Спецможливості
Техніка та обладнання

Мінімум витоптувань під час обприскування

09.05.2023
3175
Мінімум витоптувань під час обприскування фото, ілюстрація

Самохідний обприскувач — мрія практично кожного аграрія. Якщо ще донедавна самохідний обприскувач вважався елітним видом техніки і дозволити його придбання мали змогу лише великі фермерські господарства, то наразі ці агрегати все частіше зустрічаються навіть на полях дрібних господарств та індивідуальних фермерів. Адже впровадження сучасних, інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культу без цих агрегатів неможливе.

Серед основних переваг цих агрегатів є висока змінна продуктивність завдяки наявності великого баку для робочого розчину та штанги зі значною шириною захвату. Також не слід забувати про високий кліренс цих машин, без якого догляд, зокрема захист від хвороб та шкідників високорослих культур на пізніх стадіях вегетації, неможливий.

Щодо інших таких функцій як витрата робочого розчину, можливість встановлення різноманітних систем для заправки, змішування, внесення робочого розчину тощо, то відмінностей між самохідним та причіпним обприскувачами немає. Адже практично всі обприскувачі, у тому числі і самохідні, комплектуються одним і тим самим обладнанням, яке користуються на світовому ринку популярністю, та яке виробляється чотирма-п’ятьма компаніями.

Однією із особливостей сучасної сільськогосподарської техніки є точність руху полем. І самохідні обприскувачі тут не виключення. Вже у базовій комплектації всі вони оснащуються автоматичними системами паралельного водіння на основі сигналу GPS із найвищою точністю, яка, як правило для таких робіт, становить ±  2 см. Але виявляється, що навіть такої високої точності для виконання операцій із внесення пестицидів недостатньо. Особливо на посівах технічних культур із широким міжряддям, де під часу руху між рядками відбувається повне чи часткове затоптування одного з висіяних рядків, між якими рухаються колеса. Адже точність ведення обприскувача ±  2 см означає, що його змішення від прямолінійності руху можливе на 4 см. Для міжряддя 70 см це нібито й дрібниця, але слід також враховувати, що на обприскувачах можливе встановлення шин різної ширини — не 300–380 мм, як це передбачають виробники обприскувачів для роботи на посівах просапних культур, а універсальніші шини завширшки 480, 520, які дають змогу також здійснювати ранньовесняне внесення рідких мінеральних добрив, працювати на слабонесучих ґрунтах. За ідеального варіанту слід мати декілька комплектів шин, але у наших фермерів економія, як правило, не економна і додатковий комплект шин мало в кого є. Також слід сказати й про якість сигналу GPS, можливість його втрати на полях зі складним рельєфом, спрацювання рульового чи інших виконавчих механізмів обприскувача, що у підсумку дає точність ведення не ±  2 см, а всі 5–7 см.

Сучасні рішення на основі комп’ютерного зору, лазерів чи елементарних механічних сенсорів допомагають точно вести обприскувач у міжряддях 

На полях, де вирощуються культури суцільного висіву, таких проблем немає і великої шкоди колеса самохідного обприскувача, навіть за багаторазового проходження полем, не завдають. А от на полях технічних культур, коли увага у буквальному сенсі приділяється кожній насінині, шкода від витоптування рядків може бути суттєва.

Тому аграрії, які зіткнулися з такою проблемою, починають переглядати різноманітні варіанти для її вирішення. Одні пропонують «не заморочуватися» точним попаданням у рядок, адже це суттєво збільшує навантаження на оператора і знижує продуктивність, а рослини, залежно від фази розвитку, легко переносять притоптування. Інші пропонують відмовиться від руху у міжряддя і працювати під кутом, а то й упоперек посіву. Адже шкоди для посіву у такому випадку значно менше. І рослини, які поруч із витоптаними, з легкістю компенсують втрати. Але якщо до руху по діагоналі ще можна віднестися з розумінням, то рух упоперек посівів на швидкості 15–25 км/год — ще те задоволення.

Є і більш просунуті користувачі, як пропонують та встановлюють різноманітні камери для того, аби оператор мав можливість краще бачити колесо та рядок на дисплеї монітора у кабіні.

Проте виробники самохідних обприскувачів та спеціалізованих систем для них також не стоять на місці й пропонують власні рішення на основі комп’ютерного зору, лазерів чи елементарних механічних сенсорів, які допомагають точно вести обприскувач у міжряддях.

Ось кілька таких рішень.

John Deere: Auto Trek Vision/AutoTrac RowSense

AutoTrac Vision від компанії John Deere є одним із інструментів точного землеробства, яка дає змогу автоматизувати ведення техніки для догляду за рослинами у випадках, коли вони висіяні чи висаджені без попереднього застосування системи навігації. Завдяки AutoTrac Vision вдається мінімізувати пошкодження рослин, збільшити робочу швидкість до 30 км/год і покращити результат змінної продуктивності більше ніж на 20 %.

Завдяки Auto Trek Vision/AutoTrac RowSense вдається мінімізувати пошкодження рослинЗавдяки Auto Trek Vision/AutoTrac RowSense вдається мінімізувати пошкодження рослин 

AutoTrac Vision використовує встановлену у передній частині обприскувача камеру для виявлення пагонів технічних культур (кукурудзи, соєвих бобів та бавовни) заввишки від 10 до 15 см на початку сезону; ця система також працюю з маршрутами ведення (лінії А-В) за обробки дрібнонасіннєвих культур. Вона утримує колеса машини посередині між рядами та зменшує ушкодження культури, що сприяє зниженню врожайності за роботи на полях, які були засаджені без використання системи автоматичного водіння або для яких не передбачено лінії ведення.

