Спецвозможности
Новости

Національний аграрний університет інтегрується в світову систему освіти

05.06.2008
819
Національний аграрний університет інтегрується в світову систему освіти фото, иллюстрация

Нещодавно в житті Національного аграрного університету України сталося кілька важливих подій: протягом минулого року в НАУ відбулася реструктуризація шляхом утворення навчально-наукових інститутів, що об’єднують близькопрофільні факультети; університет став членом Всесвітнього Консорціуму вищої аграрної освіти і досліджень у сільському господарстві, Президентом якого з липня 2001 року є ректор НАУ, академік Дмитро Мельничук. У вересні 2002 року НАУ було прийнято до Міжнародної ради університетів по акредитації програм МВА (Master of Business Administration in International Agribusiness), а також підписано Меморандум про взаємовизнання та взаєморозуміння між Університетом ім. Гумбольдта (Берлін, Німеччина), Університетом м. Гент (Бельгія) та Національним аграрним університетом (Київ, Україна). На прохання журналу “Пропозиція” цю подію коментують директор Навчально-наукового інституту бізнесу Валерій Галушко та декан факультету аграрного менеджменту Сергій Михайлов.

Валерій Галушко. Почну зі створення Інституту бізнесу. В Національному аграрному університеті прийнято рішення про об’єднання близьких за профілем факультетів в інститути. Так, два факультети — аграрного менеджменту і економічний — об’єдналися в Навчально-науковий інститут бізнесу Національного аграрного університету (ННІ бізнесу НАУ). Організаційно у складі Інституту утворилися чотири навчально-наукові центри: 1) економіки, аграрної політики та соціального розвитку села; 2) фінансового обліку та аудиту; 3) менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності; 4) комп’ютерних інформаційних технологій. Нарешті, до складу Інституту входить Науково-дослідний інститут економіки та менеджменту.
Факультети на чолі з деканами займаються навчально-виховною роботою, а Науково-дослідний інститут економіки та менеджменту — науковою роботою (на сьогодні інститут отримав фінансування для своєї роботи на 1,3 млн гривень), навчально-наукові центри вирішують проблеми забезпечення навчального процесу та наукової роботи.
Новим є й те, що в ННІ бізнесу НАУ створено Міжнародний центр підготовки магістрів для АПК. Його очолює кандидат економічних наук, доцент Ковтун О,А, яка пройшла стажування у передових університетах Європи (Бельгія, Німеччина). Ми відкрили дві програми (німецько- та англомовну) з підготовки магістрів з бізнес-адміністрування в агробізнесі (МВА in agribusiness). Базовою освітою для бажаючих отримати ступінь МБА є бакалавр. Метою цієї програми є підготовка фахівців для роботи в структурах, які формують аграрну політику України, а також для продовження навчання для одержання ступеня доктора наук за кордоном. Зміст, якість та ресурсне забезпечення відповідають вимогам до магістерських програм провідних іноземних університетів.
Програма МБА розрахована на студентів економічних і неекономічних спеціальностей, які хочуть отримати знання в таких галузях, як менеджмент, маркетинг тощо для того, щоб доповнити свої фахові знання. Наприклад, людина має освіту з лісового господарства, але не має знань в галузі економіки, управління виробництвом та персоналом тощо.
Нарешті в нашому інституті відкрита магістратура з державного управління, випускники якої будуть працювати на державній службі. Але треба зрозуміти, що в першому випадку мова йшла про бізнес-адміністрування, а в цьому — про державне управління.
Ми уклали угоду з Університетом прикладних наук у м. Вайєнштефан (ФРН), відділенням Трісдорф (ФРН) про підготовку фахівців-МБА. Згідно з укладеною угодою, два магістри-випускники працевлаштовуються німецькою стороною. Студенти-учасники програми МВА отримують спонсорську щомісячну стипендію у розмірі 50 євро. Після двох семестрів навчання в ННІ бізнесу НАУ, склавши іспит з німецької мови, студенти отримують можливість продовжити навчання в Університеті прикладних наук у м. Вайєнштефан. Після чотирьох семестрів навчання та захисту магістерської роботи випускники отримують диплом НАУ та відповідний німецький сертифікат.
Міжнародний центр пропонує й інший варіант отримання диплому МБА. Нещодавно сім провідних вищих учбових закладів Європи об’єдналися в Міжнародну асоціацію програм МБА. Це: Шотландський аграрний коледж у м. Абердин, Аграрний університет у м. Вагенінген (Нідерланди), Університет Корк (Ірландія), Вулвергемптонський університет (Англія), Варшавський аграрний університет (Польща), Чеський аграрний університет у Празі та Берлінський університет ім. Гумбольдта (Німеччина). 26 вересня цього року до цієї Асоціації було прийнято Національний аграрний університет України.
