Спецможливості
Новини

Чому кукурудза стає фіолетовою і як це впливає на урожайність?

09.06.2017
13142
Чому кукурудза стає фіолетовою і як це впливає на урожайність? фото, ілюстрація
Розміщення фіолетових рослин може підказати чи причина явища генетична, чи має місце пригнічення кореневої системи

Фіолетове забарвлення та нерівномірний стартовий розвиток – звичайні явища при проростанні кукурудзи. Приблизно у фазі V6 вона знову стає зеленою. Згідно досліджень, фіолетове забарвлення не впливає на густоту, розвиток та урожай, пише propozitsiya.com з посиланням на agromage.com, яке цитує інформацію DuPont Pioneer.

Варто зазначити, що фіолетове забарвлення та нерівномірний розвиток кукурудзи на ранніх етапах часто відбуваються одночасно, однак ніяк не пов’язані між собою.

Фіолетове забарвлення спостерігається у гібридів та батьківських ліній кукурудзи по всьому світу. Воно може бути результатом прояву генів, що відповідають за антоціанове забарвлення.

Більшість кукурудзи містить 5-8 генів, відповідальних за фіолетове забарвлення. 3 гени присутні тільки в певних гібридах і, зазвичай, є чутливими до холоду. Дія низьких температур (нічних - нижче 10°C та денних - вище 15°С) викликає фіолетове забарвлення проростків. Пігментація утворюється у верхньому шарі клітин і не впливає на вміст хлорофілу у рослині.

Гени, чутливі до температури, проявляються у проростках тільки до фази V6. Через високу імовірність щорічних весняних похолодань гібриди з 8 генами, що відповідають за формування пігменту, ймовірно матимуть фіолетове забарвлення навесні.

Фіолетові пігменти можуть накопичуватися і у зрілій рослині, але забарвлення в цьому випадку – результат прояву інших генів. Селекціонери часто використовують гібриди з генами фіолетового забарвлення як маркери.

Тестування гібридів, схильних до фіолетового забарвлення на ранніх стадіях розвитку, показало відсутність негативного впливу на метаболізм, розвиток, виробництво хлорофілу та урожайність. Однак, низькі температури впливають на ранній розвиток рослин. Незважаючи на колір кукурудзи прохолодні температури сповільнюють розвиток. Вчені не виявили різниці в реакції на низькі температури гібридів, схильних до фіолетового забарвлення та не схильних до нього. Було доведено, що гібриди, в яких під впливом низьких температур утворюється фіолетовий пігмент, мають таку ж кількість хлорофілу (зеленого пігменту), як і гібриди, що залишалися зеленими при таких самих низьких температурах.

Зазвичай всі ці гібриди мають високий потенціал урожайності.

Фіолетова кукурудза знову зеленіє після фази V6. Це відбувається швидко при значному потеплінні та інтенсивному рості рослин або повільно, якщо похолодання тривалі і спостерігається сповільнення розвитку коріння і листя. Повільний розвиток – результат низьких температур, а не накопичення фіолетового пігменту.

В переважній більшості фіолетовий колір – результат комбінації прохолодної погоди і наявності відповідних генів.

Щоб розрізнити чим викликане фіолетове забарвлення: генетичними особливостями чи нестачею фосфору, потрібно:

1. Оглянути колір рослин на всьому полі. Якщо кукурудза фіолетова на всьому полі – найвірогідніше – це генетична особливість гібриду.

2. Якщо фіолетові рослини розташовані нерівномірно по полю – це свідчення нестачі фосфору.

3. Якщо фаза розвитку 6-8 листків і вище, а рослини все ще фіолетові – висока вірогідність нестачі фосфору.

Фіолетове забарвлення є індикатором стресу від низьких температур, але оцінювати треба всі посіви кукурудзи, а не тільки гібриди, що змінили колір.

Розміщення фіолетових рослин може підказати чи причина явища генетична, чи має місце пригнічення кореневої системи. Якщо все поле фіолетове – забарвлення має генетичне підґрунтя. Якщо фіолетові рослини розміщені хаотично – це сигнал нестачі поживних елементів у ґрунті або пригнічення кореневої системи.

Причинами пригнічення можуть бути: холодний ґрунт та низькі нічні температури; сухі, холодні або погано дреновані ґрунти; мілкий посів; переущільнення ґрунту; посів у перезволожений ґрунт; пошкодження шкідниками; хвороби проростків; перекриття або передозування гербіцидами; опіки від добрив.

Ключові слова: Кукурудза, DuPont Pioneer

Інтерв'ю
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее
Аграрний союз України — громадська організація, яка об’єднує сільгоспвиробників. Переважно — «середняків» із земельним банком від 1000 до 3000 га. Вона, як і низка інших об’єднань сільгоспвиробників, виступила з різкою критикою тієї моделі... Подробнее

1
0