Спецможливості
Технології

Живлення без азоту— не живлення

10.01.2024
1207
Живлення без азоту— не живлення фото, ілюстрація

Азот — один чи не з основних елементів, якого потребують сільськогосподарські культури. Особливо важливим цей елемент є для кукурудзи, бо збалансоване його внесення дає можливість культурі формувати качани, закладати певну кількість зернин та їхній розмір, що впливає на врожайність кукурудзи.

Але сьогодні ціни на мінеральні добрива в Україні зросли і не кожен може дозволити собі живити рослини повною мірою. То ж як же ефективно внести цей елемент, щоб не лише не нашкодити культурі, а й зекономити кошти?

Представники компанії «Агротерра» діляться досвідом застосування азоту на кукурудзі.

 

 

Успішне застосування азоту від FreeFarm

 

Валерій Білоконь, керівник проєкту FreeFarm (компанія «Агротерра»):

— Основні виклики, з якими ми не можемо не рахуватися — це волога та стан ґрунтів. Волога дуже впливає на те, як можна використовувати азот. Потрібно чітко розуміти, який відсоток вологи міститься в ґрунті, щоб робити подальші кроки. Варто виділити для себе три основні пункти: які форми азоту використовувати; скільки вносити азоту; коли вносити.

Валерій Білоконь, керівник проєкту FreeFarm (компанія «Агротерра»)

Контроль запасу продуктивної вологи потрібно проводити перед кожним виходом у поле. Якщо запас вологи в метровому шарі ґрунту до 80 мм, під кукурудзу, то можна отримати 6 тонн врожаю, 120 мм — 8 тонн врожаю, а якщо запас вологи до 180 мм, то врожай складе, ймовірно, до 10 тонн/га.

Ґрунтам потрібні живі організми, щоб мати структурність і забезпечувати майбутній врожай культурам. Ми повинні годувати біоту, а біота в свою чергу годуватиме рослину. Якщо ґрунт структурний з певним вмістом гумусу, відповідно, подальша водоутримуюча здатність буде вищою. Родючі ґрунти можуть давати нам безкоштовно елементи азоту за сезон. Це економія на добривах і збереження чималих коштів.

Існують системи, які допомагають за висіву. Якщо стартове добриво вносити дробно, створюється ефективне поглинання елементів рослинами, добрива розміщуються ідеально, до того ж за допомогою відповідних систем можна додати біопрепарат на насінину. Таким чином, коли насінина починає проростати, вона за собою тягне бактерію, яка допомагає їй розвивати кореневу систему і споживати поживні речовини. За один прохід техніки можна внести три продукти, які будуть позитивно впливати на розвиток рослин. Відповідно, можна отримати додатковий врожай.

На старті дуже важливо працювати задля розвитку кореневої системи рослини, бо чим більше корені поглинуть елементів, тим більше рослина зможе використати поживних речовин з ґрунту. Потужна коренева система в результаті сформує міцну рослину, а фермер однозначно отримає підвищений врожай.

Азот для кукурудзи

Споживання азоту за фазами розвитку культури. В цей період можна також застосовувати дробне живлення. Ми проводили досліди, коли за наявності великої кількості азоту і тривалого терміну, до 40 днів, не спостерігалося вологи і ґрунт фактично висох, в цей період ми підтримували рослини через лист, раз на тиждень пшеницю підживлювали за допомогою розчинів. Так, вдалося пережити посуху з мінімальними втратами рослин.

За дробного внесення азот ефективніше поглинається рослинами

Чому я наголошую саме на дробному внесенні азоту? Бо, коли ми вносимо за один раз, то маємо втрати, нітратна форма промивається ґрунтовими водами до 10 %, відбувається процес нітрифікації, до 30 % втрат за порушення кислотного обміну. Це також наші гроші, які втрачаються. За формування азоту потрібно вираховувати динаміку трансформації форм азоту: амідний, амонійний, нітратний.

Ефективність використання азоту за суцільного та стрічкового внесення (коли вносимо азот тільки там, де ростуть рослини). За суцільного внесення використовуємо мінеральні та рідкі добрива. Вносити рідкі добрива за стрічкового внесення набагато ефективніше, також стрічкове внесення краще, ніж суцільне розкидання. Це також варто враховувати, бо це ваші кошти. Причинами низької ефективності добрив є: порушення оптимальних строків застосування добрив, несприятливі  погодні умови, незбалансованість мінерального живлення.

З чого починається живлення?

Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра»:

— Дуже важливо якісно розподіляти рослинні рештки полем. Не варто економити на комбайнах, які можуть допомогти в цьому. Фермер має бути «гравцем» на своєму полі, а не просто спостерігачем. Він має проводити усі необхідні заходи протягом всієї вегетації рослин.

Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра»

У нас є розроблені, по різним культурам, технологічні рішення. За вирощування культур найголовніше, що має бути на полі — це наявність вологи, другий фактор — відсоток гумусу, кислотність ґрунту тощо. Наша компанія розробила різні рішення для різних типів ґрунтів.

