Живлення кукурудзи вимагає високого рівня заходів
Щоб досягти високого урожаю кукурудзи, потрібно докласти чималих зусиль. По-перше, забезпечити рослини макро- та мікроелементами. По-друге, домогтися від кожного елемента якісної дії. І по-третє, зробити так, щоб макро- і мікроскладові робили свою роботу в певний проміжок часу.
Тобто, досягнути гармонії у живленні кукурудзи, але тут не все так просто. Основне завдання агронома своєчасно дати елементи живлення рослині та досягнути синергізму між ними протягом вегетаційного періоду. На жаль, крім синергізму існує й антагонізм, тобто протидія одного елемента іншому, а також і блокування їх.
Наприклад: одночасна присутність в ґрунті калію і магнію, або фосфору і цинку перешкоджає засвоєнню рослиною одного з елементів з пари, зазвичай того, який знаходиться в мінімуму. Тому, на темно-каштанових і чорноземних ґрунтах, багатих калієм, стоїть проблема дефіциту магнію. А надмірне внесення фосфорних добрив викликає дефіцит цинку у рослинах кукурудзи.
За інформацією наукових джерел, для отримання 1 тонни зерна та побічної продукції кукурудзи: необхідно: N 24-32 кг, P 10-14 кг, K 30-35 кг, до 8-10 кг Mg і Ca і S 3-4 кг. Потреба в мікроелементах також досить суттєва: Zn - 85 грамів (г), Mn - 110 г, B - 11 г, Cu - 14 г, Fe - 200 г та Mo - 0,9 г [1].
Кукурудза поглинає макро- та мікроелементи протягом вегетаційного періоду нерівномірно і вибірково. Так, на початку вегетації рослини кукурудзи використовують елементи живлення повільно і слабо. Пов'язано це з тим, що рослина проростає одним корінцем, і тільки у фазі 2-3-го листка з вузла кущення відростають перший ярус вузлових корінців, які протягом 2-3 тижнів виконують функцію надходження у рослини води та живлення.
Після появи сходів кукурудза протягом 2-3 тижнів виростає до висоти 15 см і має 4-5 листків. В цей час починає розвиватися другий ярус коренів. Тому в цю фазу рослини потребують помірного та збалансованого живлення для формування генеративних органів.
У фазі 5-7 листків (30 см) час формування генеративних органів (волоті та качана). Також у цей перший критичний період формується кількість рядів і зерен в качані. Саме тому, живлення на ранніх етапах (5-7 листок) має велике значення.
Основну роль в розвитку коренів і формуванні генеративних органів належить фосфору. Але є деякі моменти щодо доступності фосфору навіть за його наявність в ґрунті.
По-перше, при застосуванні фосфорних добрив під основний обробіток ґрунту, гранули розподіляться в різних шарах ґрунту. Але тут є але. Фосфор з добрив засвоюється при контакті (відстань менш як 2 мм) з кореневою системою. Тому для молодих рослин він може бути недоступним. З огляду на це, при посіві кукурудзи в рядки варто вносити невелику кількість фосфору (Р10-15).
По-друге, погодні умови. Чим нижча температура ґрунту, тим гірше засвоюється фосфор. При температурі ґрунту менше +12-140С цей процес практично припиняється. Також погане засвоєння фосфору і на ущільнених ґрунтах в зоні росту коренів.
Тому, в прохолодну погоду в фазу 4-5 листків кукурудзи варто проводити позакореневе підживлення водорозчинними добривами, що містять фосфор. Тим самим ми активізуємо ріст і розвиток коренів. В цей же період вносяться страхові гербіциди, тож можна вирішити кілька питань на полі за один раз.
На практиці хороший результат забезпечує внесення бакової суміші гербіцидів з водорозчинним мікродобривом компанії Agrosfera Фосфор Фреш® (N-10%, P-40%, K-15% + мікроелементи) або Універсал Фреш (N-20%, P-20%, K-20% + мікроелементи). Але тут необхідно врахувати деякі незначні, але важливі моменти спільного застосування добрив в сумішах.
