Спецможливості
Інформація

Допомога агросектору: фінансування, страхування, грантові програми

05.01.2024
787
Допомога агросектору: фінансування, страхування, грантові програми  фото, ілюстрація

В нелегкі часи, які сьогодні переживає Україна, кожна сфера діяльності потребує підтримки та допомоги, зокрема і аграрний сектор.

Українські фермери продовжують тримати стрій і працювати задля продовольчої безпеки, аби жодна людина не лишилася голодною у світі. Проте не всі фермери можуть собі дозволити вести діяльність у складних умовах, дехто потребує фінансового забезпечення, щоб ще краще розвинути бізнес, а комусь потрібна допомога для відновлення виробництва, яке пошкоджене російськими ракетами…

Держава та приватний бізнес намагаються підтримувати українських аграріїв фінансово, так, сьогодні існує багато різних грантових програм, фінансових ініціатив, які можуть стати в нагоді агробізнесу.

Деякі кейси презентували в рамках конференції для аграріїв Фермерський зліт «Кооперація на 360 °».

 

ОККО — це не лише про пальне та каву…

Ксенія Гусєва, керівниця відділу по роботі з клієнтами агросектору, компанія «ОККО»

— В умовах повномасштабного вторгнення ми посилили допомогу українському агросектору. «ОККО» має для агровиробників з різним розміром земельного банку різні пропозиції, так, аграрії можуть покрити понад 60 % всієї вартості посівної кампанії. Також агровиробник може спрямувати свої кошти на будь-які інші потреби (інвестиції у агровиробництво, купівлю земель тощо).

У 2023 році найбільші проблеми, з якими стикалися фермери — це вартість зерна, продаж зерна та логістика. Таким чином користуючись відповідними програмами є можливість притримати зерно в очікуванні кращих цін, закумулювати кошти на інші потреби. Також ми готові фінансувати й ті області, які є ризикованими сьогодні.

Ми фінансуємо компанії під майбутній врожай, працюємо за допомогою аграрних розписок, відповідно, не вимагаємо твердої застави і готові підтримувати партнерські відносини з агровиробниками.

Для встановлення ліміту компаніям нам потрібна фінансова та сільськогосподарська звітність, протягом трьох днів ми розглядаємо пакет наданих документів і після цього виносимо рішення щодо суми, яку ми готові надати (в середньому — 12 % річних). Далі клієнт обирає що йому потрібно (пальне, спектр мінеральних добрив чи інше).

Ксенія Гусєва, керівниця відділу по роботі з клієнтами агросектору, компанія «ОККО»

Пропозиції від страховиків

Віталій Пересада, керівник напряму страхування фінансових ризиків, страхова компанія «Інго»

— Ми страхуємо посіви в осінньо-зимовий період, а також навесні. Ризики, які покриваються за такого страхування — це всі погодні ризики (засуха, заморозки), крадіжка, підпали. З нового, що ми пропонуємо — це покриття збитків пов’язаних з воєнними діями (пожежі на полях спричинені детонацією снарядів, збитки внаслідок облаштування військових укріплень та ін., те, що негативно впливає на поля).

Страховою сумою є фактичні витрати аграрія на посіви або планові, за попередньою домовленістю. З огляду на обсяги в покриття беруться земельні ділянки від 1500 га, ліміт покриття збитків — від 500 до 2 млн грн. При цьому ці суми включають в себе витрати на розмінування або, якщо посіви були знищені.

Нещодавно ми запустили програму щодо воєнних ризиків відносно майна. Покриваються збитки від влучання ракет, дронів, їхніх уламків. Застрахувати можна виробничі та офісні будівлі, обладнання, товарні запаси, які зберігаються в складах чи на елеваторах.

Віталій Пересада, керівник напряму страхування фінансових ризиків, страхова компанія «Інго»

Є й виключення. Не покриваються об’єкти, які знаходяться близько до лінії розмежування, але, якщо вони були застраховані і лінія розмежування зміщується (відстань до об’єкту, який застрахований менше ніж 50 км), то покриття ризиків перестане діяти.

Наразі ми готові запропонувати бізнесу покриття воєнних ризиків у сумі до 10 млн грн. Так як ми нещодавно запустили дану програму, наша команда активно працює над збільшенням лімітів.

Суми покриття ризиків залежать від розміщення об’єкта, орієнтовно — 0,8–2 %, вартість фіксується від ліміту покриття (якщо 10 млн грн ліміт покриття майна від воєнних збитків, за середнього тарифу 1 %, то вартість становитиме 100 тис. грн).

Крім того, ми пропонуємо програми страхування техніки, яку використовують аграрії. А ще, ми можемо застрахувати перевезення. В даному випадку можна покрити воєнні ризики, перевезення вантажів (ліміт складає до 10 млн грн).

