Спецможливості
Новини

Застосування гліфосату: реакція світу та позиція України

04.10.2017
2101
Застосування гліфосату: реакція світу та позиція України фото, ілюстрація
Остаточне визнання гліфосату канцерогеном не лише означатиме заборону використання гербіциду, але й вплине на виробництво та торгівлю ГМ продукцією у всьому світі

Питання безпеки застосування гліфосату досі залишається невирішеним і викликає суперечки в багатьох країнах. Як реагує на це світ і яку позицію зайняла Україна - проаналізувала керівник практики міжнародної торгівлі юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Олена Омельченко, пише propozitsiya.com за матеріалами eurointegration.com.ua.

Як реагує світ?

Південна Корея, Колумбія, Бразилія ухвалили рішення обмежити застосування гліфосату.

США, Японія та  Нова Зеландія провели додаткові дослідження, результати яких спростували висновки про наявність причинно-наслідкового зв'язку між застосуванням гліфосату і розвитком раку.

Російська Федерація в 2016 році прийняла закон про заборону на вирощування та розведення в країні генетично-інженерно модифікованих рослин та тварин, за винятком наукових потреб.

Натомість у Європейському Союзі остаточне рішення не прийнято.

Термін дії дозволу на використання гліфосату спливав у середині поточного року, і Європейська комісія тимчасово продовжила його до кінця 2017 року, доки Європейське хімічне агентство не завершить перегляд дослідження.

Разом з цим Єврокомісія представила державам-членам низку рекомендацій щодо застосування гліфосату, такі як: звести до мінімуму застосування вже зібраного врожаю та застосовування речовини в громадських парках, на дитячих майданчиках і в садках тощо. Однак Німеччина вжила тимчасових обмежувальних заходів щодо застосування гліфосату, а тепер це зробила і Франція.

Водночас Союз із захисту навколишнього середовища (BUND) запустив кампанію під назвою "Ініціатива європейських громадян проти гліфосату" в рамках якої за короткий час зібрано понад мільйон триста підписів над петицією, яка вимагає скоротити використання пестицидів та реформувати процес їх затвердження в ЄС. Таким чином, до кінця року Єврокомісія має визначитись щодо продовження або не продовження дозволу на використання гліфосату до 2031 року.

Однак вже зараз зрозуміло, що питання потребує самостійного детального вивчення кожною країною окремо.

А що Україна?

Натомість для українського уряду проблеми гліфосату, схоже, взагалі не існує. Такий висновок можна зробити з того, що проблематика застосування гліфосату взагалі не обговорюється, а офіційна позиція держаних уповноважених органів невідома суспільству, зазначає О. Омельченко.

Але й це не все. Дані Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, свідчать, що з моменту опублікування висновків експертів МАДР Мінприроди додатково зареєструвало низку гербіцидів на основі гліфосату.

Варто нагадати, що відповідно до законодавства України серед причин для відмови в реєстрації та перереєстрації препаратів є можливе отримання раніше невідомих даних про небезпечність препарату або недостатню біологічну ефективність його цільового застосування. До таких даних цілком могли б бути віднесені висновки експертів МАДР.

Не беручи до уваги висновки експертів МАДР про небезпечні властивості гліфосату, українське Мінприроди одночасно не ініціює й власних досліджень для їх спростування.

Виходить, що нашу державу не обходять проблеми, які гаряче дискутуються в європейському та глобальному середовищі, а разом з  цим, можливо, і здоров’я нації, підсумовує О. Омельченко.

Довідка

Гліфосат – це основний компонент популярного на ринку гербіциду Round Up, який виробляється компанією Monsanto.

Вказаний гербіцид вже тривалий час перебуває в полі зору наукових установ, відповідальних за продуктову безпеку. Його популярність пояснюється унікальною біологічною функцією – він знешкоджує всі рослини, за винятком культур, що були вирощені з адаптованих під нього генетично змінених високопродуктивних сортів насіння. Таким чином, аграрії, купуючи гербіцид і адаптоване під нього насіння, збільшують урожайність.

В 2015-му група експертів Міжнародного агентства з дослідження раку (МАДР) Всесвітньої організації охорони здоров’я дійшла висновку, що застосування гліфосату може сприяти "ймовірному" розвитку раку в людини.

Такі висновки експертної групи сколихнули увесь світ та викликали гостру реакцію у різних країнах, оскільки остаточне визнання гліфосату канцерогеном не лише означатиме заборону використання гербіциду, але й вплине на виробництво та торгівлю ГМ продукцією у всьому світі.

Аграрії в багатьох країнах протестують проти обмежень на гліфосат.

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Жнивна кампанія в Україні на стадії завершення. За прогнозами Україна має зібрати врожаю всіх сільськогосподарських культур в межах 70 млн тонн. Жнива на сході та півдні завершуються, захід України внаслідок дощів дещо із затримками збирає... Подробнее

1
0