Особливості проведення десикації
Нерівномірне визрівання рослин у межах одного масиву (поля) може бути викликане фоном родючості, нормою висіву, забур’яненістю посівів та істотно впливати на якість проведення технологічних робіт із обмолоту зерна.
Також така строкатість урожаю обернеться для господарства надмірними витратами пального й затратами робочого часу на проведення обмолоту; обумовлюватиме підвищення вологості зерна і його втрати через розтріскування стручків нижнього ярусу в сої та ріпаку, висипання зерна з колоса в зернових колосових культур; спричинюватиме засміченість зерна насінням бур’янів та ін. Зокрема, втрати зерна в разі розтріскування стручків центрального стебла ріпаку, нижнього ярусу бобів сої можуть становити навіть до 50%, тому важливо попередити це небажане явище. Адже це зерно є найціннішим як за розміром, так і якісними показниками.
Додатковою причиною нерівномірного дозрівання посіву та вчасного звільнення поля для проведення агротехнічних заходів під наступний висів, наприклад, озимих зернових культур є неправильно дібраний попередник чи гібрид із тривалим вегетаційним періодом. Досить часто виробники свідомо йдуть на такі умови задля вирощування, наприклад, сої не ультраранніх сортів в умовах Полісся, що дає їм змогу вчасно провести обмолот і висівання пшениці озимої. Водночас вирощування продуктивніших середньостиглих чи пізньостиглих сортів сої з тривалішим вегетаційним періодом у цілому й призводить до стислих агротехнічних строків — не завжди вдається якісно та вчасно провести підготовку ґрунту, внесення мінеральних і органічних добрив і провести сівбу в рекомендовані строки.
В такому разі доцільним є попереднє обстеження поля, прийняття рішення щодо особливостей проведення передзбиральної десикації — суцільне чи локальне її застосування. Десикацію за потреби можна проводити суцільно або диференційовано в межах одного масиву. Цей захід забезпечує скорочення вегетаційного періоду на 5-10 діб і залежить від властивостей дії препарату та фізіологічних особливостей рослин. Препарати для десикації мають бути стійкі до змивання дощем, безпечні для культури та людини, не мати післядії на зерно, істотно знижувати вологість рослин і зернопродукції, бути зручними у використанні (приготуванні робочих розчинів), забезпечувати рівномірне нанесення краплі на поверхню і якісне розподілення під час проведення обробки посіву.
В цілому проведення десикації забезпечує рівномірне дозрівання рослин, знищення активно вегетуючих бур’янів (однорічні та багаторічні злакові й дводольні, зокрема пирій повзучий, гумай, осот польовий, берізка польова, хвощ польовий) і падалиці (ріпаку і соняшнику) в посівах, зменшення втрат зерна, попередження розтріскування стручків, зниження витрат на досушування зерна тощо.
Асортимент препаратів для десикації на ринку досить широкий, переважна більшість із них різниться між собою за рекомендованими дозами внесення д. р., строками дії та особливостями об’єму робочого розчину, однак норма останнього досить широко змінюється залежно від наявної технічної бази в господарстві. Під час вибору препарату слід користуватись «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Масового поширення набули: Альфа- Дикват — 2–3 л/га, Раундап Макс — 2,4, Реглон Супер 150 SL — 2–3, Ретро 150 SL — 2–3, Регістан РК — 2–3 л/га та ін. Досить часто застосовують десиканти в суміші з 15%-м розчином карбаміду, 10%-м розчином аміачної селітри і, завдяки підсиленню дії таким розчином, водночас зменшують норму витрати десиканта, що забезпечує скорочення періоду на підсушування біомаси та зменшення втрат зерна під час обмолоту.
Для склеювання стручків ріпаку слід застосовувати біоклей (із урахуванням його складу та походження, адже це впливатиме на тривалість та якість дії). Переважна більшість виробників рекомендують проводити обприскування посіву водним розчином клею за 14–21 день до планового строку збирання задля попередження розтріскування стручків. А із застосуванням клею в комплексі з десикантом — за 12–14 днів для підсушування та склеювання. Для якісного приготування бакових сумішей потрібно користуватись рекомендаціями та інструкцією щодо застосування й особливостей змішування. Варто пам’ятати, що якість розчинника має бути належного рівня (чиста вода). Здебільшого виробники рекомендують застосовувати в суміші підсилювачі — карбамід, аміачну селітру або спеціальні препарати для забезпечення максимального ефекту дії препарату.
