Спецможливості
Агробізнес

Як примусити ґрунт накопичувати гумус?

19.08.2022
7784
Як примусити ґрунт накопичувати гумус? фото, ілюстрація

Вже принаймні більш ніж століття українські ґрунти неухильно втрачають гумус, а, отже, — родючість. Подекуди цей процес набув катастрофічних масштабів. Логіка підказує єдиний вихід: вносити щоразу більші норми міндобрив. Однак зрозуміло, що вже найближчими роками Україні доведеться взяти на себе зобов’язання з протидії кліматичним змінам, зокрема, обмежити внесення мінеральних добрив. То чи можна повернути процес дегуміфікації ґрунту назад? Вже 40 років французький фермер і винахідник Марсель Мезі стверджує, що можна. І пропонує всім охочим відповідний інструмент, який відтепер став доступним і в Україні. Останніми роками актуальність цієї технології суттєво зросла завдяки тому, що у фермерів з’явилася перспектива додатково заробляти на консервації вуглецю у ґрунті, яку дозволяє органічний структуроутворювач ґрунту.

 

Ще в 70-х роках, коли сільськогосподарська наука малювала райдужні перспективи, які відкриває хімізація, що тоді дійшла ще далеко не до всіх полів на планеті, французький фермер Марсель Мезі шукав подальші резерви підвищення родючості в ґрунтових мікроорганізмах. Хоча в той час навряд чи хтось міг оцінити важливість значення мікроорганізмів у світі. Навіть зараз важко осягнути, наскільки мікроорганізми керують біологічними процесами. Наприклад, з’ясувалося, що в організмі багатьох людей, які їдять багато солодкого, живуть бактерії, що живляться цукром. І коли вони «голодують», то посилають організму «хазяїна» певні сигнали, внаслідок яких людям знову хочеться солодкого.

В ґрунті мікроорганізми, звичайно, не всі, а певних видів, не багато, не мало — створюють поживне середовище для рослин, з кореневими системами яких мікроби формують ефективний симбіоз: мікроорганізми, що живуть навколо кореневих волосків, переводять елементи живлення з ґрунту в доступну для рослин форму, а рослини постачають мікроорганізмам ризосфери енергію, що утворюється в процесі фотосинтезу. Ці мікроорганізми тисячоліттями успішно жили й розмножувалися в ґрунті, поки процеси в ньому не порушило надходження великих кількостей мінеральних добрив та пестицидів, після чого корисна мікробіота вже не може самостійно відтворитися в колишніх обсягах. А зникнення корисних мікроорганізмів, які переводили наявні в ґрунті елементи живлення в доступну для рослин форму змушує ще більше витрачатися на добрива, особливо фосфорні та калійні.

Однак, як виявив ще в 70-х роках французький фермер Марсель Мезі, корисні мікроорганізми прекрасно розмножуються на спеціальному компості. І якщо його внести в ґрунт на полі, то вони успішно заселять і його. А потім почнуть постачати коріння рослин поживними елементами, даючи змогу фермеру знизити норми внесення міндобрив.

Саме на основі такого компосту, збагативши його «поживою» для корисних бактерій та макроелементами, винахідник створив органічний структуроутворювач ґрунту Куатерна Терра Bacteriosol. Насамперед слід зауважити, що препарат відрізняється від левової частки «чарівних пігулок», що пропонуються на ринку, вже тим, що норма внесення Куатерна Терра Bacteriosol співставна з рекомендованими нормами внесення міндобрив — від 100 до 400 кг/га. Вносять структуроутворювач теж, як добрива — врозкид.

У процесі своєї діяльності корисні мікроорганізми сприяють утворенню гумусу в ґрунті і фіксації в ньому вуглецю. Останній зараз — не просто поживний елемент, який забезпечує ґрунт органічною речовиною. Вуглець, який вилучається з атмосфери і зв’язується в ґрунті, стає джерелом додаткового заробітку для європейських фермерів. А з неминучим включенням України до Європейського зеленого курсу така перспектива виникає і у вітчизняних сільгоспвиробників.

