Спецможливості
Технології

Надійність інсектицидів для захисту сходів від шкідників

05.06.2008
1384
Надійність інсектицидів для захисту сходів від шкідників фото, ілюстрація
Надійність інсектицидів для захисту сходів від шкідників

Цукрові буряки — це єдина з вирощуваних в Україні сільськогосподарських культур, захист сходів якої у повному обсязі здійснюється за допомогою обробки насіння пестицидами. Для цього використовують різні хімічні сполуки: інсектициди для захисту молодих рослин від шкідників і фунгіциди для захисту проростків і сходів від коренеїда. Крім того, на насіння наносять регулятори росту, клеючі компоненти та інші речовини.

С еред інсектицидів, застосовуваних для обробки насіння цукрових буряків, найбільш поширені препарати карбофуранової групи: Фурадан, Адіфур, Карбосан, Хінуфур та ін. Віддаючи належне цим хімічним сполукам, за допомогою яких здійснено докорінні зміни у технології захисту сходів від шкідників, можемо констатувати, що з кожним роком дедалі чіткіше вимальовуються позитивні й негативні сторони обробки ними насіння цукрових буряків. Зокрема, незаперечною перевагою використання Фурадану та інших його аналогів є їхня вартість. Наприклад, обробка однієї посівної одиниці цими інсектицидами обходиться споживачеві у близько 5 грн, тоді як препаратами нової хімії у три й більше разів дорожче.

Це важливо. І в нашій сучасній економічній ситуації така позиція в багатьох випадках є визначальною, навіть попри те, що не завжди виправданою.

Позитивним є й те, що ці препарати завжди забезпечують високий стартовий ефект проти шкідників, і ті з них, що пошкоджують сходи у ранні фази розвитку рослин, завжди гинуть.

До числа недоліків можна віднести коротку, порівняно з новими хімічними сполуками, тривалість ефективної захисної дії, яка, до того ж, значною мірою залежить від температури, що складається у весняний період: що тепліше, то коротший термін інтоксикації ними рослин. Через це в окремі роки тривалість надійної захисної дії карбофуранових препаратів проти фітофагів не перевищує 12–14 днів. Отже, рослини, що досягли 2–3 пар справжніх листків, виявляються практично не захищеними від фітофагів і часто потерпають від значних пошкоджень, а у вогнищах навіть знищуються великою кількістю шкідливих комах, що накопичуються на посівах.

Тому при використанні для обробки насіння цих інсектицидів і загрозі пошкодження сходів посіви культури обприскують інсектицидами. Кількість обприскувань сягає іноді трьох-чотирьох, на що витрачаються значні кошти. Наприклад, вартість однієї обробки посівів цукрових буряків Базудином, 60% к.е., обходиться господарству приблизно в 100 гривень. При цьому істотно забруднюється довкілля.

Останніми роками на ринку пестицидів з’явилися нові інсектициди нікотиноїдної групи — Гаучо і Круізер, що мають низку переваг. Так, при нанесенні їх на насіння забезпечується ефективний контроль чисельності шкідників не тільки у ранні фази розвитку рослин, а й у пізніші періоди вегетації цукрових буряків. Практично виключається потреба в хімічних обприскуванях посівів. Крім того, термін токсичної дії цих інсектицидів проти шкідливих комах не залежить від температурних умов, що складаються навесні. Навіть у посуху їхня ефективність проти фітофагів зберігається впродовж 30–35 днів і більше.

Аналізуючи результати багаторічних досліджень, було визначено надійність застосування того чи іншого хімічного препарату для збереження молодих рослин культури від шкідливих комах.

Так, середня чисельність жуків звичайного бурякового довгоносика в умовах Весело-Подолянської дослідно-селекційної станції становила 2,8 екз./м2, і вони пошкоджували сходи цукрових буряків упродовж 33 днів. Ефективність дії інсектициду Адіфур, 35% т.п., проти цього шкідника на 13, 18, 23, 28, 33 день вегетації культури становила, відповідно, 93,3%; 82,2; 48,9; 15,6 і 0%, Круізеру — 84,4%; 97,8; 100; 80,0 і 71,1%, а композиція Адіфуру та Круізеру у половинних нормах витрати — 88,3%; 71,0; 55,6; 53,3 і 55,5%.

Якщо за термін тривалості захисної дії інсектицидів визначити показник ефективності проти шкідників не нижче 50%, то тривалість надійного захисту сходів цукрових буряків від фітофагів у даному разі при застосуванні Адіфуру становить 20 днів, Круізеру — 33, а композиція цих препаратів — 28 днів.

За цими показниками надійність застосування обробки насіння цукрових буряків Адіфуром, 35% т.п. проти шкідників становить 61%, Круізером — 100, його композиції з Адіфуром — 84%. Тобто у першому випадку при використанні Адіфуру рослини цукрових буряків надійно захищені від жуків звичайного бурякового довгоносика впродовж трохи більше половини періоду їхньої шкодочинності на сходах цієї культури. Відповідно, щоб зберегти сходи в інший, не захищений від цього шкідника, період вегетації цукрових буряків, господарству слід застосовувати додаткові заходи, зокрема хімічні обприскування посівів рекомендованими інсектицидами. Додаткових наземних обприскувань може бути одне або й кілька, інколи навіть 3–4. Якщо враховувати вартість додаткових обприскувань посівів, то виграш від застосування для обробки насіння цукрових буряків дешевого інсектициду (у даному разі Адіфуру) дуже невеликий, якщо він взагалі є (порівняно із застосуванням з цією метою інсектицидів нової хімії, зокрема Круізеру, 35% т.к.с.).

При використанні для обробки посівного матеріалу композиції цих інсектицидів надійність становить 84%, або 84% періоду шкодочинності довгоносиків рослини захищені, а 16% — не захищені. Тому у цей незахищений інсектицидами період вегетації рослин існує ризик втрати певної кількості сходів від фітофагів. Але якщо врахувати, що через 28 днів вегетації цукрових буряків на полі живими залишається незначна кількість довгоносика (менш ніж 0,5 особини на м2) і те, що у фазу 2–3 пар листків маса рослин цукрових буряків у 5–10 і більше разів перевищує цей показник, порівняно з початковими фазами розвитку сходів (вилочка — перша пара листків), навіть при пошкодженні ними рослин імовірність збереження достатньої для формування потрібної густоти сходів підвищується порівняно з використанням для обробки насіння Адіфуру окремо (без поєднання з іншими препаратами).

При цьому також не виключається потреба у додаткових обприскуваннях посівів інсектицидами (один раз, зрідка — більше).

Таким чином, застосування для обробки насіння цукрових буряків нових інсектицидів, таких як Гаучо і Круізер, забезпечує надійне збереження молодих рослин від шкідників. При цьому практично виключається потреба в додаткових хімічних обприскуваннях посівів, що економічно вигідніше, ніж використовувати з цією метою дешеві хімічні препарати, такі як Фурадан та його аналоги.

В.Саблук,
Інститут цукрових буряків УААН

Інтерв'ю
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее

1
0