Спецможливості
Аналітика

Чому експорт волоського горіха впав на 20%?

27.12.2021
9291
Чому експорт волоського горіха впав на 20%? фото, ілюстрація

Україна останніми роками посідала ключові місця щодо експорту волоського горіха – нелущеного чи у ядрах. Проте сезоні 2020/21 років ситуація почала докорінним образом змінювати на гірше. Так, обсяги експорту горіхів знизилися порівняно із сезоном 2019/20 років на 20%.

 

 

 

 

 

 

 

Після успішних сезонів - провал

Експерти вбачають у цьому різні причини, серед яких головною є те, що українські підприємці не навчилися формувати великі партії цього товару. До того ж за причини зниження вологи ґрунту, значно меншою стала і якість горіха. Це стало однією з причин, що Туреччина, яка посідала перше місце за рівнем імпорту волоського горіха з України, стала відмовлятися від нього.  І нарешті, ринок волоського горіха Європи, куди Україна постачала його завжди у чималих обсягах, у сезоні 2020/21 років виявився доволі млявим.

Таким чином, дехто з експертів справедливо вважає нинішній сезон експорту 2020/21 років не інакше, як провальним. Проте експерти переконані, що ситуацію у сезоні 2021/22 років можна змінити на краще, хоча і остаточні позитивні прогнози ще робити зарано.  Щоб вирішити це питання, треба збагнути, що сам волоський горіх повинен бути не лише з високими смаковими властивостями (яким він в Україні і є, й також саме через це цінується за кордоном), але й мати загальну високу якість. А останнім ще наші виробники цього товару похвалитися не можуть.

До 2020 року волоський горіх залишався головним експортним товаром плодоовочевої групи. Проте за підсумками горіхового сезону 2020/21 (з жовтня по вересень), експортний виторг України від продажу волоського горіха, як ядра, так і горіха у шкаралупі, знизився на 20% порівняно з минулим сезоном і склав $98,6 млн. 90% цієї суми країні приносить експорт ядра волоського горіха.

 

Критичний рівень вологості та різниця у виручці

Як вважає директор ТОВ «Укр – Волнат» (м. Хмельницький) Володимир Чуб, це було обумовлено критичним рівнем вологи в ґрунті в період цвітіння та дозрівання волоського горіха. «Колір ядра волоського горіха врожаю 2020 року був дуже поганий, на рівні 1 класу по таблиці кольорів стандарту DDP-02. Така картина була і в наших сусідів у Молдові. Ринок ЄС був млявий на тлі падіння попиту через обмеження споживання через пандемію. Ці всі чинники призвели до падіння експорту з України волоського горіха», - вважає він.

За словами старшого наукового співробітника відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Інституту аграрної економіки НААН, д. е. н. Богдана Духницького, дійсно, за результатами 2020 року в товарній структурі експорту Україною плодово-ягідної продукції найбільшу виручку – $111 млн – вітчизняним підприємцям принесли заморожені ягоди та фрукти. Волоські горіхи в лущеному і нелущеному вигляді опинились на другому місці.

«Кількісні обсяги експорту горіхів порівняно з показниками 2019 року торік також знизилися. Однак коливання експорту волоських горіхів в останні роки є доволі типовим явищем. Якщо 2018 року Україна експортувала 41 тис. т цієї продукції, у 2019 році – 68 тис. т, то у 2020 році закордонні поставки цієї продукції склали лише 39 тис. т. У 2021 році також спостерігаються невисокі показники продажів на зовнішні ринки. За січень-листопад цього року Україна експортувала 29 тис. т волоських горіхів, і підсумкові дані навряд чи сильно зміняться», - зазначає він.

Різниця у виручці пояснюється не лише більшими обсягами експорту лущених волоських горіхів, а й більш високими цінами на них. Зокрема, у 2020 році 1 т волоських горіхів у шкаралупі українського виробництва при експорті коштувала $877, тоді як лущених (очищених) – $3090.

 

Низька якість та падіння ліри – причини відмови Туреччини

Туреччина займала першу позицію у закупівлях волоського горіха у шкаралупі з  України. У сезоні 2020-21 року низька якість, падіння турецької ліри і досить конкурентні пропозиції Китаю змусили Туреччину переглянути свої пріоритети на ринку. Китай пропонує досить низьку ціну на волоський горіх у шкаралупі та ядро волоського горіха з хорошою якістю.

«Не треба забувати, що Китай продає сортовий горіх однакової якості всіх партій. Вибір Туреччини на користь ринку України можливий у разі пропозиції стабільної якості та конкурентно привабливих цін українських експортерів», - говорить Володимир Чуба.

