Не буває негарних жінок — буває мало біоетанолу
Дві людини, надзвичайно далекі від сільського господарства та енергетики (Микола Азаров - геолог, Микола Присяжнюк - будівельник), вирішили остаточно добити економіку країни бурякоцукровим спиртом. Головне питання до наведеної інформації: навіщо? Хто рахував, у які збитки для економіки держави в цілому виллється ця авантюра?
Дві людини, надзвичайно далекі від сільського господарства та енергетики (Микола Азаров - геолог, Микола Присяжнюк - будівельник), вирішили остаточно добити економіку країни бурякоцукровим спиртом. Головне питання до наведеної інформації: навіщо? Хто рахував, у які збитки для економіки держави в цілому виллється ця авантюра?
Ю. Михайлов
propozitsiya@univest-media.com
Почнемо з такої інформації:
«Министерство аграрной политики и продовольствия оценивает потенциал производства биотоплива из сахарной свеклы в 4 млн тонн в год. Об этом на пресс-конференции сказал министр аграрной политики и продовольствия Николай Присяжнюк.
Он отметил, что на сегодняшний день есть поручение премьер-министра Николая Азарова частично переориентировать переработку сахарной свеклы в биотопливо.
Министр напомнил, что по структуре севооборота площадь под сахарной свеклой может составлять до 1 млн га, что позволит получать около 60 млн т сахарной свеклы.
Присяжнюк напомнил, что для обеспечения внутреннего потребления в 2,1 млн т сахара ежегодно требуется 17-18 млн т сахарной свеклы.
"То есть 40 млн т (свеклы) мы должны направить на биотопливо... Это 4 млн т биотоплива", - сказал он.
Министр спрогнозировал, что этого уровня производства Украина может достичь через 4-5 лет.
Как сообщалось ранее, Присяжнюк считает целесообразным увеличение посевных площадей под рапсом и сахарной свеклой для выращивания сырья с целью производства биотоплива.»
«Дело», 13.12.2011
Питання біоетанолу має три аспекти: горілчаний, цукровий та екологічний.
Щоб зрозуміти фінансовий потенціал ринку «спирту етилового зневодненого», наведу кілька історичних фактів.
Монополія на виробництво горілки в Росії була запроваджена указом імператриці Єлизавети «Кому дозволено иметь кубы для двоения водок» 8 червня 1751. У 1863 р. у Російській імперії була скасована монополія на виробництво горілки. Ціни на горілку стрімко впали, що зробило її доступною навіть біднякам. У 1911 р. на горілку припадало 89% усього алкоголю, що споживався в Росії. З 1 січня 1895 р. монополія на виробництво горілки була поновлена на всій території Росії. Головним аргументом повернення монополії держави на виробництво горілки було (ви не повірите) піклування про здоров'я населення: держава зобов'язувалася продавати лише «чисте вино», тобто суміш ректифікованого спирту з водою без природних домішок - ефірів, альдегідів і сивушної олії (ізоаміловий спирт, ізобутанол, 1- і 2-пропанол, жирні кислоти та фурфурол).
Акциз на горілку в царській Росії дав до 40% державного бюджету. У кого була монополія на горілку, у того була й влада.
Певне коло високопосадовців дуже хоче приватизувати спиртові заводи, а ще краще - взагалі скасувати державну монополію на виробництво спирту. І як же це зробити? Дуже просто. У 2006 р. був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва бензинів моторних сумішевих» (закон №3502-IV від 23.02.2006), в якому, в тому числі, йшлося: «Біоетанол - це спирт етиловий, зневоджений, виготовлений з біологічно відновлюваної сировини. Біоетанол виробляється державними спиртовими заводами.»
А у 2009 р. був прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння виробництву та використанню біологічних видів палива» (закон №1391-VI від 21.05.2009), в який було внесено таку невеличку правочку: «Виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового може здійснюватися лише на державних підприємствах, а біоетанолу - на підприємствах усіх форм власності за наявності у них ліцензій».
Зверніть увагу на дати прийняття цих законів: 2006 і 2009 рр. - часи правління «помаранчевих». А «регіонали» тепер просто продовжують справу своїх попередників.
