огірок з Туреччини зараз коштує 60 грн (гуртова вартість розмитненої продукції). А відпускна ціна українського огірка з тепличних комбінатів – 80-100 грн, залежно від обсягів і якості. Це у півтора рази дорожче, ніж турецькі огірки. А в умовах ЗВТ вони після розмитнення коштуватимуть ще дешевше”, – каже керівник УПОА Тарас Баштанник.

Інтерв'ю
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее
Війна в Україні триває. Наші захисники та захисниці продовжують відважно боротися проти російських окупантів і з кожним днем наближають Перемогу. В той же час, на своєму фронті продовжують працювати і українські аграрії. Попри всі труднощі... Подробнее

1
0