Якщо дефіцит фосфору посилюється дефіцитом азоту, то можна застосувати суміш: карбамід (5-10 кг/га) з препаратом Фосфор Фреш (1,5-2 кг/га). Якщо ґрунти з високим вмістом калію, то для поліпшення синтезу хлорофілу доцільно додати ще один компонент ‑ сульфат магнію (2-3 кг/га). Крім забезпечення рослин магнієм (у ґрунті магній блокується калієм), ми розв’язуємо проблему із забезпеченням сірки. За відсутності сірки істотно погіршується використання рослиною ‑ азоту, тобто на засвоєння 7-10 кг карбаміду необхідно 2-4 кг сульфату магнію. І ще, як ми вже говорили, магній є антагоністом калію, тому використовувати в подібній бакової суміші препарати з високим вмістом калію (Калій Фреш) недоцільно.
До речі, якщо згадати про синергізм, то сірка «товаришує» з магнієм, марганцем, азотом, калієм і міддю. Поєднуючись з будь-яким з цих елементів, вона підсилює їх дію. Фосфор і азот підсилюють дію магнію. Тому пара в складі препарату Фосфор Фреш + сульфат магнію або ті ж препарати, доповнені карбамідом, забезпечують максимум ефекту за рахунок взаємодії.
Оскільки мікродобрива вносять в суміші з гербіцидами, то негативний вплив на рослини останніх варто зменшувати. Тому при використанні гербіцидів на кукурудзі, що містять синтетичні ауксини (дикамба, клопіралід, 2,4Д), доцільно додати до складу бакової суміші препарат Ленд Фреш (фульові кислоти у формі калійних солей) з витратою 0,2-0,3 кг/га.
Увага, внесення ауксинів на полі проводять лише у фазі 3-5 листків у культури.
Щодо практичного досвіду, то застосування суміші гербіцидів, стимуляторів та мікродобрив компанії Agrosfera на полях України, а зокрема: Нікоміл® (нікосульфурон, 60г/л) 0,9л/га + Сулам (2,4 Д ефір, 452,42 г/л + флорасулам, 6,25) 0,5 л/га або Апач (дикамба, 468 г/кг + римсульфурон 25г/кг) 0,5кг/га + Ленд Фреш 0,2 кг/га + Фосфор Фреш 1,5 кг/га + сульфат магнію 2 кг/га + карбамід 5 кг/га у фазі 5-го листка культури дозволило якісно проконтролювати проблемні двосім’ядольні та злакові бур'яни й забезпечити необхідний мінімум мінерального живлення рослин. Також живлення можна розділяти від внесення даних гербіцидів. Так, після застосування гербіцидів через 3-5 днів застосовують стимулятори, мікродобрива та добрива в тих же пропорціях і тим самим зменшуємо фітотоксичність на рослини.
Другим критичним періодом для кукурудзи є інтервал від появи 8-10 листків до повного виходу волоті. Приблизно за три тижні рослини засвоюють 50% азоту і 30-35% фосфору від їх загальної потреби за вегетацію, а калію ‑ близько 70%. За нестачі азоту з ґрунту, внаслідок слабкої мінералізації останнього в цій фазі кукурудзи призводить до укорочення стрижня качана і зниження кількості зерен. Але крім азоту важливими компонентами є ще калій та мікроелементи.
Калій бере активну участь в транспорті органічних сполук, в синтезі білків і вуглеводів. Він сприяє швидкому і кращому засвоєнню азоту в рослинах та підвищує стійкість їх до: грибних захворювань, нестачі води, температурних стресів та вилягання. В даному випадку варто застосувати водорозчинні добрива компанії Agrosfera з підвищеним вмістом калію Калій Фреш® (N-5%, P-15%, K-38% + мікроелементи) в нормі (1-2 кг/га).
