Спецможливості
Новини

Чи потрібно рятувати село, яке приречене?

05.09.2017
2489
Чи потрібно рятувати село, яке приречене? фото, ілюстрація
Ключове питання - навіщо рятувати те, що приречене? Маючи такі обмежені ресурси і такі величезні потреби на базові речі як інфраструктура, армія, медицина, держуправління і т.д.

Місто має перемогти село. Поки ми цього не зробимо, ми ніколи не станемо модернової нацією. Так вважає Юрій Романенко, Український інститут майбутнього, пише propozitsiya.com з посиланням на hvylya.net.

"Якісь села вимирають, якісь народжуються. Навіть зараз в Україні з'являються нові села. Правда, на Західній Україні. Закриття шкіл є наслідком вмирання сіл як укладу. Не потрібно 30% населення на селі. Їх просто нема чим зайняти. Раніше в трьох колгоспах могло бути по 10-12 тис. осіб. А сьогодні ті ж площі обслуговує 500-800. Тому що "Джон діру" не потрібна МТС. Він не ламається. І за допомогою супутникової навігації більше гектарів зоре. І доярок стільки не потрібно. Тому в розвинених країнах займаються сільським господарством одиниці. Наприклад, в США ним занимаються 2%", - пише аналітик.

Що стосується пропозиції навчати дистанційно дітей з депресивних сіл, то Ю. Романенко вважає, що для початку в село потрібно протягнути оптичне волокно. Але якщо в селі 40 жителів і одна школа з 1 учителем і до райцентру 30 км, то ніякої провайдер за це не візьметься.

"Отже, доріг немає, вчителів освічених сучасних немає, оптиковолокна немає. І навіть підручників сучасних, адекватних епосі теж немає. І, найголовніше, ресурсів немає. Але село повинно бути, бо має бути...? Тоді я завжди ставлю запитання - хто все це оплатить, з яких бездонних фондів?", - продовжує експерт Українського інституту майбутнього.

Він упевнений, що в таких ситуаціях не потрібно винаходити велосипед, а переводити дітей в опорні школи, куди можна провести інтернет, дати ресурси і кадри. І тоді замість 50 шкіл по 10-50 осіб буде одна на 1500, але повноцінна.

"Точно також і з селами. Потрібно визначити опорні точки, де є життя і туди вливати ресурси. І поступово робити дороги до села. Без яких немає життя. Доріг у нас 450 тис. км. А «Укравтодор» ремонтує або робить на рік максимум 1000, маючи в управлінні 170. тис. км. От і рахуйте, скільки часу знадобиться, щоб підвести до кожного села, яке зібралося померти, дорогу.

Ключове питання - навіщо рятувати те, що приречене? Маючи такі обмежені ресурси і такі величезні потреби на базові речі як інфраструктура, армія, медицина, держуправління і т.д. Ми не можемо забивати собі голову питаннями романтики підтримки архаїчного укладу. Ми архаїчний уклад повинні зруйнувати разом з інститутами, що його підтримують. Місто має перемогти село. Поки ми цього не зробимо, ми ніколи не станемо модернової нацією", - заявив Ю. Романенко.

Інтерв'ю
Кілька місяців тому компанія «Фінтех.Про» запустила унікальну платформу AgroАpp, яка допомагає сільгоспвиробникам швидко одержати фінансування без відсотків і часто без застави. Із сервісом уже співпрацюють найкращі банки України й... Подробнее
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее

1
0