Зазначимо, що у 2020 році в географічній структурі вітчизняного експорту волоських горіхів за виручкою Туреччина посіла друге місце, пропустивши вперед Францію. Поточного року дана тенденція посилилась, адже вітчизняні поставки стали ще більше орієнтованими на ринки країн Європейського Союзу.

«За інформацією учасників ринку, Туреччина з початку 2021 року збільшила мито на імпорт волоських горіхів і встановила мінімальні ціни, які значно перевищують типові для України. Наскільки швидко нам вдасться відновити позиції на турецькому ринку, залежить не лише від актуальної взаємної кон’юнктури, а й від діяльності конкурентів – США, Китаю та Чилі, які мають високі показники поставок до цієї країни», - переконаний Богдан Духницький.

 

Експорт горіха: ціни та основні покупці

За підсумками 2020 року, основними ринками збуту вітчизняних волоських горіхів стали Франція, Туреччина і Греція, хоча їх спільна частка у вартості поставок була відносно незначною – 34 %.

Володимир Чуб додав, що провідні позиції з імпорту в сезоні 2020/21 посідали Франція, Нідерланди, Німеччина, Азербайджан, країни східного простору ЄС. Як бачимо, серед головних імпортерів Туреччини взагалі немає.

Середня експортна ціна у січні-вересні 2021 року за 1 т українських волоських горіхів у шкаралупі склала $1350 , а лущених – $3412. На формування ціни у 2020 році впливали форс-мажорний фактор пандемічних обмежень міжнародної торгівлі, високого урожаю горіхів  в світі та зниження його в Україні.

«Формування ціни на ядро волоського горіха в сезоні врожаю 2021 на початку було обумовлено позиціонуванням високої стартової ціни на волоський горіх в Каліфорнії. У подальшому ціни почали знижуватись із врахуванням попиту на європейському ринку, високий рівень цін частково підтримувався закупівлями з Азербайджану», - констатує В. Чуб.

Ще один феномен, з яким зіткнулася у цьому аспекті Україна, - відсутність дрібної фракції ядра волоського горіха. Багато контрактів не підписується через те, що неможливо підготувати великі партії. А попит на половинку ядра волоського горіха зменшився, що і спровокувало падіння закупівельних цін на такі позиції. Зазначимо, що експортні ціни пропозиції на половинку волоського горіха залежно від кольору коливаються від 5,5 до 6,4 євро/кг, а на чверть – від 5 до 5,6 євро.

 

Нові стандарти допоможуть вийти на нові ринки збуту

Як зазначають фахівці ринку, зважаючи на триваюче зниження показників експорту, можна очікувати зниження виручки від зовнішніх обсягів продажу волоських горіхів за підсумками календарного і маркетингового років. Проте остаточні прогнози щодо експортної виручки в сезоні 2021/22 давати вкрай необачно, тому що існує чимало чинників, які можуть як покращити, так і погіршити заготівлю, переробку та експорт наявного врожаю.

«Поза тим, Україна залишається найбільшим виробником волоських горіхів в Європі, і тому матиме переваги у близькості постачання на європейський і азійський ринки, які є одними з найбільших їх споживачів. У світі дуже мало територій, які підходять для вирощування цієї культури, тоді як наша країна має необхідні природно-кліматичні умови», - зазначає Богдан Духницький.

Проте основною вимогою  ринку є підтвердження товарних партій і стабільно високої якості. На жаль, в Україні відсутній належний контроль за якістю волоського горіха, який експортується. У нашій державі також ще досі діє ГОСТ СРСР з якості та характеристики ядра волоського горіха та волоського горіха у шкаралупі. «Так ми ніколи не доженемо основний еталон за якістю - каліфорнійський та чилійський волоський горіх», - вважає Володимир Чуб.

Причина полягає у тому, що в нас немає національного уніфікованого до європейського чи американського стандарту за якістю волоського горіха. В Україні відсутня участь держави чи профільних асоціацій у контролі за якістю та безпечністю продукту харчування – волоський горіх. По суті, як ми бачимо, кожен робить експортну партію, як забажає.

В ЄС давно вироблено таку позицію: в Україні є багато волоського горіха з дуже хорошими смаковими якостями, але він низької якості. Якість - це рівний колір та висока очистка, лабораторні показники включно з мікробіологією, а також сертифіковане за стандартами HACCP  виробництво. Тому слід докорінно змінювати цю ситуацію і тоді експортні можливості щодо волоського горіха  у нашої країни значно зростатимуть.

 

Олег ГРОМОВ

Інтерв'ю
Олег Вагін найбільш примітний своєю відкритістю і готовністю ділитися секретами вирощування багатьох рослин. В останні роки він повністю сконцентрувався на вирощуванні лохини, перейшовши від вирощування саджанців до закладки власної... Подробнее
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее

1
0