Компанія «Інго» пропонує програми страхування техніки, яку використовують аграрії

Наразі відкриті такі грантові програми, в яких можуть взяти участь українські аграрії:

  1. Запит на подання заявок на одержання субгранту «Вдосконалення експортних можливостей борошномельних підприємств» (фінансується USEID Агро). За даною програмою можна отримати фінансування до 41 млн грн.;
  2. Запит на подання заявок на одержання субгранту «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор». Грантова заявка наразі відкрита, діятиме до 4 грудня, дає змогу отримати 6–9 млн грн;
  3. Запит на подання заявки на одержання субгранту «Використання нових технологій енергозберігаючого та водозберігаючого обладнання, автоматизації зрошення та осушення на меліоративних мережах для організації водокористування». Загальна сума бюджету 18–350 млн грн. Подавати заявки можна до 1 лютого 2024 року;
  4. Програма USEID конкурентоспроможна економіка України також надає гранти українським переробним малим та середнім підприємствам та приватної форми власності для підтримки інноваційної трансформації та розвитку. Подаватися на участь можна до 15 грудня 2023 року. Можна отримати 75–100 тис. доларів;
  5. Фінансова допомога малим та середнім фермерським підприємствам для подолання наслідків війни у сільському господарстві. Надає допомогу міжнародна гуманітарна організація Mercy Corp. Можна отримати до 40 тис. доларів. Програма постійно діюча;
  6. Підтримка релокованого або такого, що знаходиться в процесі релокації малого та середнього підприємництва. Є змога отримати 20 тис. доларів. Грант постійно діючий.

 

Гранти в рамках державної підтримки єРобота:

  1. Грант на власну справу. Розрахований для людей, які планують започаткувати бізнес та на тих підприємців, які планують масштабувати чи розвивати свій бізнес. Максимальна сума допомоги — до 250 тис. грн. Грант вимагає дотримання умови — підприємець має створити від 1 до 2 робочих місць;
  2. Грант на переробку продукції. Заявки можна було подати до 10 листопада 2023 року, але організатори пообіцяли відновити дану допомогу вже у 2024 році. Сума допомоги — до 8 млн грн, єдине, що заявник має спів фінансувати 50/50 % і не може використовувати 50 % коштів, як кредитні, мають були залучені лише власні кошти компанії. Також заявник має створити робочі місця в залежності від запитуваної суми в рамках гранту (від 5 до 25 працівників);
  3. Подібний до попереднього грант на сад. Розмір фінансування від 140 тис. грн до 400 тис. грн/1 га, але не більше 70 % вартості проєкту висадки насаджень. Отримати грант можна, якщо земля у вашій власності або у користуванні не менше, ніж 7 років. Умовою участі є працевлаштування людей і не припиняти свою діяльність протягом п’яти років.
  4. Грант на теплиці вимагає створення робочих місць. Варто не припиняти свою діяльність протягом трьох років.

Грантові заявки на отримання знань. Можна отримати консалтингові послуги, наприклад, щодо розробки побудови заводу чи виробничої потужності (на підприємство приїжджає експерт і допомагає у вирішенні питань).

У 2023 році найбільші проблеми, з якими стикалися фермери — це вартість зерна, продаж зерна та логістика

Ще один грант — надання обладнання. Наприклад, заявник хоче створити переробне підприємство, прорахував затрати на необхідне для облаштування, отримав комерційні пропозиції, далі клієнт не самостійно закуповує обладнання, а грантонадавач закупляє та передає підприємцю техніку.

Грант на надання фінансових ресурсів — це коли заявник отримує кошти, які запрошує і самостійно ними розпоряджається, однак тут є обмеження, не можна купувати обладнання, яке вже було у використанні іншими особами.

Як правильно подати грантову заявку

Структура грантової заявки:

  • Назва організації, дата її заснування і поточний статус реєстрації;
  • Контактні дані;
  • Опис діяльності організації;
  • Назва проєкту;
  • Актуальність проєкту (проблема, яку вирішує проєкт);
  • Мета проєкту;
  • Детальний опис діяльності за проєктом;
  • Бенефіціари;
  • Врахування аспекту гендерної рівності та інклюзивного розвитку (GESI);
  • Очікувана тривалість (графік виконання плану реалізації проєкту);
  • Основні завдання проєкту;
  • Команда проєкту;
  • Досвід здійснення подібної технічної діяльності;
  • Моніторинг та оцінювання проєкту;
  • Ризики та шляхи їх мінімізації;
  • Сталість проєкту;
  • Бюджет.

Детальніше про державну підтримку та програми, які пропонуються аграріям можна знайти на сайті Мінагрополітики https://minagro.gov.ua/pidtrimka

Вікторія Полевик, v.polevik@univest-media.com

 

Інтерв'ю
Система аграрних розписок (АР) працює у 8 областях: Харківській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській та Миколаївській. Станом на середину квітня в Україні
14 квітня 2022 року корпорація FMC заявила про своє рішення припинити діяльність та бізнес в росії. І стала першою великою транснаціональною компанією — виробником засобів захисту рослин, яка повністю вийшла з російського ринку. А от свій... Подробнее

1
0