Квоти на постачання мінеральних добрив з країн СНД, ЄС та США призведуть до остаточної монополізації ринку в Україні
В експертному середовищі та ЗМІ почали лунати пропозиції про введення квот на поставки добрив з країн ЄС (Румунія, Словаччина, Польща, Литва), Туреччини, Єгипту, країн СНД (Казахстан, Узбекистан, Білорусь) США і ін. Мотивує такі заяви тим, що це буде стимулювати виробництво власних добрив і нібито захищати сільгоспвиробників від можливих цінових коливань. Однак такий крок призведе до ще більшої, якщо не остаточної, монополізації ринку добрив в Україні, вважають експерти Всеукраїнської Аграрної Ради. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на АПК-Інформ.
У повідомленні прес-служби ВАР відзначається, що зараз основним виробником мінеральних добрив в Україні є заводи корпорації «Остхем» Дмитра Фірташа: ПАТ «Азот» (м.Черкаси), ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (м Сєвєродонецьк, Луганська обл.) , ПАТ «Рівнеазот» (м.Рівне). Більш того, «Остхем» є абсолютним монополістом в Україні у виробництві аміачної селітри. Про можливе зловживання монопольним становищем компанії «Остхем» повідомив в червні цього року і голова АМКУ Юрій Терентьєв, який зазначив, що комітетом «зафіксовані факти, які можуть свідчити про зловживання монопольним становищем».
Експерти уточнили, що вже сьогодні ціни на добрива на внутрішньому ринку на 20-40% перевищують світові. Що стосується інших видів добрив, то деякі з них, наприклад, сульфат амонію і група калійних добрив, в Україні не виробляються взагалі, тому сільгоспвиробники можуть придбати їх тільки у зарубіжних виробників.
«Про спекуляції на темі про можливість ввезення в Україну російських мінеральних добрив, на які введено ембарго, під виглядом добрив інших країн, варто відзначити наступне. У грудні минулого року Державна фіскальна служба ввела режим посиленого контролю всіх партій іноземних добрив. Перевірялися партії з Польщі, Литви, Казахстану, Білорусі, Болгарії, Узбекистану, Грузії, Туреччини. Однак російських добрив в результаті перевірок виявлено не було, про що ДФС повідомила у відповідь на депутатський запит: «За результатами проведених перевірок не виявлено випадків непідтвердження походження мінеральних добрив». Тобто ніякої контрабанди добрив з Російської Федерації виявлено не було. Тому подібні заяви є нічим іншим, як маніпуляцією», - вважають в організації.
ВАР закликає всіх учасників ринку добрив і владу до конструктивного діалогу та врахування інтересів всього аграрного бізнесу при ухваленні рішення щодо вихода з кризи на ринку добрив.