Спецможливості
Агробізнес

Не буває негарних жінок — буває мало біоетанолу

07.05.2012
628
Не буває негарних жінок — буває мало біоетанолу фото, ілюстрація

Дві людини, надзвичайно далекі від сільського господарства та енергетики (Микола Азаров - геолог, Микола Присяжнюк - будівельник), вирішили остаточно добити економіку країни бурякоцукровим спиртом. Головне питання до наведеної інформації: навіщо? Хто рахував, у які збитки для економіки держави в цілому виллється ця авантюра?

Дві людини, надзвичайно далекі від сільського господарства та енергетики (Микола Азаров - геолог, Микола Присяжнюк - будівельник), вирішили остаточно добити економіку країни бурякоцукровим спиртом. Головне питання до наведеної інформації: навіщо? Хто рахував, у які збитки для економіки держави в цілому виллється ця авантюра?

Ю. Ми­хай­лов
propozitsiya@univest-media.com

Поч­не­мо з такої інфор­мації:
«Ми­ни­с­тер­ст­во аг­рар­ной по­ли­ти­ки и про­до­воль­ст­вия оце­ни­ва­ет по­тен­ци­ал про­из­вод­ст­ва би­о­топ­ли­ва из са­хар­ной свек­лы в 4 млн тонн в год. Об этом на пресс-кон­фе­рен­ции ска­зал ми­нистр аг­рар­ной по­ли­ти­ки и про­до­воль­ст­вия Ни­ко­лай При­сяж­нюк.
Он от­ме­тил, что на се­го­дняш­ний день есть по­ру­че­ние пре­мьер-ми­ни­с­т­ра Ни­ко­лая Аза­ро­ва ча­с­тич­но пе­ре­ори­ен­ти­ро­вать пе­ре­ра­бот­ку са­хар­ной свек­лы в би­о­топ­ли­во.
Ми­нистр на­пом­нил, что по струк­ту­ре се­во­обо­ро­та пло­щадь под са­хар­ной свек­лой мо­жет со­став­лять до 1 млн га, что поз­во­лит по­лу­чать око­ло 60 млн т са­хар­ной свек­лы.
При­сяж­нюк на­пом­нил, что для обес­пе­че­ния вну­т­рен­не­го по­треб­ле­ния в 2,1 млн т са­ха­ра еже­год­но тре­бу­ет­ся 17-18 млн т са­хар­ной свек­лы.
"То есть 40 млн т (свек­лы) мы долж­ны на­пра­вить на би­о­топ­ли­во... Это 4 млн т би­о­топ­ли­ва", - ска­зал он.
Ми­нистр спрог­но­зи­ро­вал, что это­го уров­ня про­из­вод­ст­ва Ук­ра­и­на мо­жет до­стичь че­рез 4-5 лет.
Как со­об­ща­лось ра­нее, При­сяж­нюк счи­та­ет це­ле­со­об­раз­ным уве­ли­че­ние по­сев­ных пло­ща­дей под рап­сом и са­хар­ной свек­лой для вы­ра­щи­ва­ния сы­рья с це­лью про­из­вод­ст­ва би­о­топ­ли­ва.»
«Де­ло», 13.12.2011
Пи­тан­ня біое­та­но­лу має три ас­пек­ти: горілча­ний, цу­к­ро­вий та еко­ло­гічний.
Щоб зро­зуміти фінан­со­вий по­тен­ціал рин­ку «спир­ту ети­ло­во­го зне­вод­не­но­го», на­ве­ду кілька істо­рич­них фактів.