Ще один важливий наслідок збагачення ґрунту гумусом, яке спостерігається після внесення Куатерна Терра Bacteriosol, — покращення структури ґрунту. Завдяки цьому відновлюється його пористість, підвищується повітро- і водопроникність. Помічено, що завдяки внесенню органічного структуроутворювача Куатерна Терра Bacteriosol швидкість водопоглинання ґрунту зростає до 7 разів. Цінність цієї властивості надзвичайно зросла зараз. Адже метеорологи відзначають, що нинішні кліматичні зміни проявляються і в більш концентрованому випадінні опадів: замість звичних дощиків увесь обсяг опадів випадає протягом кількох коротких, але інтенсивних злив. Після чого швидко стікає, слабко промочуючи глибинні горизонти ґрунту. Особливо це характерно для ґрунтів, де сформувався ущільнений горизонт, а сільгоспвиробники дуже захоплюються просапними культурами. А на схилах — і поготів. Натомість збагачення гумусом внаслідок внесення Кватерна Терра дає змогу захистити ґрунти від водної та вітрової ерозії.

Те саме відбувається і з поживними речовинами: завдяки структуроутворювачу ґрунту вони краще засвоюються, тим більше, коли ґрунт насичений корисними мікроорганізмами, що переводять їх у легкозасвоювані для рослин форми, і, відповідно, менше вимиваються. Таким чином, внесення Куатерна Терра Bacteriosol дає змогу заощаджувати на добривах, причому суттєво, що надзвичайно важливо в умовах нинішньої небувалої дорожнечі різної сільгоспхімії. Завдяки насиченому корисними мікроорганізмами препарату краще розкладаються пожнивні залишки, що додатково знижує витрати на добрива.

Практика використання Куатерна Терра Bacteriosol показала, що цей препарат дає змогу повністю відмовитися від фосфорних і калійних добрив і на 30–50% зменшити норму внесення азотних. Сільгоспвиробники особливо оцінять цю перевагу препарату нинішнього року, коли ціни на добрива досягли позначок, які ніколи не снилися аграріям у кошмарному сні.

До того ж препарат має дуже великий потенціал в органічному виробництві. До речі, Куатерна Терра Bacteriosol вже має сертифікат «Органік Стандарт», що дозволяє використовувати його в органічному землеробстві. Крім того, препарат сприяє нормалізації кислотності ґрунту і таким чином дозволяє заощадити ще й на вапнуванні.

Загалом розрахунки показують, що внесення Куатерна Терра Bacteriosol допоможе підвищити рентабельність сільськогосподарського виробництва на 20%. Цей показник ще більше зросте, коли наші сільгоспвиробники почнуть отримувати кошти за консервацію в своєму ґрунті атмосферного вуглецю, як уже отримують їхні колеги в ЄС.

Звісно, всі ці економічні та агрономічні вигоди можливі лише за дотримання сприятливих умов для роботи мікроорганізмів, що містяться в препараті. Так, вносити його слід за температури верхнього шару ґрунту не менш, ніж 8–10°С. При цьому поверхня ґрунту має бути достатньо вологою. Морозна або посушлива погода знижують ефективність препарату.

Вносити Куатерна Терра Bacteriosol слід на поверхню або на глибину до 5 см не більше, ніж за 3 тижні до оранки. Не допускається внесення препарату разом з негашеним вапном або різноманітними хімічними препаратами. Обробляти поле ЗЗР можна не менш ніж за 2 тижні до внесення Куатерна Терра Bacteriosol або не менше ніж через 2 тижні після.

З препаратом Куатерна Терра Bacteriosol культура формуватиме кращу, більш розгалужену кореневу систему, стане стійкішою до хвороб і стресів, ґрунт заселятиметься корисними мікроорганізмами і збагачуватиметься гумусом, краще утримуватиме воду, відновить свій кислотно-лужний баланс,  підвищуватиметься його родючість, знижуватиметься ерозія та вимивання поживних елементів, а прибутки сільгоспвиробників зростуть за рахунок зниження витрат на міндобрива. В органічному ж виробництві препарат може стати просто незамінним джерелом макроелементів.

 

Богдан Малиновський,

b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою. Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні... Подробнее
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до

1
0