Спецможливості
Новини

Пальне в Україні може здорожчати ще на 20-25 %, — Інститут аграрної економіки

18.05.2022
562
Пальне в Україні може здорожчати ще на 20-25 %, — Інститут аграрної економіки фото, ілюстрація

Нині сільське господарство України — один з найбільших споживачів пального серед усіх галузей національної економіки.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз ННЦ.

Ця галузь використовує понад 25 % дизпалива та 5 % бензину від загального обсягу. Щорічне споживання дизельного пального в сільському господарстві становить близько 1300 тис. т, а бензину моторного — понад 85 тис. т, зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

З його слів, з огляду на те, що 2022 року близько третини посівних площ засіяно не буде, використання палива зменшиться до 900 тис. т дизпалива і 60 тис. т бензинів різних видів октанового числа.

За період весняних робіт сільськогосподарські товаровиробники вже використали 250-270 тис. т дизпалива та 15-20 тис. т бензину.

Понад 85 % дизельного пального витрачається на проведення сільськогосподарських робіт, до 15 % — на транспортні роботи. На інші види робіт припадає мізерна кількість цього ресурсу. 

Споживання автомобільного бензину на транспортних роботах сягнуло 56 %, а на сільськогосподарських — 43,1 %.

Український ринок нафтопродуктів значною мірою імпортозалежний, тому роздрібні ціни на ньому залежать від зростання світових цін на нафту та курсу долара, зауважив Олександр Захарчук.

За результатами досліджень Інституту аграрної економіки, роздрібна ціна на дизельне пальне на 79,3 % залежить від світової ціни на нафту та курсу долара, на 20,7 % – від інших факторів.

Протягом воєнних дій у березні-квітні 2022 року вартість пального зростала внаслідок підвищення цін на нафту, зміни курсу національної валюти, подорожчання логістичних перевезень, збільшення витрат дилерів та власних витрат автозаправних станцій. За цей період лише податкове навантаження було дещо зменшено — за рахунок зниження з 20 % до 7 %податку на додану вартість, а також скасування акцизного збору.

Власного виробництва пального в Україні немає, внаслідок завданих російськими військами руйнувань Кременчуцький нафтопереробний завод не зможе запрацювати до кінця року. Нові ж логістичні перевезення бензовозами з Європи — при втраті залізничних поставок з Литви через Білорусь — є більш затратними. До прикладу, нині у Польщі вартість бензину складає — 6,6-6,8 злотих за 1 літр (близько 48-50 грн/л), а дизельного пального — від 8 злотих за 1 літр (55-60 грн/л) в залежності від воєводства.

З огляду на це, за прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, в літній період та на час збирання врожаю очікується подальше зростання вартості палива до рівня не нижчого, чим в сусідній державі — тобто на 20-25 % від сьогоднішньої ціни в Україні, підсумував Олександр Захарчук.

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее

1
0