Рівномірно дозрілий посів сприяє зменшенню витрат пально-мастильних матеріалів під час обмолочування, а також на часткове досушування та очищення зерна від насіння бур’янів. Крім того, дає змогу регулювати строки збирання з урахуванням завантаженості парку сільгосптехніки, якісно та вчасно виконувати всі агротехнічні заходи, зазначені в технологічній карті. Десикацію доцільно проводити:
• в посівах ріпаку за умов вологості 30% (згинання стручка без розтріскування), 2/3 насіння в стручках має бути коричневим і становити ≥60% загальної маси. Очікування максимальної дії — до 14 днів, але термін досить істотно залежить від гідротермічних умов зазначеного періоду;
• в посівах соняшнику за вологості 35% побуріння кошика становить 75% — обмолот слід провести не пізніше як через сім днів після десикації, яку слід виконувати в напрямку з півдня на північ;
• у посівах сої, гороху й нуту основною проблемою є розтріскування стручків і втрата бобів нижнього ярусу, поширення у посівах бур’янів, які підвищують вологість та засміченість зерна, впливають на якість обмолоту, тому проведення десикації істотно впливає саме на ці технологічні процеси. Десикацію потрібно проводити за вологості зерна ≥30% орієнтовно за десять днів до проведення комбайнування. Строки проведення: на гороху — період пожовтіння нижніх стручків, на сої та нуті — побуріння бобів нижніх і середніх ярусів;
• у посівах пшениці, ячменю за наявності багаторічних бур’янів обприскування слід проводити за вологості насіння ≥30% за 10–15 днів до жнив, а обмолочувати — вже через десять діб, щоб попередити висипання зерна;
• в посівах кукурудзи десикацію доцільно виконати за вологості зерна 32–34% і появи чорної точки в зерні. В цілому за вирощування пізньостиглих гібридів, які формують високі показники врожайності, застосування цього заходу досить істотно знижує вологість зерна;
• в посівах сорго — в період воскової стиглості насіння, за вологості зерна не більше як 25%. Ця операція забезпечить якісне й рівномірне дозрівання насіння, що особливо цінно саме в насіннєвих посівах.
Витрати робочого розчину під час обробки посівів варіюють у досить широкому діапазоні й істотно залежать від технічного забезпечення та способу обробки. Так, за умов надземного обприскування норма використання робочої рідини може становити 200–300, а в окремих випадках — і до 400 л/га. В разі авіаційної обробки дози істотно зменшуються й орієнтовно можуть становити від 50 до 70 л/га, для ультрамалооб’ ємного обприскування дронами норму можна зменшувати до 5–10 л/га.
Слід зазначити, що не кількість робочого розчину має значення, а розмір краплі та рівномірність покривання поверхні рослини. Наразі набуває поширення обробка посівів із застосуванням дронів-обприскувачів, які забезпечують не лише зручну та якісну краплю розміром 40 мікрон, а й рівномірний розподіл препарату поверхнею; обробку важкодоступних місць саме там, де прохід надземної техніки неможливий. Диференційоване внесення особливо цінне не тільки на високорослих культурах, а й завдяки значно меншим об’ємам робочого розчину (5–10 л/га) зменшує структуру витрат на допоміжні підсилювальні компоненти. Справді, проведення обприскування посівів із малими об’ємами робочого розчину дає змогу економити на логістиці з підвезення води до місця роботи. Технологія приготування робочого розчину з мінімальною кількістю розчинника придатна не для всіх препаратів, тому це слід враховувати. І якщо з десикацією вже стає все набагато простіше, то, наприклад, проведення фунгіцидної обробки слід удосконалювати. Можливо, саме має відбутись так звана революція в пристосуванні агрохімічних препаратів під ультрамалооб’ємні норми внесення, через екологічні виклики перед людством, пов’язані з нестачею прісної води, ерозією ґрунтів та інше.
Сьогодні БПЛА все активніше починають використовувати в сільському господарстві. Зокрема, десикацію соняшнику й сої за допомогою дронів на українських полях уже практикують декілька сезонів поспіль. А от до інших видів обробки технологи аграрного виробництва тільки починають поступово пристосовуватися та обґрунтовувати необхідність, доцільність і ефективність її застосування.
