Спецможливості
Статті

Корми для ефективного тваринництва

16.01.2013
649
Корми для ефективного тваринництва фото, ілюстрація

Таку назву мала цьогорічна конференція компанії «ПроАгро», яка відбулася 12 грудня та була присвячена питанням виробництва комбікормів, їхнього продуктивного використання та перспективам розвитку галузі. Ця «галузь в галузі» є невід’ємною складовою тваринництва.

Таку назву мала цьогорічна конференція компанії «ПроАгро», яка відбулася 12 грудня та була присвячена питанням виробництва комбікормів, їхнього продуктивного використання та перспективам розвитку галузі. Ця «галузь в галузі» є невід’ємною складовою тваринництва.

А. На­за­рен­ко
a.nazarenko@univest-media.com

Кон­фе­ренцію, при­свя­че­ну пи­тан­ням роз­вит­ку кор­мо­ви­роб­ництва в Ук­раїні, ком­панія «Про­­­Аг­ро» про­во­ди­ла впер­ше, та обговорення питань аналітич­ного блоку конференції ком­панія взя­ла на се­бе.

Кор­мо­ви­роб­ництво —
не ок­ре­ма га­лузь
Роз­ви­ток кор­мо­ви­роб­ництва на­пря­му за­ле­жить від роз­вит­ку га­лузі тва­рин­ництва, ад­же ос­новні спо­жи­вачі та­кої про­­дукції — тва­ри­ни. Тож, що більше по­голів’я сільсько­го­с­по­дарсь­ких тва­рин у країні, то інтен­сивніше роз­ви­вається кор­мо­ви­роб­ництво, і на­впа­ки. Од­нак не мож­на ствер­д­жу­ва­ти, що ли­ше ви­роб­ництво кормів за­ле­жить від тва­рин­ництва: це — взаємо­за­лежність. Ад­же у струк­турі собівар­тості тва­рин­ниць­кої про­дукції ча­ст­ка кормів ста­но­вить по­над 70%.
З ог­ля­ду на те, що на­разі найбільш інтен­сив­но та стабільно в Ук­раїні роз­ви­вається птахівництво, відповідно, най­більш за­тре­бу­ва­ни­ми на рин­ку є кор­ми для птиці.
Си­ту­ація у сви­нарстві складніша: хо­ча по­голів’я й рос­те, та рен­та­бельність га­лузі, на жаль, — мінус 4%. Ви­роб­ни­ки скар­жать­ся, що за­купівель­на ціна сви­ни­ни зни­зи­ла­ся до 18 грн/кг. За та­ких умо­в ви­жи­ти дрібно­то­вар­ним ви­роб­ни­кам склад­но. То­му на­разі спо­с­терігається тен­­денція ук­руп­нен­ня підприємств та їхня інте­г­рація з кор­мо­ви­роб­ництвом, що має за­без­пе­чи­ти ви­со­ку рен­та­бель­ність тва­рин­ництва.

Чим го­ду­ва­ти ху­до­бу
Пе­ре­ви­т­ра­та си­ро­ви­ни для при­го­ту­ван­ня кормів при­зво­дить до їхньо­го не­ефек­тив­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня, що, своєю чер­гою, збільшує собівартість тва­рин­ниць­кої про­дукції. То­му для тва­рин­ників ак­ту­аль­ним за­ли­шається пи­тан­ня оп­тимізації годівлі: за не­ве­ли­ких ви­т­рат от­ри­му­ва­ти ефек­тивні кор­ми, які спри­я­ли б підви­щен­ню про­дук­тив­ності тва­рин. На жаль, цьо­го ро­ку в жодній об­лас­ті країни з об­лас­них бю­д­жетів не виділя­ли ко­ш­ти на по­кра­щан­ня кор­мо­вої ба­зи. То­му тва­рин­ни­ки зму­шені спо­діва­ти­ся тільки на са­мих се­бе. Тож під час своїх ви­с­тупів на кон­фе­ренції прак­ти­ки діли­ли­ся досвідом ор­ганізації кор­мо­ви­роб­ництва на влас­них підприємст­вах.
Бу­ва­ють ви­пад­ки, коли ви­роб­ник мо­же і не зна­ти, що фаль­сифікує влас­ний комбікорм, ви­ко­ри­с­то­ву­ю­чи невідповід­ну си­ро­ви­ну. Так, під час до­повідей лу­на­ла інфор­мація про фак­тич­ну невідповід­ність пев­них кор­мо­вих до­ба­вок вста­нов­ле­ним нор­мам годівлі, хо­ча на па­пері все ви­гля­дає до­б­ре. Або ж відбу­ва­ло­ся ви­ко­ри­с­тан­ня у до­бав­ках по­жив­них ре­чо­вин у важ­ко­за­с­во­ю­ваній для ор­ганізму тва­рин формі, що знач­но змен­шує по­жив­ність усь­о­го кор­му. То­му важ­ли­во зо­се­ре­ди­ти­ся на пи­тан­нях ство­рен­ня не­за­леж­них про­фесійних ла­бо­ра­торій якості кормів. Ад­же ре­тель­ний кон­троль убез­пе­чує по­голів’я від за­хво­рю­вань, спри­чи­не­них міко­ток­си­на­ми та не­ста­чею по­жив­них ре­чо­вин у кормі.
До­повідачі ре­ко­мен­ду­ва­ли тва­рин­ни­кам бра­ти пи­тан­ня при­го­ту­ван­ня кор­мів та комбікормів у власні ру­ки та ко­ри­с­ту­ва­ти­ся ре­ко­мен­даціями фахівців. Так, для то­го щоб от­ри­ма­ти си­лос до­б­рої якос­ті, мож­на змішу­ва­ти посіви сор­го з ку­ку­руд­зою. По­кра­щи­ти пе­ре­травність кормів ор­ганізму тва­ри­ни до­по­ма­га­ють фер­мен­ти. Од­нак інко­ли їх не ви­с­та­чає. То­му ви­роб­ни­ки ча­с­то вво­дять фер­мен­ти у кор­ми. На­при­клад, у бо­бо­вих рос­ли­нах, окрім про­теїну, є ан­ти­по­живні фак­­­то­ри: трип­син-інгибітор та лек­ти­ни. Фер­мент про­те­а­за ча­ст­ко­во гідролізує ці ре­чо­ви­ни до аміно­кис­лот. Та це ли­ше стис­ла інфор­мація, яку мож­на бу­ло от­ри­ма­ти на кон­фе­ренції. Тож не зволікай­те — на­ступ­но­го ра­зу обов’яз­­ко­во від­ві­дай­­­те цей фа­хо­вий захід!

Інтерв'ю
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее

1
0