Мо­но­полія на ви­роб­ництво горілки в Росії бу­ла за­про­ва­д­же­на ука­зом імпе­ра­т­риці Єли­за­ве­ти «Ко­му доз­во­ле­но иметь ку­бы для дво­е­ния во­док» 8 черв­ня 1751. У 1863 р. у Російській імперії бу­ла ска­со­ва­на мо­но­полія на ви­роб­ництво горілки. Ціни на горілку стрімко впа­ли, що зро­би­ло її до­ступ­ною навіть бідня­кам. У 1911 р. на горілку при­па­да­ло 89% усь­о­го ал­ко­го­лю, що спо­жи­вав­ся в Росії. З 1 січня 1895 р. мо­но­полія на ви­роб­ницт­во горілки бу­ла по­нов­ле­на на всій те­ри­торії Росії. Го­ло­вним ар­гу­мен­том по­вер­нен­ня мо­но­полії дер­жа­ви на ви­­­­роб­ницт­во го­рілки бу­ло (ви не повіри­те) піклу­ван­ня про здо­ров'я на­се­лен­ня: дер­жа­ва зо­­бов'я­зу­ва­ла­ся про­да­ва­ти ли­ше «чи­с­те ви­но», тоб­то суміш рек­тифіко­ва­но­го спир­ту з во­дою без при­род­них до­­мі­­­шок - ефірів, аль­дегідів і си­вуш­ної олії (ізо­аміло­вий спирт, ізо­бу­та­нол, 1- і 2-про­­­­па­нол, жирні кис­ло­ти та фур­фу­рол).
Ак­циз на горілку в царській Росії дав до 40% дер­жав­но­го бю­д­же­ту. У ко­го бу­ла мо­но­полія на горілку, у то­го бу­ла й вла­да.
Пев­не ко­ло ви­со­ко­по­са­довців ду­же хо­че при­ва­ти­зу­ва­ти спир­тові за­во­ди, а ще кра­ще - вза­галі ска­су­ва­ти дер­жав­ну мо­но­полію на ви­роб­ництво спир­ту. І як же це зро­би­ти? Ду­же про­сто. У 2006 р. був прий­ня­тий За­кон «Про вне­сен­ня змін до де­я­ких за­конів Ук­раїни що­до сти­му­лю­ван­ня ви­роб­ництва бен­зинів мо­тор­них суміше­вих» (за­кон №3502-IV від 23.02.2006), в яко­му, в то­му числі, йшло­ся: «Біое­та­нол - це спирт ети­ло­вий, зне­во­д­же­ний, ви­го­тов­ле­ний з біо­ло­­гічно віднов­лю­ва­ної си­ро­ви­ни. Біо­ета­нол ви­роб­ляється дер­жав­ни­ми спир­то­ви­ми за­во­да­ми.»
А у 2009 р. був прий­ня­тий За­кон «Про вне­сен­ня змін до де­я­ких за­конів Ук­раїни що­до спри­ян­ня ви­роб­ництву та ви­ко­ри­с­тан­ню біологічних видів па­ли­ва» (за­кон №1391-VI від 21.05.2009), в який бу­ло вне­се­но та­ку не­ве­лич­ку пра­воч­ку: «Ви­­­роб­ництво спир­ту ети­ло­во­го (у то­му числі як лікарсь­ко­го за­со­бу), спир­ту ети­ло­во­го рек­тифіко­ва­но­го ви­но­град­но­го, спир­ту ети­ло­во­го рек­ти­фіко­ва­но­го пло­до­во­го мо­же здійсню­ва­ти­ся ли­ше на дер­жав­них підприємствах, а біое­та­но­лу - на підприємствах усіх форм влас­ності за на­яв­ності у них ліцен­зій».
Зверніть ува­гу на да­ти прий­нят­тя цих за­конів: 2006 і 2009 рр. - ча­си прав­лін­ня «по­ма­ран­че­вих». А «регіона­ли» те­пер про­сто про­дов­жу­ють спра­ву своїх по­пе­ред­ників.
