Спецможливості
Досвід господарств

Максимальна якість висівання з мінімальними затратами

10.05.2017
5909
Максимальна якість висівання з мінімальними затратами  фото, ілюстрація

Аналізуючи ринок агрегатів для висівання просапних культур в Україні, можна впевнено сказати, що думки аграріїв щодо шляхів підвищення продуктивності сівби є діаметрально протилежними: одні обирають широкозахватні сівалки, що дають змогу засівати більші площі за день проте із меншою швидкістю, другі — віддають перевагу агрегатам із меншою шириною захвату, проте значно більшою швидкістю висівання.
 

 

Вартість нових сівалок особливо закордонного виробництва для більшості господарств є непосильною. Саме тому багато хто з агровиробників віддає перевагу використанню б/у техніки. На жаль, сівалки, вироблені 10, а то і 20 років тому, не завжди можуть конкурувати зі своїми сучасними побратимами і значно поступаються їм, особливо, у швидкості та якості висівання.

Для правильного розвитку рослині потрібна певна площа живлення. На одиниці площі має рости визначена кількість рослин. У разі порушення цього балансу у бік збільшення кількості рослин останнім не вистачає життєвого простору, і між ними зростає конкуренція за вкрай потрібні фактори розвитку. Як наслідок загущення посівів призводить до зниження врожайності, а їх зрідження — до недоотримання врожаю з одиниці площі. Як цього уникнути?

Перше, на що звернув увагу напевно кожен аграрій, – всі виробники сучасних сівалок пропонують встановлювати на своїх виробах електронні системи контролю перебігу процесу висівання. А навіщо?

Одним із основних факторів успішного вирощування агрокультур є терміни висівання. Останніми роками погода на весняну посівну компанію відводить все менше і менше часу і за звичай ми маємо досить невеличке «вікно», щоб вчасно відсіятись. У сезоні-2017 це помітно як ніколи, зокрема аграріям південних, центральних і східних регіонів України, де в пік посівної кампанії кукурудзи та соняшнику випав 20-ти сантиметровий шар снігу. Щоб встигнути надолужити втрачений час і відсіятись у оптимальні строки, потрібно працювати з високою продуктивністю, збільшуючи швидкість висівання до максимально допустимого рівня. Саме в цьому випадку електронні системи контролю стануть нам у нагоді як ніколи, адже жодна людина не в змозі проконтролювати мільярди кілометрів висіяних рядків просапних культур.

Слід нагадати про високу вартість насіння, яке здебільшого поставляють іноземні компанії за валюту. Тому використання сівалок і систем контролю, що забезпечують точне розміщення насіння у ґрунті вкрай потрібне для вітчизняних аграріїв.

Реалії аграрних підприємців

ТОВ «Агротехпідтримка Груп» (м. Полтава) практично від самого початку свого існування (2010 р. – Ред.) займається наданням послуг з висівання сільгоспкультур.

«На початку своєї діяльності ми, я та мій молодший брат Владислав, займались реалізацією закордонної б/у техніки з відповідною передпродажною підготовкою. Проте одного разу нам довелося частково перекваліфікуватися і змінити свій напрям діяльності. Сьогодні крім реалізації техніки ми також надаємо послуги з висівання практично всіх просапних і зернових сільгоспкультур, внесення гранульованих мінеральних добрив і обробітку ґрунту», – говорить директор ТОВ «Агротехпідтримка Груп» Олександр Зінченко.

ТОВ "Агротехпідтримка" Олександр і Владислав Зінченки, Полтава, квітень 2017«Якось мій хороший знайомий запитав — «чи не маю сівалки для посіву 2 тис. га соняшнику?». За збігом обставин на той момент ми вже підготували до продажу 16 рядкову сівалку John Deere 7200. Після певних роздумів та розрахунків (орендна плата на той момент становила 23 $/га) я погодився», – згадує пан Олександр.

Сьогодні компанія має три сівалка для надання послуг з висівання, а саме:

  • механічна 9-метрова сівалка Great Plaints для висівання зернових і бобових культур (горох, соя);
  • дві сівалки для висівання просапних культур John Deere 7200 на 12 та 16 рядків.

«Проте у нашій роботі, особливо висівання просапних культур, не все так просто. Керівники та агрономи господарств, де ми працюємо, висувають особливі вимоги щодо техніки, якою буде здійснюватись висівання, і швидкість та якість є одними з головних. На жаль, ми поки що не в змозі купити нову сучасну сівалку. Тож доводиться вдосконалювати вже наявну у господарстві техніку», — говорить Олександр Зінченко.

Зміни, які варті уваги

Незважаючи на те, що сівалкам вже понад 10-ть років, їх технічне забезпечення, яке відповідає за якість висівання, нічим не поступається сучасним новим агрегатам. Для підвищення швидкості висівання без втрати якості на сівалках було замінено заводські висіваючи апарати на висіваючи апарати компанії Precision Planting. Щоб здешевити переобладнання, нові висівні апарати було придбано без електропровідних двигунів, системи контролю та комп’ютера керування процесом висіву.