Головними перевагами, які ми отримуємо від обробки полів БПЛА, є: рівномірність розпилення робочого розчину та однорідне покриття поверхні рослини, диференційована обробка поля, зокрема в місцях, важкодоступних для наземної техніки та пілотованих літальних засобів, обробка високорослих культур — соняшнику, кукурудзи, квасолі на шпалерах (десикація та застосування різних ЗЗР), обробка поблизу з населеними пунктами, лісами, лісосмугами та сусідніми посівами, обробка в темну пору доби, а також ультрамалооб’ємні (3–10 л/га) норми внесення.
В разі масового або точкового поширення в посівах берізки польової, осоту різних видів та ваточника сирійського доцільно застосувати бакову суміш, яка складатиметься з гербіциду на основі 2,4-Д, десиканту та якісного розчинника. Для докорінного знищення бур’янів за точкового застосування робочого розчину вміст д. р. гербіциду можна збільшити в 1,5–2 рази.
Досить часто в низинах поля, де збирається значна кількість вологи й елементів живлення, вегетативна маса рослин може бути значно більша, ніж у загальному масиві. Також у цих місцях зазвичай значно поширені вологолюбні бур’яни, що й затрудняє роботу комбайна та впливає на якість обмолоту. Тому доволі популярною технологією є локальна десикація — це забезпечує рівномірність дозрівання культури та однорідність поля на час обмолочування врожаю. Такі ситуації не потребують суцільної обробки, а витрати на диференційоване обприскування істотно нижчі.
Залучення на таких посівах колісної техніки недоречне та економічно не обґрунтоване, адже спричинює додаткове витоптування рослин і втрати зерна (через розтріскування стручків і висипання). Пусті прогони техніки полем у місцях, де обробка не потрібна, теж не йде нікому на користь. До того ж, якщо посів розміщений не поруч із бригадою, це призведе до додаткових логістичних витрат та незручностей із доставкою техніки та робочого розчину до місця роботи. Натомість БПЛА легко транспортуються навіть за допомогою легкового автомобіля. Працюють вони за картою-завданням із попередньо заданими GPS-координатами, не роблять жодних рухів власне посівами та не завдають ніякої фізичної шкоди рослинам. Пілотовані літальні засоби не здатні спрацювати настільки точно, як дрони, оскільки висота обробки не може бути низькою (на відстані 1–3 м від посіву) через небезпеку для пілота. В зв’язку з цим виникає досить велике знесення рідини повітряними потоками, що призводить до небажаної обробки чистих від бур’янів ділянок, перевитрат робочого розчину та, відповідно, зниження якості планової обробки.
Досить часто трапляються поля, конфігурація яких досить нетипова, з розміщеними на них лініями електропередачі та іншими технологічними перепонами або природними долинами, перепадами висот, що спричинює незручності для руху як самохідного обприскувача, так і авіації. Безумовно, робота на таких полях широкозахватними обприскувачами (30–36 м) істотно ускладнюється через небезпеку пошкодження техніки. У таких ситуаціях робота БПЛА доцільна як за якістю обробки, так і за зручністю: ширина захвату робочої поверхні в діаметрі становить від 3 до 5 м. Завдяки цьому та грамотній роботі оператора можливо виконувати обприскування важкодоступних місць на полі, на яких, можливо, ні разу не вдавалося якісно працювати обприскувачем. Обробка в подібних місцях пілотованими літальними агрегатами часто небезпечна як для власне пілотів, так і для присутніх у цій місцевості сторонніх людей.
Нерідко виникають проблеми з виконанням робіт із десикації поблизу автомобільних доріг із постійним рухом автомобілів, залізно-дорожнього полотна та житлового масиву, що потребує якісного внесення робочого розчину, особливо попередження «крайового ефекту» та перекривання Також виникають конфліктні ситуації через те, що агровиробники обробляють свої поля сільгоспавіацією не досить обережно й застосовують несуміжні препарати, які потрапляють на територію, що не підлягає обробці цими препаратами, чи на суміжні посіви іншого господаря.
Поряд із населеними пунктами виникають конфлікти інтересів із населенням через можливе небажане обприскування меж присадибних ділянок, садків, лісів і лісосмуг тощо. Також ці препарати в разі нецільового знесення можуть становити певну небезпеку для життя та здоров’я людей, що проживають поруч.
Обробка пілотованими засобами на висоті менше ніж 10 м над рівнем рослини є небезпечною для життя пілота, адже можливе потрапляння агрегату на лінію електропередачі чи зачеплення крони дерева в зоні лісосмуги. А дозволена інструкцією обробка з висоти ≥10 м передбачає вже не кероване пілотом знесення робочої рідини внаслідок руху повітряних мас і вітру, що слід також враховувати під час приготування та забезпечення норми застосування об’єму робочого розчину. Також трапляються часті огріхи в рівномірності розподілу препарату посівом, що виражається в смугах неоднорідної обробки поля та обертається стресом рослин, а в разі десикації — це надмірне пересушування та невизрівання рослин.