От­же, біое­та­нол - це зне­вод­не­ний ети­ло­вий спирт. Що зна­чить «зне­вод­не­ний»? Тра­диційний ета­нол містить 3,5% (за об'ємом) во­ди. Та­кий ета­нол мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти як паль­не, але во­но має ку­пу не­доліків, про які по­го­во­ри­мо ниж­че. Без­по­се­ред­ньо до­­да­ва­ти та­кий ета­нол у бен­зин теж не мож­на, оскільки во­ни по­га­но змішу­ють­ся. Не мені роз­повіда­ти вам, що оз­на­чає для дви­гу­на на­явність во­ди в бен­зині. Та­ким чи­ном, без­вод­ний ета­нол - це пит­ний спирт, із яко­го ви­лу­чи­ли решт­ки во­ди. До­да­мо до біое­та­но­лу 3,5% во­ди - ма­ти­ме­мо зви­чай­ний ети­ло­вий спирт. До­да­мо до ети­ло­во­го спир­ту ще 56,5% во­ди - і ма­ти­ме­мо горілку. І ніяких тобі ак­цизів!
«Со­труд­ни­ки Го­су­дар­ст­вен­ной на­ло­го­вой ад­ми­ни­с­т­ра­ции в Вин­ниц­кой об­ла­с­ти на од­ном из спирт­ком­би­на­тов Вин­ниц­кой об­ла­с­ти об­на­ру­жи­ли не­до­ста­чу бо­лее 300 т спир­та. Не­до­ста­ча 300 т спир­та выс­шей очи­ст­ки со­ста­ви­ла сум­му бо­лее 1,1 млн грн. Как со­об­щи­ли в Уп­рав­ле­нии на­ло­го­вой ми­ли­ции ГНА в Вин­ниц­кой об­ла­с­ти, не­до­ста­ча в осо­бо круп­ных раз­ме­рах ста­ла по­во­дом для воз­буж­де­ния уго­лов­но­го де­ла по ч. 5 ст. 191 Уго­лов­но­го ко­дек­са Ук­ра­и­ны (при­сво­е­ние, рас­тра­та или за­вла­де­ние чу­жим иму­ще­ст­вом пу­тем зло­упо­треб­ле­ния слу­жеб­ным ли­цом сво­им слу­жеб­ным по­ло­же­ни­ем в осо­бо круп­ных раз­ме­рах). Сей­час со­труд­ни­ки на­ло­го­вой ми­ли­ции об­ла­с­ти ус­та­нав­ли­ва­ют, ку­да ис­чез­ли 300 тыс. л спир­та, и при­ча­ст­ных к это­му лиц.»
УНИ­АН, 18.06.2008
Вра­хо­ву­ю­чи, що гу­с­ти­на ета­но­лу ста­но­вить 789 кг/м3, маємо крадіжку в 380 тис. л спир­ту, або 1,9 млн пля­шок «око­ви­тої», на су­му, що­най­мен­ше, 25 млн грн (5 млн дол. за кур­сом 2008 р.).
А те­пер нам про­по­ну­ють ма­ти спра­ву з 4 млн т спир­ту. Як­що ли­ше 1% цьо­го біое­та­но­лу «за­гад­ко­во зник­не», при­бу­ток відповідних ор­ганізо­ва­них зло­чин­них уг­ру­по­вань ста­но­ви­ти­ме по­над півмільяр­да до­ларів на рік. Є за що бо­ро­ти­ся!
І зга­дай­те та­ке:
«Вер­хов­ная Ра­да Ук­ра­и­ны ос­во­бо­ди­ла на 10 лет от на­ло­го­об­ло­же­ния при­быль пред­при­я­тий, по­лу­чен­ную при про­из­вод­ст­ве и про­да­же би­о­топ­ли­ва.
За со­от­вет­ст­ву­ю­щие из­ме­не­ния в ряд за­ко­нов "От­но­си­тель­но со­дей­ст­вия про­из­вод­ст­ву и ис­поль­зо­ва­нию би­о­ло­ги­че­с­ких ви­дов топ­ли­ва" №1114 про­го­ло­со­ва­ли 234 на­род­ных де­пу­та­та. Со­глас­но за­ко­ну, на­чи­ная с 1 ян­ва­ря 2010 г. на 10 лет ос­во­бож­да­ет­ся от на­ло­го­об­ло­же­ния при­­быль про­из­во­ди­те­лей би­о­топ­ли­ва, по­лу­чен­ная от про­да­жи би­о­топ­ли­ва. Так­же от на­ло­го­об­ло­же­ния ос­во­бож­да­ет­ся при­быль пред­при­я­тий, по­лу­чен­ная ими от де­я­тель­но­с­ти с од­но­вре­мен­ным про­из­вод­ст­вом эле­к­т­ри­че­с­кой и теп­ло­вой энер­гии, ли­бо про­из­вод­ст­во теп­ло­вой энер­гии с ис­поль­зо­ва­ни­ем би­о­топ­ли­ва, при­быль про­из­во­ди­те­лей тех­ни­ки и обо­ру­до­ва­ния, ко­то­рые про­из­во­дят би­о­топ­ли­во.