З мікроелементів важливими для кукурудзи є: цинк, залізо, марганець, бор, мідь. Вони впливають на цвітіння волоті і качанів, формування зерна, пересування поживних речовин в тому числі з вегетативних органів в репродуктивні. Також підвищують посухостійкість і жаростійкість кукурудзи, а цинк зокрема ‑ солестійкість.
Основними мікроелементами, що лімітують в ґрунтах України (за даними Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О. Н. Соколовського УААН) є: Zn, B та Cu. З 32 мільйонів гектарів орних ґрунтів в Україні мають низький вміст рухомого Zn (0,2 мг/кг ґрунту) ‑ 56%, B (0,3-0,5 мг/кг) – 25% та рухомої Cu (1,5-1,9 мг/кг) ‑ 8% [1].
Тому забезпечення посівів кукурудзи цинком і бором за рахунок ресурсів ґрунту можливо тільки на незначній частині території України.
Цинк ‑ ключовий «проблемний» елемент для кукурудзи. Його дефіцит проявляється найчастіше на ґрунтах з pH 4,5-5,5 На карбонатних ґрунтах недоступність цього елемента обумовлена адсорбцією його глинистими мінералами та карбонатом кальцію. І ще нестача цинку посилюється з внесенням підвищених доз фосфорних добрив
Дефіцит цинку спричинює: затримку росту рослин, зменшення кількості хлорофілу в листі, а також може не зав'язатися качан.
За нестачі бору особливо на легких ґрунтах можлива «розетковість» рослин, вкорочуються міжвузля та проявляється пустозерність качанів.
А забезпеченість міддю впливає на вміст білка і вуглеводів в зерні, кількість врожаю і стійкість до ураження хворобами. Дефіцит міді виникає при внесенні великих норм азоту та фосфору при сухій і теплій погоді.
Тому, щоб забезпечити кукурудзу цинком, бором, міддю і залізом доцільно здійснити позакореневе підживлення у фазу 8-10 листків, причому поєднати це можна з внесенням гербіциду Нікоміл (нікосульфурон, 60г/л) проти пізніх злакових та двосім’ядольних бур'янів або інсектицидами (при необхідності). Також можливе використання мікродобрив дещо пізніше, але до появи волоті, спільно з інсектицидами проти попелиці, лучного або стеблового метелика.
Щодо цинку, то його доцільно: по-перше, використовувати в хелатній формі. На відміну від мінеральних солей (сульфатів звичайних і амонізованих) хелати не вступають в реакцію з іншими компонентами бакової суміші. До того ж, виключається ризик передозування і фітотоксичності культури, що інколи може бути при застосуванні солей цинку.
По-друге, не слід додавати до складу бакової суміші антагоністів цинку і міді, такі, як фосфорні водорозчинні добрива.
В такому випадку доцільно використовувати суміш мікродобрив компанії Agrosfera: Цинк Маджестик (1,5-2 л/га) + Бор Маджестик (1 л/га). Ці препарати можна застосовувати з карбамідом (5-7 кг/га) і водорозчинним добривом Калій Фреш 1-2 кг/га.
При температурних стресових умовах, щоб пом'якшити їх наслідки слід застосовувати препарат Мікс Фреш®. Це регулятор росту на основі рослинних амінокислот із високим вмістом азоту N-10% та мікроелементів в хелатній формі (Cu-1%, Fe-2%, Mn-3%, Zn-4%). При нормі витрати 0,3-0,5 кг/га застосування цього препарату виправдано в жарку погоду, а також при обробках посівів гербіцидами та інсектицидами при боротьбі з бавовняною совкою.
Це основні схеми використання живлення на кукурудзі. Але, компанія Agrosfera для отримання високих врожаїв підходить до кожного поля індивідуально враховуючи всі фактори на які можна вплинути.
Олександр Майструк науковий співробітник з агрономії компанії Agrosfera.
Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії 0 800 20 42 42
або на сайті.
Посилання: