Спецможливості
Новини

На Херсонщині масово випалюють стерню

22.07.2020
1143
На Херсонщині масово випалюють стерню фото, ілюстрація

Жнива в регіоні практично завершилися. Влада звітує, що вже зібрано 95,5% ранніх зернових. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на newday.kherson.

Здавалося з полегшенням мали видихнути рятувальники — зерно на току, хліб вдалося зберегти, якщо не брати до уваги поодинокі пожежі на ланах. Та яке там! Саме зараз у ДСНС-ників гаряча пора — зненацька запалали скошені поля. Ситуація загострилася протягом останнього тижня, на Херсонщині щодня горить стерня. Так, якщо ще минулої п’ятниці таких пожеж було зареєстровано 15, то зараз вже їх 32! 

У лідерах Новотроїцький район, тут за день вигоріло 10 гектарів стерні, за ним — Каховщина (4 гектари). І буквально минулої доби 2,5 га поля стали згарищем у Великолепетиському районі, а близько 3 га вигоріло під Херсоном, у с. Богданівка. Всюди на місце виїздили рятувальники. Адже у спеку, за щонайменшого вітру, вогонь знищує сухостій моментом. Якщо пожежу вчасно не загасити, полум’я може перекинутися на сусіднє, ще нескошене поле. Річ у тім, що деякі одноосібники тільки починають збирати врожай, бо лише зараз змогли орендувати техніку, раніше задіяну на косовиці у великих господарствах. До того ж, були випадки, коли зі стерні вогонь діставався до лісосмуг. Таку пожежу гасити куди важче.

Не піймано — не злочинець, але не секрет, що пожнивні залишки випалюють самі фермери. Палахкотить і вдень, і вночі. Навіщо ж аграріям нищити стерню? Все дуже просто. Жоден господар після косовиці не залишить землю, з якої стирчать залишки від зрізаних колосків. Аби поле й наступного року дало гарний врожай, його невідкладно приводять до ладу. От тільки далеко не кожен фермер землю переорює: це ж затрати — техніка, пальне, людський ресурс! Простіше чиркнути сірником, за кілька годин все вигоріло і поле чисте. І ніяких тобі шкідників, не треба хімією обробляти. Про те, що вогонь знищує і звірів, для яких степ домівка (миші, ховрахи і т.д.) ніхто не думає. Байдуже, що від димової завіси потерпають жителі ближніх сіл та люди, які їдуть трасою поряд з полями.

Не зупиняють аграріїв навіть нові санкції за підпал. Так, з квітня цього року знищення вогнем стерні, сухостою, залишків рослинності на землях сільськогосподарського призначення, рівно як і пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів та вздовж залізниць, карається штрафом від 91 800 до 153 000 гривень або обмеженням волі від 2 до 5 років.

Певно, адміністративної й кримінальної відповідальності не бояться, бо за випалювання стерні ще жодна людина перед судом у нас не постала. Попри те, що інформація про кожну пожежу на полі передається до поліції, про затримання паліїв щось не чутно.

Ключові слова: пожар, стерня, аграрій, урожай

Інтерв'ю
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0