Так­же до 1 ян­ва­ря 2019 г. раз­ре­ша­ет­ся при­ме­не­ние бо­нус­ной амор­ти­за­ции для но­вых ос­нов­ных фон­дов пред­при­я­тий. Пре­ду­с­мо­т­ре­на ну­ле­вая став­ка ак­циз­но­го сбо­ра на эти­ло­вый спирт, ко­то­рый ис­поль­зу­ет­ся пред­при­я­ти­я­ми для из­го­тов­ле­ния би­о­эта­но­ла и би­о­ди­зе­ля.»
АПК-Ин­форм, 22.05.2009
На підтвер­д­жен­ня своєї дум­ки, що під ви­гля­дом біопа­лив мо­ва йде са­ме про «оке­ан горілки», на­ве­ду та­ку інфор­ма­цію:
«На се­го­дняш­ний день раз­ра­ба­ты­ва­ет­ся за­ко­но­да­тель­ная ини­ци­а­ти­ва, ко­то­рая бы за­ста­ви­ла до­ли­вать к лю­бо­му бен­зи­ну 10% эта­но­ла.
Об этом со­об­щил пре­зи­дент Ас­со­ци­а­ции "Объ­е­­­ди­не­ние опе­ра­то­ров рын­ка неф­те­про­дук­тов в Ук­ра­и­не" Ле­о­нид Ко­сян­чук, пи­шет УНН.
По сло­вам экс­пер­та, в слу­чае при­ня­тия это­го за­ко­но­про­ек­та еже­ме­сяч­но ры­­нок дол­жен бу­дет за­ку­пать око­ло 35 тыс. т эта­но­ла.
"По мне­нию раз­ра­бот­чи­ков за­ко­но­про­ек­та, это долж­но под­нять уро­вень про­из­вод­ст­ва на оте­че­ст­вен­ных спир­то­вых пред­при­я­ти­ях. Но нуж­но по­мнить, что, до­ба­вив в бен­зин эта­нол, го­рю­чее уже че­рез не­сколь­ко дней бу­дет го­раз­до худ­ше­го ка­че­ст­ва", - под­черк­нул Ко­сян­чук.»
"Обо­зре­ва­тель", 31.01.2012
Чо­му мо­ва йде про 10-відсот­ко­ву суміш (Е10)? А то­му, що за та­кої про­порції не тре­ба пе­ре­об­лад­ну­ва­ти дви­гу­ни ав­то­мобілів. Але по­тре­ба в ета­нолі ста­но­ви­ти­ме при­близ­но 450 тис. т, або 10% від то­го, що мріє ви­роб­ля­ти Міна­гро­політи­ки. Ну, й ку­ди подіти ре­ш­ту? Ниж­че бу­де по­ка­за­но, що ета­нол із цу­к­ро­вих бу­ряків аб­со­лют­но не­кон­ку­рен­то­с­про­мож­ний на світо­во­му рин­ку: і бен­зин, і ета­нол не мож­на ек­с­пор­ту­ва­ти. От­же, як не кру­ти, горілка - єди­ний вихід.
Роз­г­ля­не­мо ще один мо­мент: ви­роб­ництво цу­к­ру. В 1990 р. в Ук­раїні пра­цю­ва­ло 192 цу­к­ро­вих за­во­ди, які бу­ли спро­можні ви­ро­би­ти 4-5 млн т цу­к­ру з цу­к­ро­вих бу­ряків. У 2011 р. пра­цю­ва­ло 77 підприємств, які ви­ро­би­ли 2,2 млн т цу­к­ру.