Отже, біоетанол - це зневоднений етиловий спирт. Що значить «зневоднений»? Традиційний етанол містить 3,5% (за об'ємом) води. Такий етанол можна використовувати як пальне, але воно має купу недоліків, про які поговоримо нижче. Безпосередньо додавати такий етанол у бензин теж не можна, оскільки вони погано змішуються. Не мені розповідати вам, що означає для двигуна наявність води в бензині. Таким чином, безводний етанол - це питний спирт, із якого вилучили рештки води. Додамо до біоетанолу 3,5% води - матимемо звичайний етиловий спирт. Додамо до етилового спирту ще 56,5% води - і матимемо горілку. І ніяких тобі акцизів!
«Сотрудники Государственной налоговой администрации в Винницкой области на одном из спирткомбинатов Винницкой области обнаружили недостачу более 300 т спирта. Недостача 300 т спирта высшей очистки составила сумму более 1,1 млн грн. Как сообщили в Управлении налоговой милиции ГНА в Винницкой области, недостача в особо крупных размерах стала поводом для возбуждения уголовного дела по ч. 5 ст. 191 Уголовного кодекса Украины (присвоение, растрата или завладение чужим имуществом путем злоупотребления служебным лицом своим служебным положением в особо крупных размерах). Сейчас сотрудники налоговой милиции области устанавливают, куда исчезли 300 тыс. л спирта, и причастных к этому лиц.»
УНИАН, 18.06.2008
Враховуючи, що густина етанолу становить 789 кг/м3, маємо крадіжку в 380 тис. л спирту, або 1,9 млн пляшок «оковитої», на суму, щонайменше, 25 млн грн (5 млн дол. за курсом 2008 р.).
А тепер нам пропонують мати справу з 4 млн т спирту. Якщо лише 1% цього біоетанолу «загадково зникне», прибуток відповідних організованих злочинних угруповань становитиме понад півмільярда доларів на рік. Є за що боротися!
І згадайте таке:
«Верховная Рада Украины освободила на 10 лет от налогообложения прибыль предприятий, полученную при производстве и продаже биотоплива.
За соответствующие изменения в ряд законов "Относительно содействия производству и использованию биологических видов топлива" №1114 проголосовали 234 народных депутата. Согласно закону, начиная с 1 января 2010 г. на 10 лет освобождается от налогообложения прибыль производителей биотоплива, полученная от продажи биотоплива. Также от налогообложения освобождается прибыль предприятий, полученная ими от деятельности с одновременным производством электрической и тепловой энергии, либо производство тепловой энергии с использованием биотоплива, прибыль производителей техники и оборудования, которые производят биотопливо.
Также до 1 января 2019 г. разрешается применение бонусной амортизации для новых основных фондов предприятий. Предусмотрена нулевая ставка акцизного сбора на этиловый спирт, который используется предприятиями для изготовления биоэтанола и биодизеля.»
АПК-Информ, 22.05.2009
На підтвердження своєї думки, що під виглядом біопалив мова йде саме про «океан горілки», наведу таку інформацію:
«На сегодняшний день разрабатывается законодательная инициатива, которая бы заставила доливать к любому бензину 10% этанола.
Об этом сообщил президент Ассоциации "Объединение операторов рынка нефтепродуктов в Украине" Леонид Косянчук, пишет УНН.
По словам эксперта, в случае принятия этого законопроекта ежемесячно рынок должен будет закупать около 35 тыс. т этанола.
"По мнению разработчиков законопроекта, это должно поднять уровень производства на отечественных спиртовых предприятиях. Но нужно помнить, что, добавив в бензин этанол, горючее уже через несколько дней будет гораздо худшего качества", - подчеркнул Косянчук.»
"Обозреватель", 31.01.2012
Чому мова йде про 10-відсоткову суміш (Е10)? А тому, що за такої пропорції не треба переобладнувати двигуни автомобілів. Але потреба в етанолі становитиме приблизно 450 тис. т, або 10% від того, що мріє виробляти Мінагрополітики. Ну, й куди подіти решту? Нижче буде показано, що етанол із цукрових буряків абсолютно неконкурентоспроможний на світовому ринку: і бензин, і етанол не можна експортувати. Отже, як не крути, горілка - єдиний вихід.
Розглянемо ще один момент: виробництво цукру. В 1990 р. в Україні працювало 192 цукрових заводи, які були спроможні виробити 4-5 млн т цукру з цукрових буряків. У 2011 р. працювало 77 підприємств, які виробили 2,2 млн т цукру.
Хлопці вклалися в цукрову галузь - а тут такий «облом». Ось вже й «УкрРос» наказав нам всім довго жити... А тут ще й зобов'язання перед СОТ дозволяти щорічний імпорт тростинного цукру - 267 тис. т! Правда, голова лобі цукровиків - Національної асоціації Укрцукор - Микола Ярчук нас запевняє, що:
«Национальная ассоциация сахаропроизводителей Украины Укрцукор просит правительство отказаться в т.г. от импорта 260 тыс. т сахара по квоте Всемирной торговой организации (ВТО). Об этом он сообщил 25 января на пресс-конференции..
По его словам, в т. г. производство сахара в Украине полностью обеспечивает внутренний рынок. "С этой целью мы ставим перед правительством задачу отказаться от квоты ВТО - 260 тыс. т, поскольку того сахара, который на сегодня производится в Украине, достаточно для внутренних потребностей и создания экспортного потенциала", - сказал Н. Ярчук.
Он пояснил, что до октября 2011 г. Украина должна была подать заявку в ВТО о пересмотре условий сотрудничества. "Наше государство зарезервировало право на пересмотр, и сегодня процесс переговоров продолжается. Мы думаем, что у нас найдутся аргументы для того, чтобы убедить ВТО в необходимости этого шага", - сказал Н. Ярчук.
Он отметил, что квота ВТО в размере 260 тыс. т - это не обязательство Украины, а право стран завозить свой товар на наш рынок, если будет благоприятная ситуация на этом рынке. "Сегодня у нас перепроизводство сахара, и потребности завозить сахар из других стран нет", - подчеркнул Н. Ярчук.
Как сообщалось ранее, Укрцукор оценивает экспортный потенциал сахара в 2011/12 МГ (сентябрь 2011 - август 2012) в 470 тыс. т. В 2011 г. экспорт сахара из Украины составил 6,22 тыс. т, тогда как в 2010 г. - всего 0,3 тыс. т.»
АПК-Информ, 26.01.2012
Чесно кажучи, доволі дивне трактування зобов'язань України, чітко зафіксованих у вступних документах до СОТ. Країни-експортери цукру можуть самі відмовитися від його експорту в Україну, наприклад, якщо ціни на їхній цукор будуть більшими за ціни на українському ринку, але сама Україна відмовити їм не має права. Ну, а щодо перегляду умов співпраці, то... «дурень думкою багатіє».
І тут інтереси цукровиків і винокурів збігаються: наробимо цукру, наваримо з нього дуже міцного самогону і «штовхнемо» його (під виглядом біопалива) начебто для боротьби з глобальним потеплінням.
Подивимося на економіку виробництва «зеленого змія» з цукрових буряків.
У звіті МСГ США 2009 р. The Economic Feasibility of Ethanol Production from Sugar in the United States («Економічна доцільність виробництва етанолу з цукру в США») аналізувалась економічна доцільність виробництва етанолу з цукрової тростини, меляси та цукрових буряків. У дослідженні було встановлено, що виробництво етанолу з цукру є доцільним лише за спотової ціни етанолу 4 дол./галон (1,06 дол./л). Це при тому, що ціна цукрових буряків приймалася за 42 дол./т.
У січні 2012 р. ціна етанолу на Чиказькій біржі СВОТ становила 2,30 дол./галон (0,61 дол./л).
Зрозуміло, що виробництво етанолу з цукрових буряків економічно недоцільне.
У цей самий час середні ціни на пальне на АЗС у США, згідно з даними Міністерства енергетики, становили: бензин - 3,08 дол./галон (0,81 дол./л), етанол (Е85) - 2,75 дол./галон (0,73 дол./л).
Етанол Е85 - це суміш 85% етанолу та 15% бензину. Оскільки етанол має теплоту згоряння на 34% меншу, ніж бензин, для того ж самого пробігу автомобіля, що й за використання бензину, його потрібно в 1,5 раза більше. Ця обставина підтверджується ціною палива на АЗС у США у перерахунку на теплотворну спроможність: бензин - 3,08 дол./галон (0,81 дол./л), етанол (Е85) - 3,89 дол./галон (1,03 дол./л). Тобто етанол Е85 на третину дорожчий за бензин. (Завважте, ціна бензину в США в 1,5 раза менша, ніж в Україні).
