Малі coaster-порти можуть втратити привабливість для експортерів
Багато країн-імпортери українського зерна вважають за краще купувати його невеликими партіями - від 5 до 15 тис. т. Така експортна партія поміщається на судна типу coaster (усадка 4,4-6,5 м), які можуть заходити в неглибокі азовські порти. Тому працювати з терміналами Приазов'я для трейдерів вигідно.
Однак малі coaster-порти можуть втратити свою привабливість для експортерів через підвищення конкурентності серед терміналів і зниження ставок на перевалку. Цього року вартість перевалки на великих терміналах глибоководних портів впала до $15, а на малих - до $10.
У той же час дуже сумнівно, що якщо великі термінали опустять свою ставку до $10, то малі зможуть знизити свою до $5. І вже точно вони не опустять ставку до $2 або $3. Таким чином, великі термінали стануть набагато привабливіше. Таку думку висловив керівник проекту «Агротрейдинг» компанії UMG AGRO Валенті Сельвесюк на ІІ Аграрному форумі під час обговорення перспектив розвитку експортного потенціалу в Азовському регіоні, пише propozitsiya.com з посиланням на elevatorist.com.
Ще одна складова зернового експорту - ставка фрахту судна - може негативно відбитися на Азовському регіоні в разі зниження цін на перевалку.
«Якщо Єгипет купує пшеницю на умовах FOB, то в Одесі ціна тонни становила $170, $10 - фрахт і перевалка - $15. У Маріуполі ціна тонни пшениці становить $180, $ 20 - фрахт і $10 - перевалка. Як бачимо, різниця в перевалці не компенсує різницю в фрахті. Поки що близькість азовських портів до виробників рятує їх, оскільки це вигідно. Але як тільки ставки знизяться, картина може змінитися», - вважає В. Сельвесюк.