Хлопці вкла­ли­ся в цу­к­ро­ву га­лузь - а тут та­кий «об­лом». Ось вже й «Укр­Рос» на­ка­зав нам всім дов­го жи­ти... А тут ще й зо­бов'язан­ня пе­ред СОТ доз­во­ля­ти що­річний імпорт тро­с­тин­но­го цу­к­ру - 267 тис. т! Прав­да, го­ло­ва лобі цу­­к­ро­виків - Національ­ної асоціації Укр­цу­кор - Ми­ко­ла Яр­чук нас за­пев­няє, що:
«На­ци­о­наль­ная ас­со­ци­а­ция са­ха­ро­про­из­во­ди­те­лей Ук­ра­и­ны Укр­цу­кор про­сит пра­ви­тель­ст­во от­ка­зать­ся в т.г. от им­пор­та 260 тыс. т са­ха­ра по кво­те Все­мир­ной тор­го­вой ор­га­ни­за­ции (ВТО). Об этом он со­об­щил 25 ян­ва­ря на пресс-кон­фе­рен­ции..
По его сло­вам, в т. г. про­из­вод­ст­во са­ха­ра в Ук­ра­и­не пол­но­стью обес­пе­чи­ва­ет вну­т­рен­ний ры­нок. "С этой це­лью мы ста­вим пе­ред пра­ви­тель­ст­вом за­да­чу от­ка­зать­ся от кво­ты ВТО - 260 тыс. т, по­сколь­ку то­го са­ха­ра, ко­то­рый на се­го­дня про­из­во­дит­ся в Ук­ра­и­не, до­ста­точ­но для вну­т­рен­них по­треб­но­с­тей и со­зда­ния экс­порт­но­го по­тен­ци­а­ла", - ска­зал Н. Яр­чук.
Он по­яс­нил, что до ок­тя­б­ря 2011 г. Ук­ра­и­на долж­на бы­ла по­дать за­яв­ку в ВТО о пе­ре­смо­т­ре ус­ло­вий со­труд­ни­че­ст­ва. "На­ше го­су­дар­ст­во за­ре­зер­ви­ро­ва­ло пра­во на пе­ре­смотр, и се­го­дня про­цесс пе­ре­го­во­ров про­дол­жа­ет­ся. Мы ду­ма­ем, что у нас най­дут­ся ар­гу­мен­ты для то­го, что­бы убе­дить ВТО в не­об­хо­ди­мо­с­ти это­го ша­га", - ска­зал Н. Яр­чук.
Он от­ме­тил, что кво­та ВТО в раз­ме­ре 260 тыс. т - это не обя­за­тель­ст­во Ук­ра­и­ны, а пра­во стран за­во­зить свой то­вар на наш ры­нок, ес­ли бу­дет бла­го­при­ят­ная си­ту­а­ция на этом рын­ке. "Се­го­дня у нас пе­ре­про­из­вод­ст­во са­ха­ра, и по­треб­но­с­ти за­во­зить са­хар из дру­гих стран нет", - под­черк­нул Н. Яр­чук.
Как со­об­ща­лось ра­нее, Укр­цу­кор оце­­ни­ва­ет экс­порт­ный по­тен­ци­ал са­ха­ра в 2011/12 МГ (сен­тябрь 2011 - ав­густ 2012) в 470 тыс. т. В 2011 г. экс­порт са­ха­ра из Ук­ра­и­ны со­ста­вил 6,22 тыс. т, тог­да как в 2010 г. - все­го 0,3 тыс. т.»
АПК-Ин­форм, 26.01.2012
Чес­но ка­жу­чи, до­волі див­не трак­ту­ван­ня зо­бов'язань Ук­раїни, чітко зафік­со­ва­них у вступ­них до­ку­мен­тах до СОТ. Країни-ек­с­пор­те­ри цу­к­ру мо­жуть самі відмо­ви­ти­ся від йо­го ек­с­пор­ту в Ук­раїну, на­при­клад, як­що ціни на їхній цу­кор бу­дуть більши­ми за ціни на ук­раїнсько­му рин­ку, але са­ма Ук­раїна відмо­ви­ти їм не має пра­ва. Ну, а що­до пе­ре­гля­ду умов співпраці, то... «ду­рень дум­кою ба­гатіє».