Опорне колесо сошникаДатчик висіваючого приводу висівного механізмуДатчик висіваючого приводу висівного механізмуЕлектродвигун приводу висівного апаратуСистема контролю висіву Helios-04

«Вартість повного комплекту для переоснащення висівних апаратів Precision Planting для нашої 16-ти рядкової сівалки становила на той час $32 тис. Ми собі цього не могли дозволити. Тож почали домовлятися щодо поставки лише висівного апарата, а все інше вирішили зробити власними силами та з допомогою українських компаній», — говорить Олександр Зінченко.

Встановивши на сівалці нові вакуумні висіваючи апарати Precision Planting (стають на штатні місця без жодних проблем), брати почали думати над їх приводом. Перше завдання, яке було поставлено, — повністю відмовитися від механічного приводу і використовувати лише електропривід висівних апаратів. Після певних розрахунків і випробувань було замовлено партію електродвигунів із Китаю (вітчизняні аналоги дорожчі. – Ред.). Змонтували їх власними силами.

Проте перед раціоналізаторами виникла наступна проблема — потрібна була система, яка б усім цим керувала. Для вирішення цього завдання брати звернулися до спеціалістів вітчизняної компанії «Монада», яка займається створенням і реалізацією різноманітних систем контролю для сільського господарства та промисловості. Вони погодились і створили систему, яка контролює не лише якість висівання, а й приводить у рух висівні апарати.

Сьогодні з допомогою вітчизняних спеціалістів сівалку оснащено сучасними висівними апаратами, електроприводом, системою контролю приводу та моніторингом якості висівання.

До речі, для здійснення контролю висівання, компанія «Монада» виробляє широкий спектр різноманітних датчиків, які мають змогу працювати із штатними комп’ютерами іноземних сівалок і тракторів. Проте ці комп’ютери не можуть керувати системою приводу висівних апаратів. Для цього компанія «Монада» створила серію власних комп’ютерів, які крім того, що можуть працювати з усіма наявними на ринку датчиками контролю висівання насіння, керують електроприводом висівних секцій сівалок.

Встановлення норми висіву — простіше нікуди

Після механічного налаштування висівних секцій на дисплей бортового комп’ютера сівалки потрібно лише встановити бажану норму висіву у штуках насінин на 1 м погонний. І все. Можна сіяти. Система сама керуватиме привідними електродвигунами і насіння висіватиметься завжди з вказаною нормою, що можна відслідковувати на дисплеї бортового комп’ютера. Також система вказує на загальну кількість висіяного насіння, кількість насіння висіяного однією секцією, загальну оброблену площу тощо.

Можна відслідковувати і порушення процесу висівання — поява пропусків, двійників, забивання насіннєпроводів, відмова електородвигуна. Звісно, вітчизняна система ще не зовсім досконала. Її технічні можливості не дають змогу відключати висівні секції у автоматичному режимі (наявне лише відключення у ручному режимі. – Ред.), ми ще не можемо відслідковувати перебіг процесу висівання дистанційно, скажімо на моніторі сучасного iPad, як у закордонних виробників, проте основу для цього створено.

Робоче місце оператораСистема пройшла перші польові випробування, які виявились вдалими. Першим позитивним моментом стало підвищення швидкості роботи до 12-14 км/год (електропривід і вакуумний висівальний апарат) без втрати якості висівання. За рахунок цього продуктивність 16-ти рядкової сівалки збільшилась до 100-110 га/зміна. За відмінної логістики та організації праці, можна засівати і більше – до 140 га/зміна. Зверніть увагу, до переоснащення сівалки швидкість висівання становила: за механічного приводу і механічного висівального апарату — 7 км/год, механічного приводу і вакуумного висівального апарату – 10 км/год.

До речі, на причіпний обприскувач Amazone, який також є не новим, Олександр Зінченко замовив бортовий комп’ютер Neptun (аналог Bravo) виробництва компанії «Монада», який за своїм функціоналом не поступається закордонному побратиму, проте дешевший за нього.

«Українські виробники сільгосптехніки ще мають можливості для свого розвитку. Хай це буде копіювання закордонної техніки, проте, з власного досвіду можу сказати, — це на руку не тільки нам, аграріям, а й усій Україні. Створена в Україні продукція, як правило дешевша за закордонні аналоги, а організація виробництва на вітчизняних підприємствах це додаткові робочі місця та відрахування до бюджету України.

Щодо якості продукції. Сьогодні є вітчизняні компанії, які виробляють якісні запчастини навіть до закордонної техніки. Співпраця з компанією «Монада» яскравий приклад цьому», — підсумовує директор ТОВ «Агротехпідтримка Груп».

Ось так винахідливими аграріями з мінімальними затратами вдалось удосконалити власну сівалку. В подальшому вони також планують оснастити електроприводом систему внесення мінеральних добрив, що дозволить змінювати норму внесення добрив залежно від потреби.

Андрій Сухинаa.sukhina@univest-media.com

Інтерв'ю
Corteva Agriscience щорічно інвестує в наукові розробки близько 1 млрд доларів США. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів. В Україні Corteva виробляє... Подробнее
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее

1
0