Натомість дрон працює на висоті від 1 до 3 м над рослиною, тому його операторові досить легко контролювати якість виливу робочої рідини, рівномірно працювати в межах поля, попередити знесення та уникнути подвійної обробки тих самих площ. Через надійну систему стабілізації та розпізнавання перепон БПЛА можуть працювати і в цих складних умовах без жодного ризику зниження якості виконаної роботи та загрози здоров’ ю оператора. Робота БПЛА в нічну пору доби, завдяки попередньо складеному маршруту та карті-завданню, з урахуванням усіх перепон і висот є ще однією перевагою цього засобу над іншими видами техні- ки. Система розпізнавання перешкод за допомогою радарів нівелює до мінімуму фактично можливу помилку оператора БПЛА під час складання завдання.
Якісне виконання технологічних заходів і уникнення помилок саме для керованої техніки залежатиме від навиків чи то пілота, чи то механізатора (в разі застосування наземних колісних сільськогосподарських агрегатів). Втрати, які можуть відбутися під час виконання складних робіт на місцевостях із перепонами — це технічне деформування та пошкодження самого БПЛА. Водночас варто зазначити, що вартість ремонту дрона, порівняно з витратами на ремонт самохідних обприскувачів, досить незначна. За наявності запчастин час, затрачений на ремонт, теж незначний, що дасть змогу якнайшвидше відновити роботу. Всі деталі літального апарату, від рами до моторів, можна легко замінити безпосередньо в польових умовах ремонту. За своєю суттю БПЛА зібраний за принципом простого й зручного в користуванні конструктора, де немає ніяких зварювальних швів, а все скріплено на гвинтах, гайках і роз’ємах. Досить часто БПЛА для обробки посівів застосовують локально, адже суцільне обприскування десятків тисяч гектарів, які сьогодні потрібно обробляти із використанням ЗЗР чи інших препаратів, практично неможлива в короткі агротехнічні строки.
Безумовно, ринок такої техніки не стоїть на місці, постійно зростає та розширює свої технічні можливості з урахуванням потреб споживача. Масового поширення набули дві категорії дронів: перша — ті, що працюють на електричній тязі, а друга — на двигунах внутрішнього згорання. Останнім часом почали з’являтися ще й так звані гібриди, що мають двигуни внутрішнього згорання, які заряджають під час роботи батареї. Це забезпечує більший час польоту агрегату та розширює можливості корисного навантаження.
Для проведення десикації найчастіше використовують саме дрони-обприскувачі, що працюють на електричній тязі. Найпопулярнішими дронами на сьогодні є ті, що працюють із 10- та 15-літровими баками (танками). Є дрони на електротязі, що можуть підіймати більші вантажі, але ті рішення з урахуванням акумуляторів, що є сьогодні, не забезпечують синхронності циклів витрати робочої рідини та розрядки акумуляторів. У середньому час робочого польоту агрегату під час внесення рідини становить близько 12 хвилин, за який можна обробити не більше як 2–3 га. Після цього потрібна заміна акумуляторів та дозаправка танка робочою рідиною. В зв’язку з частими подібними маніпуляціями значно скорочується наробіток агрегату протягом робочого дня. І на сьогодні в середньому за 8-годинний робочий день один дрон на електричній тязі може обробляти близько 60 га, що значно менше, ніж можуть зробити самохідні обприскувачі чи літаки. Тому прийнятний наробіток досягається збільшенням одночасного застосування дронів на одному посіві, що тягне за собою збільшення задіяної робочої сили.
Є думка спеціалістів, що найближчим часом буде вирішена проблема, пов’язана з упровадженням технології управління одним оператором декількома агрегатами, тобто мультифункціональність оператора в управлінні дронами. За кордоном уже проведені тести з управління з однієї базової станції п’ятьма дронами, тому не виникає сумніву, що незабаром над українськими нивами ми зможемо також побачити цілі рої незвичних залізних машин, які якісно та вчасно виконуватимуть завдання в агровиробництві.
Н. Борис, канд. с.-г. наук
А. Ременюк, експерт із застосування БПЛА в агровиробництві
Журнал «Пропозиція», №7-8, 2020 р.