Спецможливості
Статті

Озимий ріпак: азот і сірка — ключові фактори успіху!

13.02.2013
2914
Озимий ріпак: азот і сірка — ключові фактори успіху! фото, ілюстрація

Озимий ріпак, поряд із кукурудзою, є в Україні однією із найконкурентоспроможніших культур. Дуже добрий стан посівів озимого ріпаку перед входом в зиму і високі ціни на товарний ріпак зумовлюють в поточному році знову високу рентабельність цієї культури.

Озимий ріпак, поряд із кукурудзою, є в Україні однією із найконкурентоспроможніших культур. Дуже добрий стан посівів озимого ріпаку перед входом в зиму і високі ціни на товарний ріпак зумовлюють в поточному році знову високу рентабельність цієї культури.

Олаф Гауе,
NPZ-LEMBKE
Вирішальним для досягнення успіху у вирощуванні озимого ріпаку є правильна доза і своєчасні строки внесення азотних добрив. Азот регулює кількість закладання бічних пагонів, стручків і насіння в стручку, і є, таким чином, найважливішим поживним елементом. Вже за температури 2...3°С озимий ріпак відновлює вегетацію, і це істотно раніше, ніж озима пшениця. Цієї осені озимий ріпак уже виніс значну кількість азоту (до 332 кг/N/га), тому до моменту відновлення вегетації у багатьох регіонах в грунті не буде вільно доступного для ріпаку азоту. Крім цього, навесні протягом 8-10 тижнів, аж до цвітіння, потреба в азоті становитиме до 200 кг/N/га. Тому у ріпаку буде висока потреба в мінеральному азоті, який має бути внесений своєчасно - до моменту відновлення вегетації!

Потреба в азоті й сірці
Для формування 1 ц/га зерна ріпаку необхідно 6,5 кг азоту. Ця висока потреба складається з вищеперелічених пунктів. Тільки половина внесеного азоту виноситься з поля разом із зерном ріпаку. Друга половина залишається в корінні та післяжнивних рештках і, в основному, вже в жовтні стає доступною в мінералізованій формі наступній культурі, результатом чого є висока цінність ріпаку як попередника, що дає змогу, наприклад, на озимій пшениці після ріпаку отримати прибавку врожаю до 10%.
Потреба озимого ріпаку в сірці становить 1,0-1,5 кг S/ц зерна, що в два з половиною раза вище, ніж у зернових. Між забезпеченням сіркою і азотом - тісний взаємозв'язок. Якщо вміст сірки в грунті мінімальний, то навіть велика кількість внесеного азоту не буде ефективною (закон Лібіха). Але, на жаль, практично в кожному другому підприємстві внесення сірчаних добрив не є стандартним заходом. При цьому часто забувають, що за останні роки не тільки з урожаєм ріпаку, а і з високими урожаями інших сільськогосподарських культур було винесено велику кількість цього елемента. Надходження сірки в кількості 20 кг/S/га з атмосфери або органічних добрив вже практично не відбувається. Тільки в промислових регіонах кількість сірки з атмосфери може становити до 100 кг/S/га.
Для розрахунку потреби в азоті слід враховувати таке:
Œ   Стан посіву після зими (густота, діаметр кореневої шийки)
   Винесення N з осені / втрати листкового апарату після виходу із зими
Ž  Початок відновлення вегетації (раніше/пізніше)
  Наявність вологи в грунті після виходу із зими
   Мінералізація в грунті / тип грунту

Ці фактори мають вирішальний вплив на потенціал врожайності. Після того, як встановлено величину запланованого врожаю, можна продовжити розрахунок потреби в азоті:
Запланована врожайність:         40 ц/га × 6,5 кг N/га = 260 кг N/га
Споживання азоту з осені:         50-100 кг N/га
Мінералізація азоту:         50-100 кг N/га
Потреба в азоті й сірці:         
= 160 кг N/га + (20-40) кг S/га
Споживання азоту з осені
З причини дуже теплої осені посіви ріпаку вже засвоїли з грунту вільно доступний азот і накопичили його в листі і корені. Отже, запаси його в грунті майже вичерпані. Після втрати листкового апарату і виходу із зими в розрахунок можна брати тільки половину від засвоєного  восени азоту.

Інтерв'ю
Провідний український виробник ЗЗР та добрив – компанія "UKRAVIT" – підбиває підсумки року, що добігає кінця. Попри всі несподіванки й негаразди, "UKRAVIT" продовжив своє зростання. Розширювалися мережа торгових представництв і асортимент... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0