Спецможливості
Новини

Нідерландські вчені за 10 років хочуть вивести стійкі до змін клімату сорти культур

30.10.2021
644
Нідерландські вчені за 10 років хочуть вивести стійкі до змін клімату сорти культур  фото, ілюстрація

Згідно з програмою Plant-XR, протягом наступних десяти років селекціонери з Нідерландів мають намір розробити стійкі до зміни клімату та інших загроз сорти сільгоспкультур, застосовуючи інноваційні способи селекції, штучний інтелект і комп’ютерне моделювання.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agrotimes.

На це Голландська дослідницька рада (NWO) виділила 50 млн євро.

Як зазначив професор Утрехтського університету, керівник проєкту Гвідо ван ден Акервекен (Guido van den Ackerveken), за допомогою штучного інтелекту вчені зможуть зрозуміти, які саме гени і процеси роблять рослини стійкішими до патогенів.

У кінцевому підсумку програма Plant-XR не тільки надасть спосіб вирощування стійких до всіх видів загроз сільгоспкультур, а й стане основою для селекційної бази знань в загальносвітовому просторі.

Досі вирощування сільськогосподарських культур було направлене на отримання максимально можливого врожаю. Через це менше уваги приділялося стійкості сільськогосподарських культур до хвороб, шкідників, посухи та інших загроз.

Так, властивості, що роблять посіви резистентними, поступово відійшли на другий план. В останні роки селекціонери все частіше намагалися схрестити стійкі до загроз гени диких рослин з культурними, втім, поки що результати незначні. Вдалося вивести сорт зі стійкістю тільки до одного конкретного патогена.

 

Інтерв'ю
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0