І тут інте­ре­си цу­к­ро­виків і ви­но­курів збіга­ють­ся: на­ро­би­мо цу­к­ру, на­ва­ри­мо з ньо­го ду­же міцно­го са­мо­го­ну і «штовх­не­мо» йо­го (під ви­гля­дом біопа­ли­ва) на­­чеб­то для бо­роть­би з гло­баль­ним по­теп­лін­ням.
По­ди­ви­мо­ся на еко­номіку ви­роб­ництва «зе­ле­но­го змія» з цу­к­ро­вих бу­­­ря­ків.
У звіті МСГ США 2009 р. The Economic Feasibility of Ethanol Pro­duction from Sugar in the United States («Еко­номічна доцільність ви­роб­ництва ета­но­лу з цу­к­ру в США») аналізу­ва­лась еко­номічна доцільність ви­роб­ництва ета­но­лу з цу­к­ро­вої тро­с­ти­ни, ме­ля­си та цу­к­ро­вих бу­ряків. У дослідженні бу­ло вста­нов­ле­но, що ви­­роб­ництво ета­но­лу з цу­к­ру є доцільним ли­ше за спо­то­вої ціни ета­но­лу 4 дол./га­лон (1,06 дол./л). Це при то­му, що ціна цу­к­ро­вих бу­ряків прий­ма­ла­ся за 42 дол./т.
У січні 2012 р. ціна ета­но­лу на Чи­­казькій біржі СВОТ ста­но­ви­ла 2,30 дол./га­лон (0,61 дол./л).
 Зро­зуміло, що ви­роб­ництво ета­но­лу з цу­к­ро­вих бу­ряків еко­номічно не­­до­цільне.
У цей са­мий час се­редні ціни на паль­не на АЗС у США, згідно з да­ни­ми Міністер­ст­ва енер­ге­ти­ки, становили: бен­зин - 3,08 дол./га­лон (0,81 дол./л), ета­нол (Е85) - 2,75 дол./га­­­­­­лон (0,73 дол./л).
Ета­нол Е85 - це суміш 85% ета­но­лу та 15% бен­зи­ну. Оскільки ета­нол має теп­ло­ту зго­рян­ня на 34% мен­шу, ніж бен­зин, для то­го ж са­мо­го пробігу ав­то­мобіля, що й за ви­ко­ри­с­тан­ня бен­зи­ну, йо­го потрібно в 1,5 ра­за більше. Ця об­­ста­­ви­на підтвер­д­жується ціною па­ли­ва на АЗС у США у пе­ре­ра­хун­ку на теп­ло­твор­ну спро­можність: бен­зин - 3,08 дол./га­лон (0,81 дол./л), ета­нол (Е85) - 3,89 дол./га­­лон (1,03 дол./л). Тоб­то ета­нол Е85 на тре­ти­ну до­рож­чий за бен­зин. (Зав­важ­те, ціна бен­зи­ну в США в 1,5 ра­за мен­ша, ніж в Ук­раїні).
Те­пер що­до ви­роб­ництва ета­но­лу з цу­к­ру в Ук­раїні. На кон­фе­ренції «Аг­ро­Ре­сур­си'2012: шля­хи підви­щен­ня рен­та­бель­ності аг­ро­ви­роб­ництва», що відбу­ла­ся 8 лю­то­го в рам­ках 8-ї Міжна­род­ної ви­с­тав­ки рен­та­бель­но­го ви­со­ко­е­фек­тив­но­го сільсько­го гос­по­дар­ст­ва «Інте­рА­г­ро'2012», ди­рек­тор Де­пар­та­мен­ту роз­вит­ку аг­рар­них ринків Міністер­ст­ва аг­рар­ної політи­ки та про­до­воль­ст­ва Ук­раїни Сергій Ква­ша навів за­купівель­ну ціну на цу­к­рові бу­ря­ки у се­зоні цу­к­ро­варіння 2011 р. - 521 грн/т, або 64 дол./т, - у 1,5 ра­за до­рож­че, ніж у США. Відповідно, й собівартість ета­но­лу з бу­ря­ко­во­го цу­к­ру бу­де відсотків на 40 більшою, ніж у США. І, зро­зуміло, біое­та­нол як па­ли­во в Ук­раїні аб­со­лют­но не­кон­ку­рен­то­с­про­мож­ний по­­рів­­ня­но з бен­зи­ном.
