Спецможливості
Новини

Кредитні спілки надають кошти під 18% річних

19.10.2017
3544
Кредитні спілки надають кошти під 18% річних фото, ілюстрація
Кредитні спілки можуть заповнити нішу кредитування малих сільгоспвиробників в Україні

Кредитні спілки можуть заповнити нішу кредитування малих сільгоспвиробників в Україні. Про це йшлося під час Міжнародної конференції «Економічна та соціальна роль кредитних спілок у стабільності розвитку України», що відбулася у Києві, передає кореспондент propozitsiya.com.

«Реально банки не кредитують малий бізнес. Цю нішу могли б заповнити кредитні спілки. За останні 5 років їхні активи впали втричі, кількість членів - у 4 рази. При цьому ломбарди, фінансові компанії збільшують активи втричі, але ж там комісія 200%», - розповів президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець.

Кредитні спілки пропонують більш просту процедуру отримання позик та прозору схему нарахування відсотків, зазначила спеціаліст з регуляторної політики проекту «Кредитування сільськогосподарських виробників (КЕП)» Олена Федькович.

«По суті це єдині кредитори для малого та середнього сектору агровиробництва», - каже вона.

У кінці вересня під час засідання Асоціації «ЄС-Україна» було відмінена вимога до мінімального капіталу Кредитної спілки - €5 млн.

«Україні дали право самостійно ставити умови для кредитних спілок, щоб вони розвивалися, а не пригнічувалися. Агросектор потребує дрібного і середнього кредитування. Так, є банки, але кому як не кредитним спілкам підтримати наших фермерів? Це швидше виклик для кредитних спілок – створити умови та продукти, цікаві для агровиробників», - зауважила Ольга Максимчук, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Про приклади успішної співпраці з фермерами розповіла голова кредитної спілки «Вигода» (Львівська область) Марія Сюма. Спілка пропонує фермерам 20 видів кредитних програм з кредитними ставками від 18% до 34%. На думку М. Сюми, видавати позики фермерам, які стабільно ведуть діяльність, до якої задіяна вся сім'я, – менш ризиковано.

«За 25 років жодного разу не мали проблем з позичальниками, випадків забирання застави не було. Ми жодного разу не зверталися до суду по фермерських кредитах», - підкреслила вона.

Третина клієнтів кредитної спілки «Кредит-союз» (Черкаська область) - саме фермери, розповів голова правління організації Володимир Казарінов. Є одноосібники, які об’єдналися по декілька гектар, вирощують сільськогосподарську продукцію для годівлі тварин. Минулого року була заявка на 2 млн грн позик, цього року - на 5 млн.

«Ми завжди намагаємося вирішити проблеми господарів, якщо потрібно йдемо на відстрочення відсотків», - додає він.

Проте, як зазначив народний депутат Віктор Романюк, лише 0,42% українців є членами кредитних спілок, хоча ще 100 років цей показник складав 10%. Подібні факти, на його думку, свідчать про зменшення підприємницької активності серед населення.

«Такий соціальний тренд триватиме й далі. Виключно законодавчі зміни не допоможуть стимулювати людей займатися підприємництвом. Якщо цього не сталося за останні 26 років, не трапиться й зараз», - зазначив він і навів приклад Молдови, де до кредитних спілок залучено 2,6% населення.

Основні перепони для розвитку спілок – невизначеність і нестабільність законодавства, вважають експерти.

«Хотілося б, щоб нова редакція закону про кредитні спілки вийшла вже цього року. Населенню потрібен сигнал, що держава підтримує Кредитні спілки. Тоді будуть реальні зрушення», - впевнений П. Козинець.

Світлана Цибульська, s.tsybulsk@univest-media.com

Ключові слова: АПК, фермерство, кредит

Інтерв'ю
В Україні дедалі частіше говорять про смерть аграрної науки, і про неефективність роботи НААН. Про можливі варіанти виходу науки із кризи та про перспективні розробки науковців у інтерв`ю propozitsiya
Валерія Маринюк
Валерія Валеріївна Маринюк у 2023 році отримала у спадок ТОВ «Алмар Агро», яке розташоване в селі Котюжани Могилів-Подільського району Вінницької області. Аграрне господарство спеціалізується на вирощуванні зернових, олійних та технічних... Подробнее

1
0