Камеру для виявлення пагонів технічних культур AutoTrac Vision встановлюють у передній частині обприскувачаЕлементи системи управління JOHN DEERE 

AutoTrac RowSense — це механічний датчик, який фіксує положення коліс агрегату відносно культурних рослин. Може використовуватися як індивідуально, так і разом із системою AutoTrac Vision.

За рахунок механічного датчику система досить стабільно працює практично на всіх культурах. Утім є певні нюанси. Наприклад, навіть за парного використання система повністю втрачає можливість ведення по рядках — зокрема на тих полях, де зустрічаються вимоклі або незасіяні ділянки, так звані, залисини та огріхи. Тому якісний висів та висока культура землеробства повинні бути також на високому рівні.

VSN від Raven

Компанія Raven, яка наразі є власністю корпорації CNH, є експертом у виготовлені та впровадженні систем для автоматизації робочих процесів у сільському господарстві.

У компанії переконані, що RTK-сигнал значно підвищив рівень точності виконання технологічних операцій. Проте він має свої мінуси, наприклад, нестабільність сигналу. Крім того, практично ніколи не враховується зміщення, особливо на схилах, причіпного знаряддя відносно траєкторії руху трактора, на якому встановлено приймач сигналу. Тому часті випадки повного витоптування рядів просапних культур, навіть коли ми працюємо за RTK сигналом. Для того, аби зменшити витоптування, деякі фермери приймають рішення здійснювати обробку поля пестицидами по діагоналі. Так, це частково вирішує проблему і витоптування культурних рослин у такому разі менше, ніж би ми витоптали два рядки кукурудзи чи соняшнику вздовж всього поля. Та все ж воно є. Фахівцями компанії підраховано, що за роботи по діагоналі ми витоптуємо 3 % і більше культурних рослин. Величина невелика, але слід враховувати, що це, своєю чергою, зниження на 3 % врожайності, прибутку тощо.

Камера від компанії Raven 

Для того, аби уникнути цих явищ, фахівцями компанії Raven було розроблено спеціальну систему керування VSN, до складу якої входить безконтактну камеру та два радарні датчики. Ці елементи дають змогу автоматично вести обприскувач точно у міжрядді. Тобто, досягається повна незалежність від RTK сигналу. Під час роботи камера веде машину орієнтуючись на положення шести рядків, що сприяє більшій точності ведення агрегату. Висота рослин повинна бути у межах 10 см і більше. Працює до повного змикання рослин у міжряддях. Головною передумовою якісної роботи камери є наявність якісного освітлення на обприскувачі. Тому про додатковий комплект LED-освітлення слід подбати заздалегідь.

До складу системи керування VSN входять безконтактна камера та два радарні датчики 

Після змикання рядків ведення обприскувача здійснюється за допомогою радарних датчиків, які за допомогою радіохвиль вимірюють відстань між трьома рядками. Вони працюють у парі по одному із кожного боку і в сумі «пробивають» шість рядків. Тому точність ведення теж висока. На батьківщині компанії, у США, система пройшла випробування і відмінно себе зарекомендувала на таких культурах, як кукурудза (куди ж без неї), соя, сорго та бавовна. А от випробувань та практичного застосування на такій поширеній у нас культурі, як соняшник, майже не було. Тому є певні питання щодо застосування VSN саме на цій культурі. Зокрема те, що через потужне листя соняшнику камері не завжди вдається чітко визначити рядки. Промені лазерів, які мали б «пробивати» стебла у нижній частині соняшнику і фіксувати положення рядків, теж погано виконують своє завдання. І все через ту саму високу облистяність у нижній частині соняшнику.

У компанії відзначають, що, враховуючи технічні характеристики системи, цей продукт є унікальним, хоча й потребує деякого доопрацювання на окремих культурах. Крім того, він може встановлюватися на всі види техніки незалежно від бренду.

VSN може встановлюватися на всі види техніки незалежно від бренду 

Наскільки це економічно вигідно? Наприклад, візьмемо ідеальне поле площею 100 га (довжина та ширина 1000 м), на якому працюватиме самохідний обприскувач із шириною штанги 30 м. У такому випадку машина повинна здійснити 33,333 проходи для того, аби обробити всю площу. Яким би не був кваліфікованим механізатор, під час кожного із проходів відбувається часткове або повне затоптування рядка Таким чином, на 100 га затоптується приблизно 2,3 га (33,33*0,7*1000) на 1000 га — 23 га. Відповідно ми недотримуємо прибуток із цієї площі. Наприклад,за врожайності кукурудзи 8,5 т і ціни на неї 6,5 тис. грн із 1000 га ви недоотримаєте 1,287 млн грн.

Багато це чи мало — кожен вирішує сам…

 

А. Сухина,  a.sukhina@univest-media.com

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее
У середині грудня офіційно було повідомлено про створення нової громадської організації — «Всеукраїнського аграрного форуму», метою якої є об’єднання  всіх сільськогосподарських організацій задля спільної продуктивної роботи й ефективної... Подробнее

1
0