Навчання за цією програмою (на відміну від попередньої) є заочним, орієнтованим переважно на спеціалістів з досвідом. Програма є дуже гнучкою: можна закінчити її за два роки, а можна поступово за п’ять років. Слід зазначити, що прийом студентів на навчання здійснюватиметься протягом усього року за схемою rolling-system. Заняття проходитимуть по п’ятницях, суботах і неділях.
Ця програма є платною: якщо за попереднім варіантом фінансування здійснюється німецькою стороною, то цю програму ми поки що фінансуємо самі.
Слухачі отримуватимуть дипломи двох зразків: державний український та Міжнародної асоціації. За цією програмою випускники пройдуть обов’язкове стажування за кордоном. Вимогою для стажування за кордоном є знання іноземної мови на рівні спілкування.
Тут викладання буде вестися також і англійською мовою професорами з вищевказаних університетів, а також інших провідних університетів Європи та США, що повинно зацікавити студентів з інших країн, де плата за навчання за програмою такого зразка є високою.
Сергій Михайлов. Я хотів би дещо деталізувати спеціалізації, за якими здійснюється підготовка магістрів з менеджменту. Це — менеджмент організацій, менеджмент зовнішньоекономічної діяльності, адміністративний менеджмент, економічна кібернетика. Нині за цими спеціальностями навчається 90 студентів-магістрантів.
Надалі поряд з фаховим напрямом підготовки передбачається здійснювати підготовку магістрів наукового і педагогічного спрямування за відповідними спеціальностями.
Також потрібно звернути увагу на те, що на факультеті аграрного менеджменту відкрито спеціальність “маркетинг”. До цього часу фахівців з маркетингу для аграрної сфери ніхто в Україні не готував. Тепер щороку ми будемо готувати 50 фахівців-маркетологів, на що отримана відповідна ліцензія, створена кафедра маркетингу, розроблені відповідні навчальні плани і програми.
Практика свідчить, що наші фахівці-аграрії вміють виробляти продукцію, але останні роки показали, що грамотно розпорядитися, вигідно продати вироблену продукцію є непростим завданням. А коли справа йде про торгівлю сільськогосподарською продукцією на зовнішніх ринках, то ситуація виглядає взагалі вкрай сумно. Отже, необхідно готувати фахівців зі збуту виробленої продукції. Це зумовило потребу підготовки фахівців з розробки і здійснення маркетингової політики, проведення маркетингового аналізу внутрішнього та зовнішнього ринків. У цьому році здійснено набір на перший курс 25 студентів за спеціальністю “маркетинг”.
Доцільно зупинитися також на тому, яку підготовку отримає маркетолог. Назву деякі дисципліни, які він повинен опанувати: “психологія управління”, “міжнародний маркетинг”, “цінова політика”, “комерційна діяльність посередницьких підприємств”, “поведінка споживачів”, “стандартизація і сертифікація продукції”, “економічний ризик і методи його вимірювання”, “логістика”, “стратегічний маркетинг і менеджмент”, “паблік рілейшнз”, “діловий протокол та ведення переговорів”, “контролінг” тощо.
Віталій Галушко. Програма МБА в агробізнесі, по-перше, відкриває перед нами шлях у Європу, доступ до світових ринків. А по-друге, це серйозний крок до визнання нашої української освіти, це дає право нашим випускникам продовжувати освіту за кордоном. На базі дипломів Національного аграрного університету двоє наших випускників отримали докторський ступінь (PhD). Тільки з факультету менеджменту в Німеччині нині навчається 17 наших спеціалістів і 5 — з економічного факультету.
Ми сподіваємося, що нові програми Національного аграрного університету зацікавлять багатьох талановитих юнаків і дівчат, досвідчених фахівців і допоможуть їм реалізувати свої здібності в своїй країні на її благо.

Интервью
Одним из самых известных не только в Украине, но и во всем мире центров пшеничной селекции является Мироновка (Киевская область), которую недаром называют пшеничной столицей, родиной украинской озимой пшеницы, ведь именно здесь работает... Подробнее
Керівник сектору продажів ГК "БІОНОРМА" Мирослава Мазур
Недавно в Киеве прошла выставка «АгроВесна-2019», в которой взял участие ведущий отечественный производитель биопрепаратов — группа компаний «БИОНОРМА». О масштабах участия в выставке, ее результатах а также о том, что вызвало наибольший... Подробнее

1
0