За­ли­шається кілька су­то технічних пи­тань.
По-пер­ше, як­що ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти ета­­нол Е85, то всі бен­зи­нові дви­гу­ни слід пе­ре­об­лад­на­ти. За чий ра­ху­нок? Їжа­ку зро­зуміло, що за ра­ху­нок влас­ників ав­то­мобілів. Во­но їм потрібно?
Побічний про­дук­т ви­роб­ництва бу­ря­ко­во­го цу­к­ру - жом, який за ра­дян­сь­ких часів ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли на корм тва­ри­нам. Чи до­стат­ньо по­голів'я ВРХ та сви­ней, щоб «по­гли­ну­ти» жом від ви­роб­ництва 4 млн т спир­ту? Не­має. Що ро­би­ти із зай­вим жо­мом?
Скільки до­дат­ко­во­го при­род­но­го га­зу та наф­ти тре­ба за­ку­пи­ти для ви­роб­ництва до­б­рив, ви­ко­ри­с­тан­ня техніки для ви­ро­щу­ван­ня бу­ряків, пе­ре­роб­ки бу­ря­ку на цу­кор то­що? А це ж - ва­лю­та.
Пе­рейдімо, на­решті, до ос­тан­ньої ча­с­ти­ни - еко­логічної.

«"Зе­лё­ная ложь" об эко­ло­ги­че­с­кой
чи­с­то­те би­о­топ­ли­ва
Брюс­сель­ские чи­нов­ни­ки дол­гое вре­мя скры­ва­ли ин­фор­ма­цию о мас­шта­бах за­гряз­не­ния ат­мо­сфе­ры при про­из­вод­ст­ве би­о­ло­ги­че­с­ко­го топ­ли­ва. Су­дя по вну­т­рен­ним до­ку­мен­там, по­пав­шим в ру­ки жур­на­ли­с­тов, они при­зна­ва­ли, что вы­бро­сы пар­ни­ко­вых га­зов от ис­поль­зо­ва­ния би­о­топ­ли­ва зна­чи­тель­но вы­ше, чем от неф­те­про­дук­тов.
В ча­ст­но­с­ти, при под­счё­те ко­ли­че­ст­ва вы­бра­сы­ва­е­мых пар­ни­ко­вых га­зов чи­нов­ни­ки, от­вет­ст­вен­ные за вы­пол­не­ние "энер­ге­ти­че­с­ких за­дач" Ев­ро­со­ю­за, со­зна­тель­но опу­с­ка­ли дан­ные, свя­зан­ные с вы­ра­щи­ва­ни­ем ре­сур­сов для би­о­топ­ли­ва. В то же вре­мя, с учё­том все­го цик­ла про­из­вод­ст­ва це­лый ряд по­пу­ляр­ных ны­не ви­дов би­о­топ­ли­ва ус­ту­па­ет да­же са­мо­му "гряз­но­му" бен­зи­ну. К при­ме­ру, ес­ли при ис­поль­зо­ва­нии од­но­го ме­га­д­жо­уля так на­зы­ва­е­мой паль­мо­вой неф­ти вы­де­ля­ет­ся 105 г ди­ок­си­да уг­ле­ро­да, то в слу­чае тра­ди­ци­он­ных неф­те­про­дук­тов эти вы­бро­сы не пре­вы­ша­ют 87 г/ме­­га­­­д­жо­уль, пе­ре­да­ет ИА "Ка­зах-Зер­но".
