Спецможливості
Новини

Вітчизняним аграріям нічим контролювати нематоди

01.11.2017
2955
Вітчизняним аграріям нічим контролювати нематоди фото, ілюстрація
У Держреєстрі засобів захисту рослин України не залишилося жодного нематоциду

У Держреєстрі засобів захисту рослин України не залишилося жодного нематоциду. У той же час виробничі сільгоспугіддя країни серйозно заражені цим карантинним організмом. Експерти ринку шукають вихід із ситуації та закликають аграріїв купувати сорти і гібриди рослин зі стійкістю до нематод, пише  propozitsiya.com за матеріалами infoindustria.com.ua.

Нагадаємо, раніше аграрії України мали в арсеналі засобів хімічного захисту вельми ефективний препарат широкого спектра захисної дії - системний інсектицид, акарицид, нематіцід, препарат карбаматної групи - Маршал (карбосульфан) виробництва компанії FMC. Але через здатність накопичуватися в організмі тварин і людини, в 2012 році виробництво препарату було заборонено.

Кілька років українські аграрії користувалися залишками препаратів, накопиченими на складах. Але в 2015 році була введена повна заборона на їх використання.

«Ми повністю позбулися всього звичного арсеналу засобів боротьби з нематодами. Під заборону потрапили всі нематіциди карбаматної групи, наприклад Хінуфур і Фурадан. Всього, до того моменту в списку хімічних препаратів, дозволених до застосування, у нас не залишилося жодного нематіцида», - повідомив керівник агрономічної консалтингової компанії «Агро Аналіз» Вадим Дудка.

Карбосульфан - речовина групи так званих «преінсектицидів», має відносно невисоку токсичність, але потрапляючи в рослини, грунт і тіло шкідника перетворюється в карбофуран - в рази більше токсичну речовину. Препарат застосовувався як протруйник насіння, вносився в грунт і, завдяки своїй фумігантній дії, забезпечував ефективне викорінення навіть скритноживучих шкідників, не викликаючи фітотоксичності навіть на самих чутливих культурах.

Також В. Дудка нагадує, що нематоди - широко поширені організми, на частку яких припадає 4/5 чисельності всього тваринного світу. З відомих ученим 20 тис. видів нематод 4 тис. - фітопаразитичні, тобто шкідливі для рослин. Найбільш шкодоносоними в Україні є нематоди, які вражають посіви томатів, огірків, кукурудзи, цукрових буряків і картоплі.

«Для ряду культур зараженість нематодами призводить до втрати товарності врожаю (розтріскування, наростів, загнивання коренеплодів і цибулин) і фактичної неможливості його реалізації за прийнятними цінами», - зазначає фахівець.

Відсутність нематоцидів може мати незворотні наслідки для інтенсивних садів і ягідників. «Нам вже доводилося спостерігати як гинуть плантації суниці, чорної смородини і персика, в закладку яких були вкладені десятки тисяч доларів на гектар. Якщо фермер зекономив на тестуванні грунту і перевірці посадкового матеріалу на зараженість нематодами, то ці вкладення вже ніколи не окупляться. Саме тому в садівництві при виборі підщеп зараз на перше місце виходить характеристика «нематодостійкість»», - каже В. Дудка.

Нагадаємо, ЄС ввела заборону на експорт Україною картоплі на свою територію через острах поширення нематод в Європі.

За даними ІА «Інфоіндустрія», на даний момент в Україні зареєстровано всього один препарат, який здатний контролювати нематоду в посівах кукурудзи.

Ключові слова: АПК, МЗР, нематоды

Інтерв'ю
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее
Цьогорічний вересень подарував тваринникам усього світу можливість відвідати одну з виняткових подій — виставку SPACE — яка вже 38-й рік поспіль є ідеальним місцем для зустрічей міжнародної аграрної спільноти, вдало поєднуючи високий... Подробнее

1
0