Як виглядає кооперація по-українськи
Як розповів експерт ТОВ «Фрутек» Олег Босий, наразі усе більше малих виробників об'єднується у кооперативи заради вищої ефективності та результативності своєї роботи. Про це пише propozitsiya.com.
Але, як вважає експерт, серед них — жодного, який би повністю відповідав традиційній європейській моделі кооперативу . Зокрема, О. Босий відзначив, що в сучасній Україні багато кооперативів створюється за ініціативою районних чи обласних адміністрацій. Втім, вони найбільше відповідають традиційному поняттю кооперативу.
Однак їхня життєздатність досить низька у порівнянні з іншими об’єднаннями. Адже створюються подібні кооперативи під егідою органів влади найчастіше під конкретні дотаційні програми чи інші програми підтримки, що існують у деяких областях. Так, Львівська і Полтавська ОДА з дотацій виділяють 10-20 тис. грн/га на висадку та 10 тис. грн. на систему зрошення чи сертифікацію органічного виробництва.
На другому місці за активністю в організації кооперативів, за словами Олега Босого, ідуть агрокомпанії. Кооперативи, які вони створюють, теж не зовсім відповідають традиційним європейським поняттям — скоріше, це соціальні проекти в регіонах, де орендуються основні земельні масиви. І основна мета таких проектів — забезпечення зайнятості для сільського населення.
Під вивіскою кооперативів працюють і кластерні об’єднання, що створюються трейдерами та переробниками. Однак при цьому додана вартість зазвичай залишається у трейдера чи переробника, а не у виробника ягід, хоча метою створення кооперативів в усьому світі є підвищення доходів сільгоспвиробників.
Маргарита Маліновська