Спецможливості
Аналітика

Перші прогнози на 2022 рік: прибутковість кукурудзи знизиться втричі

14.12.2021
6039
Перші прогнози на 2022 рік: прибутковість кукурудзи знизиться втричі фото, ілюстрація

Триразове зростання цін на азотні добрива — не єдина напасть, яка чекає на аграріїв наступного року. Фахівці «Українського клубу аграрного бізнесу» прогнозують також, що пік цін на кукурудзу та сою буде пройдений, а цьогорічний рекордний урожай качанистої не вдасться повторити. Також вони відзначають зростання цін на ЗЗР, орендної плати за землю і особливо вартості оренди вагонів.

 

 

 

Нинішній рік в УКАБ, як не дивно, називають чи не найкращим для аграріїв за увесь останній період. Поєднання високих цін на зерно, рекордного врожаю і низьких (як виявилося зараз) цін, за якими закуповувалися ресурси під урожай-2021, забезпечило аграріям EBIDTA до $700–1000 на гектар. Втім, цілком можливо, що це дані лише великих і середніх агрокомпаній, які, зокрема, переважають в УКАБ: врешті, фермери й невеликі агрофірми зазвичай взагалі такого показника не рахують.

Та наступний, як попереджають в УКАБ, характеризуватиметься небаченим поєднанням негативних факторів. Найбільш явний серед них — чотириразове подорожчання газу порівняно з аналогічним періодом минулого року яв у Європі, так і в Східній Азії. А подорожчав газ — подорожчали добрива. І так само безпрецедентно. Ціна на карбамід досягала 30–31 тис. грн./т, що втричі вище, ніж рік тому. Так само подорожчала аміачна селітра — з 8 до приблизно 24 тис. грн./т. Нітроамофоска (16:16:16) — удвічі: з 11 до 21 тис. грн./т.

Як підрахували в УКАБ, подорожчання газу восени цього року спричинило зростання собівартості кукурудзи на $8–12 за тонну і, відповідно, до зростання витрат на $80–120 у перерахунку на гектар.

Але й це ще не все. Як відзначає генеральний директор УКАБ Роман Сластьон, у середньому на 5–25% подорожчали ЗЗР. Зокрема, гліфосат з літа 2020 до літа 2021 року подорожчав у 2,7 рази — з $3 до $8 за кілограм з заводу. Також різко подорожчали ще низка ґрунтових гербіцидів та деяких інших д. р. Зростання цін стало наслідком дефіциту цих хімікатів на ринку.

А подорожчання оренди вагонів стало ще більш драматичним, ніж зростання цін на добрива. Так, якщо протягом вересня ставка оренди становила близько 1000 грн/добу, і до середини жовтня ненабагато перевищувала цей показник, то в останній тиждень жовтня досягла 6000 грн/добу. До кінця листопада ставки знизилися до 3000 грн/добу, але це все одно втричі дорожче, ніж зазвичай. І рівень ставок підтримують наміри «Укрзалізниці» заборонити експлуатацію старих вагонів.

Орендна плата, за словами Романа Сластьона, протягом 2021 р. в більшості областей зросла на 10–20%. Так, у Харківській області вона зросла на 8%, у Житомирській, Хмельницькій і Тернопільській — на 9%, Полтавській і Сумській — на 10%, Рівненській і Волинській — на 11%, а на Чернігівщині на всі 19%. І лише в Вінницькій області вона залишилась на рівні попереднього року. Незначно (не більш, ніж на 3%) зросла орендна плата в південних областях, а також у Кіровоградській, Дніпропетровській та Івано-Франківській.

Тим часом ціни на деякі сільгоспкультури вже пройшли свій максимум з 2013 року. Так, кукурудза пройшла свій ціновий пік ще в квітні-липні. І хоча з вересня вона завдяки подорожчанню етанолу (як і решти енергоносіїв) зросла в ціні майже на 20%, все одно вона зараз на 15–20% дешевша, ніж у квітні-липні.

Те саме спостерігається на ринку сої: ціни знизилися на 20–25% порівняно з максимумом за останні 8 років, що спостерігався в 2 кварталі ц. р. Причину Роман Сластьон вбачає в Китаї, де після втрати 30–50% поголів’я від АЧС швидко набудували стільки потужних свинокомплексів, що ціни на свинину в країні повернулися до рівня 2017–19 років, а в 2022 р. очікується скорочення поголів’я до 5%.

А от на ринку пшениці ціни досягли максимуму з 2013 року і поки що суттєво не знижуються. А ринок пальмової олії, що впливає й на ринки продуктів-замінників, у т. ч. соняшникової олії, з жовтня перебуває в зоні історичного максимуму.

Що ж буде далі з цінами на матеріально-технічні ресурси? «Очікувати здешевлення добрив можна тільки після зниження ціни на природний газ», — нагадує Р. Сластьон. Коли ж подешевшає газ? Ясна річ, під кінець зими, а особливо після закінчення опалювального сезону. Так, у Нідерландах у жовтні газ торгувався по $107 за 1 МВт-год (вп’ятеро дорожче, ніж у 1 кварталі 2021 р.), а вже на січень 2022 р. ф'ючерси знаходяться на рівні $89,9, на лютий — $83,1, а на квітень — $55,8. Тож є надія, що добрива на українському ринку подешевшають ще до завершення сівби просапних культур. Особливо якщо аграрії вирішать трохи затримати сівбу і погода дозволить їм це зробити. Однак поки що запаси вологи в ґрунті недостатні, і якщо зима не буде сніжною/мокрою, то під час сівби доведеться поспішати. Мабуть, з огляду на це, а також на неминуче зменшення обсягів внесення добрив, уже зараз в УКАБ прогнозують на наступний рік зниження середньої врожайності кукурудзи по країні до 8 т/га порівняно з 9 т/га в 2021 р.

Загалом же економіку вирощування кукурудзи на 2022 рік в УКАБ бачать наступним чином:

Як бачимо, зростуть усі складові собівартості кукурудзи, крім логістики в порти (вона знизиться на 21%) і витрат на доробку і зберігання зерна, які завдяки виникненню конкуренції між елеваторами зменшаться на 31%. Зокрема, витрати на добрива зростуть майже в 2,5 рази, пальне — на 21%, ЗЗР — на 17% і на оренду землі — на 13%.

Загалом же собівартість тонни кукурудзи зросте на чверть за умови збереження цін на нинішньому рівні, що можна вважати оптимістичним прогнозом. А це означає, що прибутковість «цариці полів» знизиться порівняно з нинішнім роком утричі. І це ще якщо погода не принесе якихось сюрпризів у вигляді посухи в критичні фази розвитку.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0