Дру­ги­ми сло­ва­ми, они на бу­ма­ге "чи­с­ти­ли" этот вид энер­гии, а мно­го­чис­лен­ные энер­ге­ти­че­с­кие кон­цеп­ции со­зда­ва­лись на ос­но­ве ис­ка­жён­ных дан­ных. "Зе­лё­ная ложь", по мне­нию экс­пер­тов, мог­ла на­не­с­ти трил­ли­он­ный ущерб ев­ро­пей­­ской эко­но­ми­ке и не­по­пра­ви­мый удар по эко­ло­гии стран - экс­пор­тё­ров би­о­топ­ли­ва.
Кро­ме то­го, по сло­вам экс­пер­тов, при оцен­ке би­о­топ­ли­ва за­ча­с­тую иг­но­ри­ру­ет­ся его раз­ру­ши­тель­ное вли­я­ние на эко­си­с­те­му в стра­нах-экс­пор­тё­рах. "До­ка­за­но, что вы­ра­щи­ва­ние би­о­топ­ли­ва ве­дёт к вы­руб­ке ле­сов в ря­де ре­ги­о­нов, на­при­мер, в Юго-Вос­точ­ной Азии, ут­верж­да­ет пресс-се­к­ре­тарь меж­ду­на­род­ной ор­га­ни­за­ции "Дру­зья пла­не­ты" Роб­би Блэйк (Robbie Blake). А это ока­зы­ва­ет не­га­тив­ное вли­я­ние на из­ме­не­ние кли­ма­та".
Со­глас­но ис­точ­ни­кам но­во­ст­но­го агент­ст­ва EurActiv, на­зы­ва­е­мо­го ру­по­ром Ев­ро­со­ю­за, утеч­ка вну­т­рен­них до­ку­мен­тов, ви­ди­мо, про­изо­ш­ла с це­лью по­вли­ять на при­ня­тие но­вой стра­те­гии ЕС по би­о­топ­ли­ву. Ожи­да­ет­ся, что вес­ной это­го го­да Брюс­сель объ­я­вит о пре­до­став­ле­нии бо­лее ши­ро­ких пра­во­вых пре­иму­ществ для это­го ви­да энер­гии.
Меж­ду тем, боль­шин­ст­во на­блю­да­те­лей не со­мне­ва­ют­ся, что да­же по­сле скан­даль­ной утеч­ки ос­та­ют­ся вы­со­кие шан­сы для при­ня­тия но­вой стра­те­гии.»
svit24.net, 10.02.2012

І зно­ву про гроші. За­ра­ди гро­шей ці за­тяті бю­ро­кра­ти вб'ють і рідну матір. Не­має ніяко­го гло­баль­но­го по­тепління, не­має ніяко­го шкідли­во­го впли­ву дво­оки­су вуг­ле­цю на клімат. А є ба­жан­ня на­жи­ва­ти­ся на людсь­ких стра­хах і не­ві­гластві.

На­самкінець
По­годь­те­ся, це не­приємно, ко­ли злодії ви­тя­гу­ють гроші з ва­шої ки­шені. Але ще не­приємніше, ко­ли во­ни під свій зло­чин підво­дять іде­о­логічну де­ма­гогію.
Ви­прав­дан­ня: «Аза­ров до­ру­чив» - розсмішить навіть ро­зу­мо­во не­по­вно­цін­них. Па­не При­сяж­нюк, здається, ще з ча­­сів Мюн­хенсь­ко­го про­це­су над війсь­ко­ви­ми зло­чин­ця­ми був уве­де­ний прин­цип: «Ви­ко­нан­ня на­ка­зу уря­ду або на­чаль­ни­ка не звільняє від відповідаль­ності,.. як­що фак­тич­но був мож­ли­вий свідо­мий вибір». Ми вас поінфор­му­ва­ли. Ба, дех­то з ви­со­ко­по­са­довців уже си­дить за гра­та­ми за завдання дер­жаві еко­номічної шко­ди в особ­ли­во ве­ли­ких розмірах...

Інтерв'ю
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее

1
0