Технологія spoon feeding («годування з ложки»). У процесі вегетації, в залежності від того, чого потребує рослина, варто підгодовувати її різноманітними елементами.

Обробіток ґрунту до майбутнього висіву. «Агротерра» є дилером компанії «Лемкен». Ми спільно розробили новий агрегат, назва якого Onyx, він має 8 і 16 рядів. Вже активно випробовується і демонструє результати. За допомогою нього з осені можна вносити смугами калій та фосфор.

Агрегат Onyx має 8 або 16 рядів. За допомогою нього з осені можна вносити смугами калій та фосфор

Також добре працює 16-рядний Dawn Pluribus Lite. Він здійснює смуговий обробіток ґрунту до майбутньої сівби насіння. Також дає можливість одночасного внесення сухих гранульованих добрив. Транспортна ширина агрегату 3,5 м, він може легко транспортуватися дорогами. Цей агрегат активно використовується аграріями України.

Інтенсивність споживання азоту кукурудзою. До фази V6 кукурудза споживає лише 5 % азоту, у фази V6–V10 — 25 %, а від V10 до VT — 75 %. А у нас 98 % фермерів дають 100 % азоту ще до висіву насіння, але це гра в рулетку. Якщо опадів буде достатньо, то ви виграєте, але, якщо вологи буде менше, ніж потрібно, тоді азот не засвоїться або перетвориться в токсичну для рослин речовину. Якщо ж випаде дуже багато опадів за досить короткий період, тоді азот може промитися, опуститься нижче за кореневу систему кукурудзи.

До фази V6 кукурудза споживає лише 5 % азоту, у фази V6–V10 — 25 %, а від V10 до VT — 75 %Якщо на стадії V5–V6 ви бачите 18–20 рядів, то це дуже добре

Основне, що впливає на врожайність — це кількість насінин, які ви висіяли. Перед тим, як вирішити скільки висівати, подивіться чи вистачає у вашому регіоні води, це найпростіший метод визначення продуктивної вологи, якщо води немає, то сійте менше, ніж 60 тис. насінин. Якщо ж продуктивної вологи достатньо, думайте про те, наскільки більше за 60 тисяч висіяти. Це стосується таких регіонів, як Вінниця, Черкаси, частково Полтава, де є ризики. Із фази розвитку кукурудзи від V1 до V6 формується кількість рядів у качані та зерен у ряду. Кількість рядів у качані дуже важлива, бо якщо рослина вже заклала 14 рядів навколо, то 10 тонн врожаю не вийде. Якщо на цьому етапі для рослини спровокувати стрес, вона закладе менше рядів. Якщо на стадії V5–V6 ви бачите 18–20 рядів, то це дуже добре. Фаза V10 відповідає за наливання зерна. Якщо на цих етапах спостерігається критична посуха, нестача вологи, відсутність елементів живлення, то втрата врожайності буде неминучою. Від фази V17 до R6 рослина перебуває на завершальному критичному етапі формування зерен в качані і важливим фактором для того врожаю, який буде в бункері є вага тисячі зерен.

Техніка, яка допомагає. У «Лемкен» є сівалка Azurit 10. Вона рухається зі швидкістю 16–18 км/год, при цьому робить цікаву розкладку насіння в рядку у вигляді трикутника. А ще ця сівалка дуже ефективно вносить сухі стартові добрива, якщо насіння розташовується справа і зліва, то між насінинами і глибше можна розмістити добрива. Така технологія дає дуже хороші результати.

Equalizer — ще один агрегат за яким майбутнє. За допомогою нього можна вносити рідкі або сухі добрива одночасно. Розміщуються вони у чотирьох баках і фермер може самостійно вибрати, коли та які добрива вносити (одразу за висіву на насінину, два види сухих добрив).

До висіву добре працює 16-рядний Dawn Pluribus Lite. Він здійснює смуговий обробіток ґрунту

Ефективне використання маси вашого трактора. У нас є технологічне рішення (баки на трактор). Якщо ви вносите рідкі добрива, біопрепарати, такі баки стануть в нагоді, вони розміщуються попереду трактора, не заважають кермуванню та інше.

Міжрядний обробіток ґрунту можливо проводити з одночасним внесенням добрив, таким чином і добрива внесли і поборолися з бур’янами і провели аерацію ґрунту.

 

В. Полевик,  v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
Що робити, якщо на територію вашого господарства вломилися окупанти й після звільнення у вас лишаються тільки зруйновані будівлі та спалена техніка? Навіть вислуховувати про це розповіді психологічно нелегко… Однак наші співрозмовники,... Подробнее
Нещодавно в Україні з’явилася ще одна громадська організація, що декларує захист інтересів аграріїв — Всеукраїнське об’єднання власників землі. Ця громадська організація вирізняється на фоні цілої низки подібних тим, що ставить за мету... Подробнее

1
0