Київ — нова точка на тракторобудівній карті світу
Початок осені для українського агробізнесу ознаменувався відкриттям тракторного заводу у столиці України. Відома своїми суднобудівними традиціями “Ленінська кузня” відтепер, вочевидь, стане добрим другом для вітчизняних аграріїв. Напровесні української незалежності, коли зупинки в життєдіяльності українських, колись потужних, промислових підприємств стали сумною ознакою часу, складно було собі уявити, що за кілька років у раніш “білій плямі” на тракторобудівній карті — золотоверхій столиці — збиратимуть трактори. 6 вересня Рибальський острів радо зустрічав “паломників” із високих міністерських кабінетів, медійних установ, фахівців-машинобудівників.
Володимир Харченко, генеральний директор ВАТ “Укравтозапчастина”
— У наших планах — зібрати цьогоріч 1000 тракторів. У перспективі плануємо вийти з 2,5 тис. тракторів на рік до 7,5 тис. Сьогодні відкривається перша черга. Надалі відкриємо другу лінію, яка стосуватиметься суто збирання тракторів, опісля — третю (її “парафія” — техніка, яка використовуватиметься з тракторами МТЗ). На сьогодні ціна трактора МТЗ нашого виробництва становить 53 тис. гривень (якщо придбати трактор через мінський завод, то це виллється для українського сільгосптоваровиробника приблизно в 62 тис. гривень). Поступово з переходом до українських комплектуючих ціна знижуватиметься.
Володимир Точоний, директор тракторного заводу
— На сьогодні використовуємо до 20% вітчизняних комплектуючих. Цей відсоток обов’язково збільшуватиметься. Нині маємо на заводі 32 працівників. У найближчій перспективі кількість робочих місць на нашому новому підприємстві сягне 120. Плануємо в перший місяць (вересень. — О. Р.) зібрати 100, а в жовтні — 200 тракторів. Ми намагаємося зробити якісний трактор і запропонувати його споживачеві за прийнятну ціну.
Леонід Козаченко, віце-прем’єр-міністр України
— Нам потрібно щороку купувати приблизно 50 тис. тракторів, щоб оновити машинно-тракторний парк у сільському господарстві. Сільське господарство у нас дуже інтенсивно розвивається, і, щоб зберегти ці позитивні тенденції, нам украй потрібна сучасна сільськогосподарська техніка. Неабияк важливо й те, що ми можемо завантажити “Ленінську кузню”. Тут є висококваліфіковані працівники, люди, які мають великий досвід у машинобудуванні. Нині важливо дати можливість їм реалізувати свій потенціал. Хочеться, щоб це підприємство щороку збільшувало випуск техніки, щоб більше тракторів працювало на наших ланах. Це принесе велику користь нашій країні і нашим людям. Під час цьогорічної зустрічі президенти України та Білорусі зазначили, що потенціал нашої співпраці реалізовується лише на третину. Спільними зусиллями ми можемо зробити значно більше. Цей проект є свідченням того, що ми йдемо правильним шляхом. Ми маємо подібні проекти, які реалізовуватимуться у Новоград-Волинському Житомирської області та у Чернігові, україно-білоруські проекти з вирощування насіння сільськогосподарських культур. Ми збільшуємо поставки до Білорусі продукції машинобудування. Своєю чергою, ми дедалі більше нині використовуємо калійні мінеральні добрива, традиційним постачальником яких була Білорусь. Утім, ми маємо зробити ще більше, і для цього створено всі можливості.
Валентин Величко, надзвичайний і повноважний посол Республіки Білорусь в Україні
— Наразі трактори МТЗ постачаються у більш як 80 країн. І я дуже задоволений, що в Україні можна тепер буде придбати трактор МТЗ, зібраний у Києві. У нас ще багато програм, багато добрих задумів. Ми завжди радіємо успіхам України. І я хотів би щиросердно побажати успіхів у цій новій справі.
Іван Демидович, перший заступник міністра промисловості Республіки Білорусь
— Нас завжди напрочуд гостинно зустрічають в Україні. Особливо ми відчули це тут, на території київського заводу “Ленінська кузня”. Невипадково збирання білоруських тракторів провадитимуть саме на цьому знаному підприємстві, адже тут працюють висококваліфіковані досвідчені робітники та управлінці. Сьогодні — лише початок великого шляху. І ми переконані, що на нового виробника сільськогосподарської техніки у недалекому майбутньому очікують успіхи.
Іван Томич, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики
— Без матеріально-технічного оновлення твердити про перспективи розвитку сільського господарства нашої країни та дешевий конкурентоспроможний продовольчий продукт не варто. З огляду на це відкриття нового тракторного заводу в Україні — надзвичайно важлива подія.
Алєксандр Пуховой, генеральний директор ВО “Мінський тракторний завод”
— Наразі ми працюємо на всіх великих світових ринках. Українському споживачеві ми пропонуємо один із найкращих наших тракторів. Білоруські та українські фахівці спільно працювали над тим, щоб створити нові робочі місця. Вважаю, що у найближчі роки вийдемо на цифру 10000 тракторів річного виробництва тут, у Києві. Для цього є всі передумови.
Петро Порошенко, голова бюджетного Комітету Верховної Ради, почесний президент “Ленінської кузні”
— Ми маємо всі підстави для того, щоб назвати сьогоднішній день святом. Тому що сьогодні в українській столиці вперше відкрився тракторний завод. Завдяки цьому ми (маю на увазі “Ленінську кузню”) розширюємо номенклатуру наших виробів. За умов зростання темпів розвитку нашого аграрного виробництва український селянин потребує якісного трактора (а трактор МТЗ, певно, найкращий у світі за співвідношенням ціна/якість). Я пишаюся тим, що честь допомогти українському сільгосптоваровиробникові випала нам. Я впевнений, що в цього заводу велике майбутнє.
v v v
На жаль, зайнятість спікера Верховної Ради унеможливила заплановану присутність Володимира Литвина на святковому заході. Проте Петро Порошенко передав від нього найщиріші вітання з нагоди відкриття тракторного заводу на Рибальському острові й запевнення в тому, що пан Литвин завжди стоятиме на захисті інтересів виробничників.
Олексій Рижков