Тепер щодо виробництва етанолу з цукру в Україні. На конференції «АгроРесурси'2012: шляхи підвищення рентабельності агровиробництва», що відбулася 8 лютого в рамках 8-ї Міжнародної виставки рентабельного високоефективного сільського господарства «ІнтерАгро'2012», директор Департаменту розвитку аграрних ринків Міністерства аграрної політики та продовольства України Сергій Кваша навів закупівельну ціну на цукрові буряки у сезоні цукроваріння 2011 р. - 521 грн/т, або 64 дол./т, - у 1,5 раза дорожче, ніж у США. Відповідно, й собівартість етанолу з бурякового цукру буде відсотків на 40 більшою, ніж у США. І, зрозуміло, біоетанол як паливо в Україні абсолютно неконкурентоспроможний порівняно з бензином.
Залишається кілька суто технічних питань.
По-перше, якщо використовувати етанол Е85, то всі бензинові двигуни слід переобладнати. За чий рахунок? Їжаку зрозуміло, що за рахунок власників автомобілів. Воно їм потрібно?
Побічний продукт виробництва бурякового цукру - жом, який за радянських часів використовували на корм тваринам. Чи достатньо поголів'я ВРХ та свиней, щоб «поглинути» жом від виробництва 4 млн т спирту? Немає. Що робити із зайвим жомом?
Скільки додаткового природного газу та нафти треба закупити для виробництва добрив, використання техніки для вирощування буряків, переробки буряку на цукор тощо? А це ж - валюта.
Перейдімо, нарешті, до останньої частини - екологічної.
«"Зелёная ложь" об экологической
чистоте биотоплива
Брюссельские чиновники долгое время скрывали информацию о масштабах загрязнения атмосферы при производстве биологического топлива. Судя по внутренним документам, попавшим в руки журналистов, они признавали, что выбросы парниковых газов от использования биотоплива значительно выше, чем от нефтепродуктов.
В частности, при подсчёте количества выбрасываемых парниковых газов чиновники, ответственные за выполнение "энергетических задач" Евросоюза, сознательно опускали данные, связанные с выращиванием ресурсов для биотоплива. В то же время, с учётом всего цикла производства целый ряд популярных ныне видов биотоплива уступает даже самому "грязному" бензину. К примеру, если при использовании одного мегаджоуля так называемой пальмовой нефти выделяется 105 г диоксида углерода, то в случае традиционных нефтепродуктов эти выбросы не превышают 87 г/мегаджоуль, передает ИА "Казах-Зерно".
Другими словами, они на бумаге "чистили" этот вид энергии, а многочисленные энергетические концепции создавались на основе искажённых данных. "Зелёная ложь", по мнению экспертов, могла нанести триллионный ущерб европейской экономике и непоправимый удар по экологии стран - экспортёров биотоплива.
Кроме того, по словам экспертов, при оценке биотоплива зачастую игнорируется его разрушительное влияние на экосистему в странах-экспортёрах. "Доказано, что выращивание биотоплива ведёт к вырубке лесов в ряде регионов, например, в Юго-Восточной Азии, утверждает пресс-секретарь международной организации "Друзья планеты" Робби Блэйк (Robbie Blake). А это оказывает негативное влияние на изменение климата".
Согласно источникам новостного агентства EurActiv, называемого рупором Евросоюза, утечка внутренних документов, видимо, произошла с целью повлиять на принятие новой стратегии ЕС по биотопливу. Ожидается, что весной этого года Брюссель объявит о предоставлении более широких правовых преимуществ для этого вида энергии.
Между тем, большинство наблюдателей не сомневаются, что даже после скандальной утечки остаются высокие шансы для принятия новой стратегии.»
svit24.net, 10.02.2012
І знову про гроші. Заради грошей ці затяті бюрократи вб'ють і рідну матір. Немає ніякого глобального потепління, немає ніякого шкідливого впливу двоокису вуглецю на клімат. А є бажання наживатися на людських страхах і невігластві.
Насамкінець
Погодьтеся, це неприємно, коли злодії витягують гроші з вашої кишені. Але ще неприємніше, коли вони під свій злочин підводять ідеологічну демагогію.
Виправдання: «Азаров доручив» - розсмішить навіть розумово неповноцінних. Пане Присяжнюк, здається, ще з часів Мюнхенського процесу над військовими злочинцями був уведений принцип: «Виконання наказу уряду або начальника не звільняє від відповідальності,.. якщо фактично був можливий свідомий вибір». Ми вас поінформували. Ба, дехто з високопосадовців уже сидить за гратами за завдання державі економічної шкоди в особливо великих розмірах...