Павуки можуть одночасно завдавати шкоди і допомагати рослинам
Взаємодію між організмами, такими як рослини і тварини, можна зустріти всюди в природі. Аніна Кнауер і Флоріан Шістл, професори кафедри систематичної і еволюційної ботаніки Цюріхського університету, більш детально розглянули один з таких прикладів: взаємодію павуків-крабів з Плещаткою гладкою (лат. Biscutella laevigata – жовтою, квітучою рослиною, яка поширена в Європі). На думку вчених, більш глибоке розуміння взаємодії між різними членами екосистеми зможе в майбутньому використовуватись у сфері органічного сільського господарства. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт університету.
Павуки-краби - це хижаки, які чекають своєї здобичі на квітах. Раніше вважалося, що ці павуки шкодять рослині, так як вони поїдають комах, що їх запилюють або перешкоджають їм відвідувати квіти. Але екологи з Цюріхського університету змогли виявити дивовижний феномен.
«Краби-павуки знаходять рослину, слідуючи її запаху. Вони роблять це, використовуючи β-оцімен, який виділяється квітами та який приваблює також і бджіл», - каже Шістл.
Дійсно, якщо павуки сидять на квітках, менше число бджіл буде відвідувати їх. Але павуки не просто їдять запилювачів. Вони також знищують комах і їх личинки, які живляться квітами або фруктами і ушкоджують рослину. Мабуть, користь для квітів настільки велика, що при атаці рослини виділяють більшу кількість β-оцімен, щоб привабити павуків. Це «крик про допомогу» і він дійсно працює: у відповідь на це павуки все частіше відвідуватимуть квіти, на яких нападають, знаходячи собі їжу у вигляді шкідників.
Дослідження показує, що вплив взаємодіючих організмів сильно залежить від екологічного контексту. Але в складних екосистемах наслідки не завжди можуть бути передбачені. Це означає, що зникнення існуючих взаємодіючих партнерів або поява нових можуть мати непередбачені наслідки для окремих членів екосистеми.
«З цієї причини важливо краще зрозуміти взаємодію між організмами і їх наслідками, щоб мати можливість застосовувати ці ідеї в області захисту екосистем або органічного сільського господарства», - робить висновок Флоріан Шістл.