Спецможливості
Новини

Китайська стіна: українське агро без хімікатів з Піднебесної

08.04.2020
2021
Китайська стіна: українське агро без хімікатів з Піднебесної фото, ілюстрація

Вийти з кризи, що трапилась внаслідок пандемії, українському сільському господарству навряд чи вдасться так само легко, як китайському. Не в останню чергу це пов’язано з тим, що задовго до закриття України на карантин вплив китайської кризи на місцеве агровиробництво вже був досить відчутним.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на business.

Вітчизняне сільське господарство завжди було залежним від вартості китайської сировини на складові аграрного виробництва. Зокрема, близько 90% усіх амінокислот, мінеральних солей, органічних кислот, субстанцій антибіотиків, субстанцій та готових засобів захисту рослин (пестициди), мінеральних добрив (неочищеного карбаміду) завозиться з Китаю.

А вже в Україні ці речовини збагачуються, доочищуються та за більш високою ціною продаються всередині країни або експортуються до країн Європейського Союзу. Внаслідок ситуації, що склалася на ринку, намітився дефіцит складових ведення сільського господарства, ціни на них полізли вгору, аграрії вже зараз несуть збитки через підвищення цін.

Сергій Чубовський, власник ТОВ “Козацьке”, що у Чернігівській області, зазначає: китайську кризу відчув на своєму бізнесі одразу. “Якщо ще два-три місяці тому збагачений карбамід можна було купити за 7 тис. грн/т, то зараз на ринку його ледве знайдеш за ціною у 9 тис. грн/т”, — розповідає він. Тобто з початку року ціни зросли майже на 25%.

“Цьогорічна посівна буде однією з найгірших та найпроблемніших. Бо грошей у аграріїв для її проведення немає, а взяти їх ніде — банки не видають кредити, на державну допомогу надіятись не приходиться, а сіяти треба”, — зазначає пан Чубовський.

Цьогорічна посівна кампанія може бути більш затратною для тих, хто не придбав усе необхідне для її проведення ще до кризи, кажуть експерти. Не придбані завчасно насіння, добрива, ЗЗР виллються в копієчку. Але є й добра новина для тих аграрів, які не запаслися паливно-мастильними матеріалами: вони тільки виграють, бо ціни на бензин впали більше як на 10%, а то й на цілих 15%.

Втім негативні фактори все ж переважують. Вперше за останні 20 років у країні була надзасушлива зима. Тож, за твердженням спеціалістів, вологи Україні вистачить не більше як на місяць. Особливо якщо найближчим часом не підуть дощі. Висновок — рік буде надзвичайно маловрожайним.

Тому можуть не справдитися надії на те, що Україна трохи заробить валюти від продажу зернових й протримається за рахунок дефіциту продовольства та сільскогосподарської продукції у світі. Бо навіть при наявності попиту на українське збіжжя на зовнішніх ринках тут просто може не бути його достатньої кількості для продажу.

“Я би радив мати у сівозміні не менше 10 культур, бо на якійсь з них аграрій точно вже виграє, чи принаймні заробить на те, щоб існувати далі”, — розмірковує пан Чубовський.

Ще одним із ризиків коронавірусної ситуації є втрата працівників. Тож зараз не зайвим буде дотримуватися правил карантину на аграрних підприємствах: закривати столові, виробничі гуртожитки, вводити нові правила перевезення працівників на роботу тощо. Зараз головне — пройти посівну кампанію з мінімальними людськими втратами, попереджають спеціалісти.

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських

1
0