Спецможливості
Новини

Мор бджіл: торішня проблема повертається

15.05.2019
862
Мор бджіл: торішня проблема повертається фото, ілюстрація

Бджоли на п’яти пасіках двох сіл Малятинської сільської ради Гощанського району загинули упродовж минулого тижня. Минулого вівторка випадок мору бджіл зафіксували у селі Мощони. А у п’ятницю на загибель бджіл поскаржилися одразу четверо пасічників села Пустомити. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційне агентство «UA: Рівне».

Про це повідомила Малятинська сільська голова Світлана Герасимчук. За її словами, на місці працювала тимчасова комісія районної державної адміністрації. Зразки мертвих бджіл та грунту сьогодні відправили до Києва на експертизу. В той же час пасічники підозрюють, що причиною мору бджіл став початок посівних робіт агрофірмами, які орендують землю навколо.

Пасічник Володимир Потапчук із села Пустомити Гощанського району демонструє загиблих бджіл, яких тут тепер можна знайти під кожним із вуликів. За словами пана Володимира, загинули усі льотні бджоли. Це третина його вісімнадцяти сімей. Сталося це 12-го квітня.

– Зайшов у пасіку і побачив загибель льотної бджоли. І це співпало з агророботами агрофірми. Посівна якраз. Така ж ситуація була два роки тому. Тоді брали на аналіз і заявили, що це кліщ. Оскаженів, напав, вбив всіх бджіл, а потім знову почав собі спокійно жити. Але вони відкидають звинувачення. А в них зараз посівна сої, – розповідає Володимир Потапчук.

У п’ятницю Володимир Потапчук написав заяву до поліції. На місце також прибули представники сільської та районної рад, які для вивчення причини утворили комісію. Туди увійшла Малятинська сільська голова Світлана Герасимчук. Сьогодні вона телефоном розповіла, що на території сільської ради випадків загибелі бджіл на пасіках минулого тижня зафіксували п’ять.

– Взяли відібрали бджоли, які загинули і грунт, зразки грунту. І сьогодні мали відправити на експертизу. Наразі ще цей Потапчук попросив сертифікат на насіння сої. І тоді також буде їхати зі своїм... Бджолярі також організувалися і будуть везти свої зразки. Не знаю, куди, – каже сільська голова.

Нашим журналістам Володимир Потапчук показав поле поряд з його хатою. Туди, вважає пасічник, за пилком літали бджоли. Це поле, за інформацію пана Володимира, обробляє компанія "Акріс-Агро". За словами Малятинської сільської голови Світлани Герасимчук, на території сільської ради працюють три агрофірми. Окрім столичної "Акріс-Агро", це рівненський "Лутум" та компанія "Вісла" з Рівненського району. За коментарями ми звернулися до усіх.

Директор ПАФ "Вісла" Анатолій Гривківський телефоном розповів наступне:

– Ми ще поки що не проводили взагалі ніяких робіт. Особливо по оприскуванню. В нас там немає озимини ніякої. Тобто нам там нема що зараз обробляти. В нас лише будуть починатися проводитися польові роботи.

Журналісти Суспільного попросили директора ПП "Лутум" Валентина Стрілу також прокоментувати дану ситуацію. В телефонній розмові він розповів наступне:

– В нас посіяна озима пшениця. І жодних оприскувань і жодних селекцій ми в той момент не робили. І поки робити не збираємося. Тому жодних до нас претензій не може бути, по факту. Я так розумію, це наші сусіди були, в них посівна. Вони вносять якісь добрива, я так розумію. Біля наших полів – компанія "Акріс-Агро".

Надіслали інформаційний запит і до прес-служби компанії "Акріс-Агро". У відповідь отримали інформацію від начальника технологічного відділу Валентина Войчишина. Там йдеться про те, що минулого тижня компанія "Акріс-Агро" проводила роботи поблизу сіл Мощони та Пустомити. При посіві використовували рідке комплексне добриво. Засоби захисту рослин, що використовує компанія "Акріс Агро", згідно з відповіддю, спрямовані на боротьбу з бур’янами, а не шкідниками, тому причиною загибелі бджіл бути не можуть.

"Крім того, було зроблено попередження громади щодо обробітку земель згідно чинного законодавства. Хочемо наголосити, що на цій території ще дві агрокомпанії проводять сільськогосподарські роботи , використовуючи фунгіциди та інсектициди на посівах озимої пшениці", – йдеться у відповіді.

Пасічник Володимир Потапчук, паралельно із зверненням комісії, також збирається відправити загиблих бджіл на дослідження у Київ. Підраховуючи збитки, каже:

– Це моральний збиток найперше, бо я всю весну працював. Мені ж за це ніхто не заплатить, за цю працю. А вже можна було б в травні продавати. Тепер потрібно ще днів 20, щоб відновити все.

Ключові слова: Мор бджіл, пасіка, Україна

Інтерв'ю
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у
клубника
Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  

1
0