Спецможливості
Новини

Чому індекс борщу не подорожчав, незважаючи на інфляцію

28.01.2022
787
Чому індекс борщу не подорожчав, незважаючи на інфляцію фото, ілюстрація

Основа борщового набору — це овочі, які є сезонним товаром і можуть значно коливатися у ціні впродовж короткого проміжку часу. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.

Аби нівелювати ці чинники, будемо використовувати дані станом на початок року, зібрані сайтом Мінфін. Він дозволяє дізнатися ціни на різні продукти станом на потрібну дату (всі зміни цін розраховані на 4 січня) та веде власний трекінг «індексу борщу».

Виходячи з цих даних, не можна сказати, що «індекс борщу» сильно виріс у 2021 році. Швидше за все, високий показник цього індексу є наслідком низької бази для порівняння. Якщо використовувати індекс, що розраховується сайтом Мінфін — з року у рік ціна борщового набору зростала на 25,8%. Але починаючи з 2019 року, незважаючи на інфляцію, індекс падав з року у рік у номінальному вимірі.

Порівнюючи індекс у січні 2022 проти січня 2019, приріст ціни склав всього 8% у номінальному вимірі. Якщо ж врахувати інфляцію — на початку січня 2022 року борщ навіть здешевшав, порівнюючи з початком січня у 2019 і з 2018 роках.

Але навіть у номінальних цінах, без врахування інфляції, не всі продукти в борщовому наборі зросли у ціні однаково. Не всі продукти взагалі виросли в ціні. Наприклад, картопля протягом року здешевшала на 16%, а морква — на третину, 33,6%.

Натомість антирекордсменом виявилась капуста, ріст цін якої склав 128%. Тобто капуста зростала у вартості більше ніж вдвічі з року в рік. І цьому зростанню є пояснення. У минулі роки, починаючи з 2018, посівні площі та обсяги виробництва капусти зростали, а 2020 року площі посівів були найвищими за останні п’ять років. З ростом виробництва знижувалися ціни на капусту. 2020 року, через найвищий за останні роки врожай, ціни були рекордно низькими. Як наслідок, виробники вимушені були продавати врожай собі у збиток. Тож змінили структуру посівів, розпочавши саджати менше капусти.

Схожа ситуація і з цибулею та буряком, які за останній рік здорожчали більш, як на чверть (27% та 26% відповідно). Скорочення посівів у 2021 році призвело до менших обсягів виробництва, меншої пропозиції. У результаті маємо зростання ціни. Це зростання ціни пожвавлюється й тим, що учасники ринку очікують на більш високу ціну і відправляють продукцію у сховища, сподіваючись пізніше продати врожай дорожче.

«За підсумками 2022 року ми можемо очікувати значного зростання ціни на всю аграрну продукцію, що торгується на світових ринках, через низку факторів — зростання цін на сировину, енергоносії та порушення ланцюгів поставок у зв’язку з пандемією. Як наслідок — на всі товари переробки, що виготовляються з цієї продукції. А от, коли закінчиться період високих цін на продукти харчування, станом на сьогодні чітких прогнозів немає», — зазначають експерти.

 

Інтерв'ю
Ольга Вергелес, менеджер проекту CUTIS
Верховна Рада України 14 березня ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Канадою. Тепер, щоб угода набрала чинності, її має підписати президент України, а також остаточно ратифікувати Сенат і
Фермерське господарство «СІМ-АГРОЮГ», що на Одещині, має в обробітку 800 га землі. З 2017 року в господарстві почалось знайомство з технологією no-till.  «No-till – це вигідно», - каже власник фермерського господарства Сергій Бодя. Раніше... Подробнее

1
0