Спецможливості
Новини

Відміна держрегулювання на основні продтовари не вплинула на їх ціну

21.12.2016
1294
Відміна держрегулювання на основні продтовари не вплинула на їх ціну фото, ілюстрація
За час, поки не діє державне регулювання цін на основні продовольчі товари, ціни, які регулювалися, зростали не більше, ніж зазвичай

За час, поки не діє державне регулювання цін на основні продовольчі товари, ціни, які регулювалися, зростали не більше, ніж зазвичай. Про стрімке зростання після скасування регулювання взагалі говорити не доводиться. Про такі висновки повідомляє propozitsiya.com, опираючись на дані epravda.com.uа, яка порівняла середні ціни на продтовари у період з 1 жовтня 2015 р. з рівнем цін 1 жовтня 2016 р.

Цього року ціни на продукти зернової групи не коливалися. Їх ціна порівняно з жовтнем не змінювалася більше, ніж на 1%. Це триває з літа 2015 р., коли курс національної валюти уже не коливався так сильно, як у 2014 та на початку 2015 р.

Аналогічна ситуація із ціною на рис.

Дещо відрізняється ситуація з цінами на гречку, яка влітку була на 12% дорожчою, ніж зараз.
Не спостерігається різкого підвищення цін на борошно, хліб, крупи та макаронні вироби.
Ціни на м'ясо та м'ясні вироби, за винятком свинини, зростають. Але масштаби цього росту незначні і є приблизно однаковими, як до 1 жовтня, так і після нього.

Виросли ціни на молоко та молочні вироби у 2016 р. після 1 жовтня. Але їх ціна рівномірно підвищувалася протягом року і ця тенденція бере свій початок значно раніше, ніж з першого жовтня.

Ціни на овочі традиційно восени досягають свого річного мінімуму. Коливання тут було найбільшим. Але станом на грудень цього року ціни на відповідну групу товарів нижчі, ніж в кінці осені 2015 р.

Ще одним товаром, окрім молока та молочних виробів, який після рішення уряду дорожчав швидше, ніж зазвичай — це яйця. Однак уже в листопаді ціни знизилася, порівняно з жовтнем.

Коливання спричинені труднощами в експорті продукції цього року. Склалася ситуація, коли пропозиція на цьому ринку різко зросла, що призвело до падіння цін на товар. Коли ситуація з експортом налагодилася, ціни знову пішли вгору. При цьому вони не є вищими за ті, що були на початку року.

Ціна на цукор та соняшникову олію коливалася несуттєво.

Отже, ціни на продовольчі товари за 2,5 місяця змінювалися переважно через дві причини. Перша — курсові коливання. Друга — сезонність, у кожного товару є часові періоди, коли ціни традиційно падають чи зростають.

Довідка

22 вересня Кабмін ухвалив постанову №656, якою передбачив запуск пілотного проекту із скасування цінового регулювання на продовольчі товари на три місяці. На основі моніторингу цін за цей тримісячний період буде ухвалене рішення про подальшу долю цінового регулювання.

Уряд скасував цінове регулювання для борошна, хлібу, макаронних виробів, круп, цукру, яловичини, свинини і м’яса птиці, ковбасних виробів, молока, сиру, сметани, вершкового масла, соняшникової олії та курячих яєць.

Ідея регулювання цін полягала в тому, щоб в умовах нестабільної економіки "стримувати" подорожчання стратегічно важливих продовольчих товарів масового споживання. Тим самим влада забезпечувала доступ до необхідних продуктів для незахищених верств населення.

Однак призначення цінового регулювання є спірним. Продукти все одно дорожчали, незважаючи на контроль. Натомість, регулювання створювало додаткові можливості для різного роду маніпуляцій з боку виробників.

Ключові слова: продукты

Інтерв'ю
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее

1
0